Poznań: Czyściciel kamienic skazywany na więzienie wciąż na wolności. Uniknie kary? O jego losie zdecydują lekarze. "Otarł się o śmierć"

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Norbert Kowalski

Poznań: Czyściciel kamienic skazywany na więzienie wciąż na wolności. Uniknie kary? O jego losie zdecydują lekarze. "Otarł się o śmierć"

Norbert Kowalski

Chociaż Piotr Ś., poznański czyściciel kamienic, był już skazywany przez sądy na kary więzienia, wciąż jest na wolności. Nie wiadomo też czy w ogóle trafi za kratki. Obrońca Piotra Ś. złożył bowiem do sądu wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności tłumacząc to złym stanem zdrowia czyściciela kamienic. W piątek sąd zdecydował o powołaniu kolejnego zespołu biegłych lekarzy, którzy ocenią stan zdrowia Piotra Ś. Opinia biegłych będzie kluczowa dla dalszego losu mężczyzny.

Kwiecień 2018 roku - poznański sąd rejonowy skazuje Piotra Ś. i dwóch innych czyścicieli kamienic na kary więzienia za nękanie lokatorów w kilku poznańskich kamienicach. Chociaż obrońcy odwołują się od wyroku, w marcu 2019 roku poznański Sąd Okręgowy całkowicie podtrzymał wcześniejszy wyrok, na mocy którego Piotr Ś. został skazany na dwa lata więzienia. Pozostali dwaj czyściciele usłyszeli łagodniejsze wyroki.

Jeszcze wcześniej, bo już w grudniu 2017 roku Piotr Ś. został skazany na karę ośmiu miesięcy więzienia za oszustwo seniorki Teresy Juszczak. Jednak w styczniu 2019 roku poznański Sąd Okręgowy niespodziewanie uchylił ten wyrok zwracając uwagę na błędy w wyroku sądu rejonowego i nakazując ponownie rozpatrzyć sprawę. Powtórny proces skończył się bardzo szybko, bo jeszcze w lipcu 2019 roku Piotr Ś. znowu został skazany na więzienie. Ten wyrok na razie jest nieprawomocny.

Czytaj też: Poznań: Proces kibiców Lecha oskarżonych po meczu z Legią Warszawa. "Nie wiem, co we mnie wstąpiło. Jest mi ogromnie wstyd. Nie byłem sobą"

Jednak nawet mimo tego, że w sprawie o czyszczenie kamienic prawomocny wyrok zapadł już kilka miesięcy temu, Piotr Ś. wciąż przebywa na wolności.

– Odbycie kary na razie zostało wstrzymane. To dlatego, że do sądu trafiały opinie lekarskie, z których ma wynikać, że Piotr Ś. nie jest zdolny do obycia kary. Z tego powodu akta trafiły do biegłego, który ma wydać opinię dotyczącą rzeczywistego stanu zdrowia Piotra Ś.

– słyszeliśmy kilka tygodni temu od przedstawicieli biura prasowego Sądu Okręgowego.

Co więcej, obrońca Piotra Ś. złożył do sądu wniosek o odroczenie odbywania kary pozbawienia wolności z uwagi na zły stan zdrowia mężczyzny. W piątek odbyło się w tej sprawie posiedzenie, na którym sąd ujawnił opinię biegłych lekarzy. Ci stwierdzili, że stan zdrowia Piotra Ś. jest "średni", zaś "oskarżony nie jest w stanie odbywać kary w warunkach Zakładu Karnego". Jednocześnie biegli uznali, że nie ma możliwości skutecznego leczenia Piotra Ś. w więzieniu, zaś przerwanie kuracji może mieć nieodwracalne efekty.

Zobacz też: Poznań: Były prezes Pogotowia Dla Zwierząt skazany na więzienie. Przywłaszczył zwierzęta, którym miał pomagać. "To było perfidne zachowanie"

Na piątkowym posiedzeniu sądu adwokat Krzysztof Czyżewski, obrońca Piotra Ś. argumentował, że odbywanie kary więzienia powinno zostać odroczone.

- Opinia biegłych jest jednoznaczna. Niezależnie od oceny osoby oskarżonego i jego czynów, jest on też człowiekiem i przysługują mu takie same prawa

- mówił adwokat Czyżewski.

I dodawał: - Skazany porusza się obecnie z trudem. Można powiedzieć, że otarł się o śmierć. Charakter jego schorzenia wyklucza możliwość odbycia kary nie tylko ze względu na konieczność kontynuowania leczenia, ale także z uwagi na konieczność zachowania najwyższego poziomu higieny. Nawet najdrobniejsze zakażenie może doprowadzić do śmierci oskarżonego.

Sprawdź też: Zabójstwo w Żernikach: Policjanci przed sądem. Odpowiedzialny jest też prokurator? Wciąż nie można przesłuchać "kluczowego świadka"

Z takim stanowiskiem nie zgadzał się za to prokurator, który przekonywał, że "średni stan zdrowia" pozwala na odbywanie kary przez Piotra Ś. w więzieniu.

Ostatecznie sędzia Magdalena Adamiec podjęła decyzję o przebadaniu Piotra Ś. przez kolejny zespół biegłych lekarzy medycyny sądowej. - Pierwsza opinia nie jest to końca kompletna. Nie ma w niej wskazanego okresu niezdolności odbywania kary pozbawienia wolności przez Piotra Ś. Brakuje informacji czy jest to trwała niezdolność czy można zminimalizować skutki schorzenia tak, by Piotr Ś. mógł odbywać karę - tłumaczyła sędzia Adamiec. I dodawała, że biegli będą mieli ocenić obecny stan zdrowia Piotra Ś. pod względem tego czy może odbywać karę w więzieniu.

Czytaj więcej o sprawie czyścicieli kamienic i Piotra Ś.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.