Koronawirus uderzył w budżety wielkopolskich samorządów. Co z programami in vitro?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Błażej Dąbkowski

Koronawirus uderzył w budżety wielkopolskich samorządów. Co z programami in vitro?

Błażej Dąbkowski

Wielkopolskie samorządy ze względu na pandemię koronawirusa szykują się do wprowadzenia korekt w swoich budżetach. Władze Poznania szacują, że przez epidemię stracą ok. 300 mln zł. Czy doprowadzi to do wycofania się z samorządowych programów in vitro?

W latach 2013-2016 rząd PO-PSL wspierał pary starające się o dziecko, refundując zabiegi in vitro i przedłużył program jeszcze do 2019 r., jednak po przejęciu władzy przez PiS, program zakończono 30 czerwca 2016 r.

Rezygnacja z programu refundacji zabiegów in vitro była jedną z pierwszych decyzji Konstantego Radziwiłła jako ministra zdrowia. Przypomnijmy, że przez trzy lata jego funkcjonowania skorzystało z niego ok. 20 tys. par, a na świat przyszło ponad 5 tys. dzieci.

Poznań dał przykład

Po wycofaniu się rządu z programu, sprawy w swoje ręce wzięły samorządy. W sierpniu 2017 r. swój miejski program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia in vitro wprowadził Poznań. W latach 2017-2020 władze stolicy Wielkopolski przeznaczyły na in vitro ponad 7 mln zł.

Czytaj też: Poznań będzie kontynuował miejski program in vitro. Dzięki niemu urodziło się już 201 dzieci

Pary zakwalifikowane do programu dzięki niemu mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł – maksymalnie trzykrotnie (do trzech zabiegów). Do tej pory przeprowadzono już 866 procedur i urodziło się 209 dzieci. Jeszcze w lutym wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski zapewniał, że magistrat pracuje nad programem na kolejne trzy lata.

Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że program musiał zostać wstrzymany. Czy to oznacza jego koniec?

– Od poniedziałku, 4 maja wznowiono jednak jego realizację. Nie podjęto też żadnych decyzji w zakresie ograniczenia miejskiego programu in vitro. Takie działania nie są planowane

– informuje Joanna Żabierek, rzeczniczka urzędu miasta.

W 2019 r. gminny program in vitro ruszył także w Tarnowie Podgórnym. W ubiegłym roku do zabiegu mogło się zgłosić maksymalnie 10 par, a na program przeznaczono 50 tys. złotych. W tym i 2021 r. wartości będą sięgać do 20 par rocznie i 100 tys. zł w każdym budżecie gminy.

Wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka uspokaja, że nawet trudna sytuacja budżetowa nie doprowadzi do rezygnacji ze wspierania par, które muszą skorzystać z takiego zabiegu.

– Z zadań, gdzie mamy już podpisane zobowiązania nie zamierzamy się wycofywać. Dofinansowanie zabiegów będzie więc realizowane na pewno do końca przyszłego roku – tłumaczy wójt.

Urząd marszałkowski: procedura spowolniona przez koronawirusa

Pod koniec ubiegłego roku radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali projekt budżetu na 2020 rok. Jednym z jego punktów była realizacja pilotażowego programu in vitro dla mieszkańców Wielkopolski. Na ten cel przeznaczono 300 tys. zł, jednak procedura opracowania programu została spowolniona z uwagi na ogłoszony stan epidemii.

Sprawdź również: Jak przedszkola w Poznaniu będą funkcjonowały w wakacje? Dyżur letni będzie możliwy tylko w przedszkolu, do którego dziecko jest zapisane

– Zgodnie ze Stanowiskiem Sekcji Płodności i Bezpłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości wszystkim pacjentom starającym się o ciąże, zarówno planującym leczenie niepłodności, jak i będącym w trakcie leczenia, zaleca się obecnie szczególną ostrożność lub ewentualne odroczenie decyzji o ciąży

– przypomina Marzena Wodzińska, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego odpowiedzialna za sferę zdrowia.

UMWW nie zamierza się jedynak wycofywać z programu. - Wszelkie informacje o jego rozpoczęciu, będą zamieszczane na stronie internetowej urzędu – dodaje.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.