Dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się ponad 200 dzieci. Czy Poznań będzie kontynuował projekt?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Bogna Kisiel

Dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się ponad 200 dzieci. Czy Poznań będzie kontynuował projekt?

Bogna Kisiel

Czy w obecnej, pogarszającej się sytuacji finansowej Poznań będzie kontynuował w latach 2021-2024 miejski program in vitro? O tym zdecydują na wtorkowej sesji radni. Proponowany projekt właściwie nie różni się od tego, który był realizowany w latach poprzednich.

- Zaplanowane działania nie ulegną zmianie – zapewnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. I dodaje: -

Zaktualizowane natomiast będą między innymi dane statystyczne, uszczegółowione kryteria włączenia do programu czy też zostanie doprecyzowany sposób jego monitorowania oraz ewaluacji.

Finansowanie przez miasto metody in vitro zostało krytycznie przyjęte przez niektóre środowiska, inni natomiast niecierpliwie oczekiwali na pozytywną decyzję w tej sprawie. Szczególnie ci poznaniacy, którzy od lat bez skutku zabiegają o posiadanie dzieci. Nie ulega wątpliwości, że program przynosi oczekiwane rezultaty.

Czytaj też: Poznań będzie kontynuował miejski program in vitro. Dzięki niemu urodziło się już 201 dzieci

- Od września 2017 do 15 czerwca tego roku w programie pozytywnie zaopiniowano 1118 wniosków. Wykonano 913 procedur, których efektem były 382 ciąże, w tym wielopłodowe. Do tej pory urodziło się 212 dzieci

– mówi Pietrusik-Adamska. I podkreśla: - Każda ciąża, każde urodzone dziecko jest radością dla rodziców, którzy starają się o potomstwo. Statystyki pokazują, że realizacja tego programu powiodła się. Przede wszystkim jednak dzięki wsparciu miasta sukces odniosło 200 bezdzietnych par, mieszkających w Poznaniu.

Na realizację in vitro w latach 2021-2024 zamierza się przeznaczyć z miejskiej kasy nieco ponad 1,8 mln zł rocznie. - Program jest dedykowany osobom pozostającym w związku małżeńskim lub partnerskim przy czym wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lat, decyduje rocznik urodzenia – wyjaśnia Pietrusik-Adamska. - Osoby, które są beneficjentami programu muszą spełniać ustawowe warunki kwalifikacji i podjęcia leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego, innego niż partnerskie lub procedury dawstwa zarodka.

Ponadto taka para musi zamieszkiwać na terenie Poznania przez minimum 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie in vitro, rozliczać podatki na rzecz Poznania. - Dodatkowo warunkiem skorzystania z dofinansowania jest nieuczestniczenie lub uczestniczenie w co najwyżej dwóch zabiegach in vitro w ramach programu realizowanego przez miasto w latach poprzednich. Nie można też być beneficjentem podobnego programu finansowanego ze środków publicznych – zaznacza Pietrusik- Adamska.

Zobacz też: Poznań: Urodziło się już setne dziecko z programu in vitro

W ramach programu są trzy rodzaje procedur: zapłodnienie pozaustrojowe z wykorzystaniem własnych gamet pary lub nasienia dawcy, wykorzystanie żeńskich komórek rozrodczych od anonimowej dawczyni oraz adopcja zarodka.

Dofinansowanie z budżetu miasta ma przysługiwać – tak, jak dotychczas – do maksymalnie trzech zabiegów. Pary zakwalifikowane do programu będą miały możliwość uzyskanie trzykrotnej dopłaty w wysokości 5 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie oraz także trzykrotnego dofinansowania – po 2 tys. zł - do procedury adopcji zarodka. Na kolejne (drugie i trzecie) wsparcie miasta można liczyć pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli nie zakończyła się urodzeniem dziecka.

Jeśli radni zaakceptują program in vitro na kolejne lata, to następnie prezydent wybierze placówkę, która będzie go realizować. To ona zdecyduje o włączeniu danej pary do programu, która musi m.in. przejść pozytywnie kwalifikację medyczną, wykonać wymagane ustawowo badania. Natomiast przyznanie dofinansowania zatwierdza miasto, gdy para spełnia wymogi formalne.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.