Poznań: Policjanci i pracownicy cywilni policji wykupią służbowe mieszkania. Radni we wtorek mają podjąć uchwałę w tej sprawie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Poznań: Policjanci i pracownicy cywilni policji wykupią służbowe mieszkania. Radni we wtorek mają podjąć uchwałę w tej sprawie

Mikołaj Woźniak

Jest rozstrzygnięcie w sprawie wykupu mieszkań w Poznaniu. Chodzi o lokale służbowe zajmowane przez policjantów, pracowników cywilnych policji oraz ich rodziny. Poznańscy radni mają we wtorek, 19 listopada, przegłosować uchwałę w tej sprawie. Zgodnie z nią - prawo do wykupu mieszkania funkcyjnego zostało rozszerzone o pracowników cywilnych policji. Wszyscy będą się mogli ubiegać nawet o 90 proc. bonifikatę. Jakie są inne założenia uchwały?

Przypomnijmy, że procedury wykupu mieszkań funkcyjnych przez policjantów i ich rodziny zostały wstrzymane w wyniku pozwu, jaki złożyli pracownicy cywilni policji. Chcieli oni, by im także przysługiwało prawo wykupu służbowego mieszkania. Rację przyznał im Wojewódzki Sąd Administracyjny i unieważnił wcześniejszą uchwałę Rady Miasta Poznania z 2016 roku. Prezydent nie zdecydował się na złożenie skargi kasacyjnej i chciał wypracować nowe rozwiązanie.

Czytaj więcej: Poznań: Wykup mieszkań wstrzymany. Co dalej z policyjnymi lokalami? Skargi kasacyjnej nie będzie

Wszystko wskazuje na to, że właśnie udało się je ostatecznie osiągnąć. Przesądzone ma to zostać na sesji rady miasta we wtorek, 19 listopada. Wtedy radni mają przegłosować uchwałę regulującą nowe zasady wykupu mieszkań przez policjantów i pracowników cywilnych policji. Tym razem działają na mocy porozumienia zawartego 2 lipca 2019 r. przez miasto i komendantów: wojewódzkiego i miejskiego policji.

Sprawdź: Poznań: Mieszkania policyjne będą do wykupienia. Dzięki porozumieniu prawo dostali czynni funkcjonariusze i pracownicy cywilni policji

Co zmienia nowa uchwała? W zasadzie jedyna zmiana, to przyznanie prawa do wykupu mieszkania funkcyjnego - pracownikom cywilnym policji.

Poza tym określone są zasady naliczania bonifikat przy wykupie mieszkania. Przysługują one najemcom, którzy złożyli wniosek o wykup do dnia wejścia w życie uchwały lub zrobią to w terminie do końca grudnia 2022 roku. Poza tym nie mogą oni mieć zaległości w opłatach za zajmowany lokal, a także nie są i nie byli przez poprzednie 5 lat właścicielami innego lokalu mieszkalnego.

Maksymalna bonifikata przy wykupie może wynosić do 90 proc. oszacowanej wartości mieszkania. Każdemu przysługuje 65 proc. bonifikaty od ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego. Od ceny lokalu ustalonej po zastosowaniu tej bonifikaty, przysługuje kolejne 1,5 proc. za każdy pełny rok zamieszkiwania w lokalu. Od ceny ustalonej przez zastosowanie tych dwóch bonifikat, odlicza się kolejne 25 proc., jeśli wnioskodawca zapłaci za nabycie lokalu jednorazowo.

Najemca traci prawo do bonifikat, jeżeli z jego winy nie dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży mieszkania w terminie wyznaczonym w zawiadomieniu o przeznaczeniu lokalu do zbycia. Takie zawiadomienie otrzymuje się od ZKZL po przeprowadzeniu całej procedury.

Za przygotowanie mieszkań do sprzedaży odpowiada ZKZL, który jest obecnie zarządcą tzw. mieszkań policyjnych. Z ich dyspozycyjności zrzekła się policja na mocy porozumienia z miastem.

Jeżeli ktoś w momencie unieważnienia przez WSA uchwały rady miasta z 2016 roku był w trakcie procedury wykupu mieszkania i została ona zawieszona, po wejściu w życie nowej uchwały będzie ona wznowiona i kontynuowana.

Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.