Seks w poprawczaku: Historyk z PiS "wytropił układ"

Czytaj dalej
Fot. Anna Wyrwa-Sadowska
Łukasz Cieśla

Seks w poprawczaku: Historyk z PiS "wytropił układ"

Łukasz Cieśla

Sprawa grodziskiego poprawczaka, w którym miało dojść do seksu 14-latki z wychowankiem, interesuje polityków PiS. Bo dyrektor zakładu Konrad Maciejaszek jest członkiem tej partii. Ministerstwo Sprawiedliwości zawiesiło go dopiero 9 miesięcy po ujawnieniu sprawy.

W styczniu, w grodziskim poprawczaku o zaostrzonym rygorze, wychowanek miał widzenie z 14-latką. Nastolatka z Zabrza spędziła w placówce dwa dni oraz noc. W ciągu dnia, jak twierdzi część pracowników, uprawiała seks z wychowankiem.

Zgodę na widzenie „sam na sam” oraz na nocowanie 14-latki wydał dyrektor Konrad Maciejaszek. Zdaniem części pracowników prowadził politykę ustępstw wobec trudnych podopiecznych. Dyrektor zaprzeczał, by wiedział o seksie. Twierdził też, że nastolatka miała ustną zgodę matki na widzenie, a pisemnej nie musiała mieć. Potem zapewniał, że była również pisemna zgoda, ale nie przedstawił na to żadnego dowodu.

Już w styczniu o sprawie dowiedziało się Ministerstwo Sprawiedliwości. Jako pierwszy zareagował strażnik Piotr, który o domniemanym seksie powiadomił Tadeusza Pisarka, szefa ogólnopolskiego związku zawodowego obejmującego pracowników

schronisk i poprawczaków. Pisarek zadzwonił do ministerstwa, a potem słał pisma do minister Beaty Kempy i Zbigniewa Ziobry. Resort dopiero po 9 miesiącach zawiesił dyrektora poprawczaka. Ministerstwo zrobiło to, gdy sprawą, po sygnale od pracowników, zainteresowała się nasza redakcja.

SB wypisana na twarzy

Dyrektor poprawczaka Konrad Maciejaszek zapewniał nas, że jest atakowany, bo naruszył różne „układy”. Krytykował podwładnych. Jednemu zarzucił erotomanię, innym pijaństwo, złodziejstwo, łapczywość. Odniósł się też do związkowca Tadeusza Pisarka, o którym mówił, że jest „przeszkolonym agentem SB”. Maciejaszek twierdził, że spojrzał na zdjęcie Pisarka, domyślił się, że jest agentem i poprosił znajomego naukowca o pójście do IPN. Naukowiec miał zapoznać się z teczką Pisarka.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:

 • Skąd historyk znał przeszłość szefa związków?
 • Czy coś łączy ubecką przeszłość ze zgodą na seks z nieletnią?
 • Jak sprawę komentują politycy PiS?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Cieśla

Zajmuję się głównie sprawami kryminalnymi, śledztwami, prokuraturą i procesami sądowymi. Chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy. Czasami piszę o polityce. Jestem współautorem reportaży telewizyjnych w "Superwizjerze TVN".

Wychodzę z założenia, że najciekawsi są ludzie i fakty.

W "Głosie Wielkopolskim" swoje pierwsze teksty opublikowałem jeszcze jako student, latem 2003 roku. Prywatnie jestem pasjonatem sportu pod różnymi postaciami, podróży i Gruzji, do której jeżdżę od kilkunastu lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.