Poznań: Zniszczą najstarsze tory łucznicze w Polsce? Protest Klubu Sportowego Surma. Nie godzą się, by MTP przejęły teren koło Areny

Czytaj dalej
Fot. Łuksz Gdak
Bogna Kisiel

Poznań: Zniszczą najstarsze tory łucznicze w Polsce? Protest Klubu Sportowego Surma. Nie godzą się, by MTP przejęły teren koło Areny

Bogna Kisiel

We wtorek rano, przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta, na placu Kolegiackim w Poznaniu rozpocznie się protest obecnych i byłych zawodników, przyjaciół i sympatyków Klubu Sportowego Surma. Jego uczestnicy chcą, aby radni nie zgodzili się na przejęcie przez Międzynarodowego Targi Poznańskie działek, na których znajduje się między innymi Arena, tory łucznicze i park Kasprowicza.

– Będziemy przekonywać radnych do zmiany decyzji – zapowiada Aleksander Michalski z zarządu KS Surma. I przypomina, że klub użytkuje tory łucznicze przy ulicy Reymonta od 1957 roku.

– Przekazanie użytkowanego przez nas terenu MTP jest równoznaczne z tym, że do lata 2021 roku klub będzie musiał stąd się wyprowadzić co de facto oznacza jego zniszczenie

- dodaje.

Za prezydentury Jacka Jaśkowiaka zrodził się pomysł, aby targi przejęły teren z Areną i zmodernizowały ten obiekt z własnego budżetu. Koszt planowanej inwestycji to ok. 120 mln zł.

Czytaj też: Pikieta przed salą sesyjną Rady Miasta: Koalicja ZaZieleń Poznań domaga się realnej ochrony terenów zielonych przed zabudową [ZDJĘCIA]

– Arena po modernizacji będzie spełniała funkcję hali widowiskowo-sportowej na 7-9 tysięcy miejsc – powiedział w rozmowie z „Głosem” prezydent Jaśkowiak.

Michalski zwraca uwagę, że targi planują tutaj budowę parkingu, który ma obsługiwać halę.

Przedstawiciele Surmy pikietowali już na sesji we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy twierdzili, że ze strony poznańskich władz nie padła żadna realna propozycja, gdzie klub mógłby się przenieść. Ostatnio pojawiła się koncepcja, aby tory łucznicze powstały na Zawadach przy ul. Hlonda (w sąsiedztwie Wartostrady).

Ryszard Janiszewski z KS Surma uważa, że jest to zła lokalizacja, trudno tutaj dotrzeć komunikacją miejską.

Zobacz również: Tor wrotkarski powstanie w Poznaniu, ale w innym miejscu niż proponowano

Wielostanowiskowe tory łucznicze są najstarszymi w Polsce, a teren objęty jest ochroną konserwatora zabytków.
Łuksz Gdak Wielostanowiskowe tory łucznicze są najstarszymi w Polsce, a teren objęty jest ochroną konserwatora zabytków.

Klub skierował do radnych list, w którym wskazuje konsekwencje przekazania aportem gruntów MPT.

Wśród nich są m.in.: wyprowadzka Surmy (nie wiadomo gdzie i na jakich warunkach); zniszczenie najstarszych w Polsce torów łuczniczych (objęte ochroną konserwatorską); wybetonowanie ok. 4,5 ha parku (parking); zniszczenie bunkrów przeciwlotniczych.

Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.