Poznań: Wykup mieszkań wstrzymany. Co dalej z policyjnymi lokalami? Skargi kasacyjnej nie będzie

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

Poznań: Wykup mieszkań wstrzymany. Co dalej z policyjnymi lokalami? Skargi kasacyjnej nie będzie

Mikołaj Woźniak

Do oczekujących na wykup mieszkań funkcjonariuszy policji i ich rodzin zaczęły spływać pisma z ZKZL. Spółka informuje, że wykup mieszkań został wstrzymany decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wiadomo już, że prezydent nie złoży skargi kasacyjnej. Trwa szukanie rozwiązania.

W listopadzie Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował, że unieważnia uchwałę poznańskiej rady miasta z października 2016 r., a w konsekwencji zawiesza sprzedaż tzw. mieszkań policyjnych. Uchwała zezwalała na wykup z blisko 90 proc. bonifikatą mieszkań, które na mocy zawartego rok wcześniej porozumienia policja przekazała miastu. Zarządza nimi ZKZL.

Czytaj też: Poznań: Nie wiedzieli o uchwale. Stracą szansę na wykup?

Przekazane mieszkania, to lokale funkcyjne przyznawane funkcjonariuszom policji. Najwięcej jest ich w Poznaniu na Wilczaku i Komandorii, a łącznie w całym mieście ponad 800. Prawo wykupu mieli nie tylko czynni funkcjonariusze, ale także emeryci, wdowy po policjantach i ich dzieci.

Sąd interweniował po pozwie, który wnieśli cywilni pracownicy policji. Im uchwała nie dawała możliwości wykupu z bonifikatą. Liczyli na jej rozszerzenie, a stało się przeciwnie. To budzi niezadowolenie zarówno ich, jak i funkcjonariuszy czekających na wykup.

- Przyjmujemy wyrok WSA, ale się z nim nie zgadzamy. Według nas sąd nieobiektywnie rozpatrzył całą sprawę - powinien oddalić skargę pracowników cywilnych policji. Zarzut nierównego traktowania jest bezzasadny

- komentuje Andrzej Szary, szef wielkopolskiego związku zawodowego policjantów. I tłumaczy: - Ustawowo mieszkania funkcyjne przysługują tylko funkcjonariuszom i ich rodzinom. Pracownikom cywilnym przyznawano je wyjątkowo, z dobrej woli decydentów.

Szary dodaje też, że mieszkania funkcyjne budowano z pieniędzy państwa - zlecało to MSWiA, a na ewentualnej sprzedaży mogłoby się wzbogacić też miasto, które nic nie wydało na powstanie tych lokali.

- Będziemy obserwować rozwój sytuacji. Na razie kilkaset osób nie może skorzystać z wykupu - podsumowuje Szary.

Sprawdź również: Komandoria Poznań: Balkony w bloku groziły zawaleniem. Urzędnicy zlikwidowali je i rozważają... odbudowę

Dokładnie na realizację czeka ponad 560 wniosków o wykup. Jak informuje Magdalena Gościńska, rzecznik ZKZL, do czasu unieważnienia przez WSA uchwały rady miasta, tylko kilkunastu najemców zdołało wykupić zajmowane lokale.

- Sprzedaż została wstrzymana. Na dziś nie realizujemy złożonych wniosków - dodaje Gościńska.

Co będzie dalej? Jak się dowiedzieliśmy - prezydent Poznania nie będzie składał skargi kasacyjnej od wyroku.

- Prezydent Poznania podjął decyzję o braku celowości wniesienia skargi kasacyjnej. Obecnie trwają negocjacje pomiędzy miastem a policją, mające na celu m. in. wypracowanie stanowiska satysfakcjonującego obie strony w kontekście dotyczącym bonifikat przy sprzedaży tzw. lokali policyjnych - informuje Hanna Surma, rzecznik prezydenta Poznania.

Swoje rozwiązanie proponuje Wojciech Kręglewski, miejski radny PO oraz przewodniczący Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej. Również nie zakłada ono złożenia skargi kasacyjnej, a rozszerzenie przepisów.

- Będę wnioskował u prezydenta, żeby stworzyć możliwość wykupu mieszkania z bonifikatą wszystkim użytkownikom mieszkań policyjnych, bez względu na to czy ktoś jest „mundurowy”, czy nie

- zapowiada Kręglewski. Przypuszcza jednak, że znalezienie ostatecznego rozwiązania zajmie jeszcze trochę czasu.

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.