Bogna Kisiel

Samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył 1 mln zł na program in vitro. Chętnych było tyle, że już nie przyjmują zgłoszeń. Co dalej?

Dzięki poznańskiemu programowi in vitro w latach 2017-2020 odnotowano 476 ciąż, z których urodziło się już 274 dzieci. W tym roku rozpoczęła się druga Fot. Pixabay Dzięki poznańskiemu programowi in vitro w latach 2017-2020 odnotowano 476 ciąż, z których urodziło się już 274 dzieci. W tym roku rozpoczęła się druga edycja tego projektu.
Bogna Kisiel

Samorząd województwa wielkopolskiego przeznaczył na ten rok milion złotych na refundację leczenia niepłodności metodą in vitro. Do programu zgłosiło się blisko 300 par, zgłoszenia od kolejnych chętnych nie są na razie przyjmowane. Nie oznacza to, że stracili szansę na wsparcie finansowe. Jeszcze w tym roku mają pojawić się dodatkowe pieniądze na realizację tego programu.

Ponad 20 tysięcy dzieci urodziło się w Polsce dzięki rządowemu programowi leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Został on wprowadzony w 2013 roku i zakończył się w 2016 roku po dojściu do władzy PiS. Z uwagi na to, że rząd zaprzestał refundacji in vitro samorządy wzięły na siebie ten ciężar, między innymi od kilku lat na takie wsparcie mogą liczyć poznańskie pary.

Czytaj też: Dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się ponad 200 dzieci. Czy Poznań będzie kontynuował projekt?

Także samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował się pomóc przyszłym rodzicom w staraniu o dziecko. W tym roku przeznaczył na leczenie niepłodności metodą in vitro milion złotych.

- W ramach realizowanego „Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego” z dofinansowania do pojedynczej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w kwocie do 5000 zł może skorzystać 200 par z województwa wielkopolskiego

– mówi Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - W programie finansowane jest też 10 procedur mrożenia komórek jajowych dla kobiet przed leczeniem gonadotoksycznym.

Małgorzata Rozenek o in vitro

Do końca marca do programu zgłosiły się już 284 pary. Przeprowadzono już 14 procedur zapłodnienia pozaustrojowego z zaplanowanych 200 procedur oraz jedną procedurę mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym z zaplanowanych 10.

- W związku z ogromnym zainteresowaniem oraz ograniczoną liczbą procedur zapłodnienia pozaustrojowego, na obecną chwilę nie ma już możliwości zgłaszania się do programu

– twierdzi Stochniałek. - To jednocześnie pokazuje ogromną potrzebę wsparcia par, chcących posiadać własne dziecko, dlatego podejmujemy dalsze działania w tym zakresie.

Czy w tej sytuacji samorząd województwa przekaże więcej pieniędzy na refundację in vitro? - Przewidujemy zwiększenie środków, to jest ogłoszenie kolejnego konkursu na realizatorów programu w drugim półroczu 2021 roku – potwierdza Stochniałek.

Ile pieniędzy zostanie dodatkowo przeznaczonych na ten cel na razie nie wiadomo. Prawdopodobnie decyzja ma zapaść na majowej sesji sejmiku. Rodziców, dla których jedynie in vitro jest szansą na posiadanie dziecka, z pewnością ucieszy fakt, że do programu samorządu wojewódzkiego, dotyczącego leczenia niepłodnością metodą zapłodnienia pozaustrojowego, przyłączają się kolejne gminy, między innymi Opalenica, Międzychód, Gostyń czy Gniezno. W tym roku przekazały one na ten cel ponad 400 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć: Koronawirus uderzył w budżety wielkopolskich samorządów. Co z programami in vitro?

- Środki finansowe przekazane przez gminy będą dedykowane wyłącznie dla mieszkańców danej gminy – podkreśla Stochniałek. I dodaje:

- W przypadku wyczerpania puli środków na dofinansowanie z danej gminy i większej liczby chętnych par, zainteresowane pary będą mogły korzystać z puli środków samorządu województwa.

"Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego" realizują obecnie InviMed Poznań, gdzie będą udzielane świadczenia i Klinika Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.