Poznań: Prawie 4 tysiące osób sprzeciwia się zabudowie Szacht. Do prezydenta Poznania trafiła petycja w tej sprawie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marta Danielewicz

Poznań: Prawie 4 tysiące osób sprzeciwia się zabudowie Szacht. Do prezydenta Poznania trafiła petycja w tej sprawie

Marta Danielewicz

W poniedziałek mieszkańcy Świerczewa oraz Fabianowa złożyli na biurko prezydenta miasta, Jacka Jaśkowiaka petycję w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Szacht. Sprzeciwiają się zabudowie tego terenu.

Poniedziałek, 4 listopada był ostatnim dniem, gdy Miejska Pracownia Urbanistyczna przyjmowała uwagi mieszkańców w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon ulicy Mieleszyńskiej".

Projekt wzbudzał wiele emocji. Zakładał bowiem, że na terenie Szacht, w sąsiedzie wieży widokowej powstanie ogromne osiedle mieszkaniowe.

Najbliższe budynki miałyby zostać oddalone od stawów zaledwie o kilkadziesiąt metrów.

Czytaj: Poznań: Naukowcy sprzeciwiają się zabudowie Szacht. Inaczej stracimy cenne przyrodniczo stawy, które wyschną jak Rezerwat Żurawiniec

Nie dla zabudowy Szacht

Projekt mpzp wzbudził ogromny sprzeciw społeczny. Mieszkańcy tych terenów podkreślali, że Szachty to unikalny w skali miasta teren, gdzie dominuje zieleń. Przez lata teren dawnych glinianek był zapomniany i zaniedbany. Jednak staraniami obu rad osiedli: Świerczewa i Fabianowo-Kotowo powstała tam mała infrastruktura, droga rowerowa, aż w końcu wieża widokowa sfinansowana z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Polecamy: Szachty mogą stracić swój sielski klimat na rzecz rozbudowy miasta i nowych mieszkań

Dlatego też oprócz uwag, 4 listopada mieszkańcy złożyli na biuro prezydenta poznania, Jacka Jaśkowiaka petycję sugerującą zmiany w mpzp. Zabudowa miałaby być oddalona od terenu glinanek, w kierunku ulicy Głogowskiej.

- Chcemy rezygnacji z wyznaczania w planie terenów: zabudowy usługowej, mieszkalnej-wielorodzinnej w pobliżu stawów i na terenie dawnego parku, który niegdyś stanowił użytek ekologiczny

- tłumaczą pomysłodawcy petycji.

4 tysiące osób przeciw zabudowie Szacht

Pod pismem podpisało się prawie 4 tysiące osób. 3400 podpisów to te złożone online, 542 to podpisy mieszkańców osiedla Fabianowo-Kotowo.

Czytaj też: Prawie 4 tysiące osób sprzeciwia się zabudowie poznańskich Szacht. Do prezydenta Poznania trafiła petycja w tej sprawie

- W piśmie do prezydenta wyrażamy głęboką oraz w naszej opinii uzasadnioną nadzieję, że postulaty zawarte w powyższych uchwałach oraz petycji, które jak należy podkreślić spotkały się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem społecznym i zostały licznie poparte przez mieszkańców, zostaną wysłuchane, co z kolei wydatnie przyczyni się do ochrony i zachowania niezwykle cennego przyrodniczo terenu Szacht dla obecnych jak i przyszłych pokoleń - tłumaczy Maciej Marciniak, przewodniczący zarządu Osiedla Fabianowo-Kotowo.

Wśród uwag do mpzp mieszkańcy wskazują także na konieczność wydzielenia miejsca pod parking, ponieważ w weekendy wiele osób odwiedza Szachty, by obejrzeć panoramę Poznania i Lubonia z wieży widokowej, placu przeznaczonego na wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe, tereny pod plac zabaw i siłownię zewnętrzną.

Marta Danielewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.