Innowacyjna operacja korekcji skoliozy w Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu. To pierwsza taka operacja w Wielkopolsce

Czytaj dalej
Fot. Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Justyna Dopierała

Innowacyjna operacja korekcji skoliozy w Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu. To pierwsza taka operacja w Wielkopolsce

Justyna Dopierała

W Poznaniu odbyła się pierwsza innowacyjna operacja korekcji skoliozy z wykorzystaniem magnetycznych prętów rosnących MAGEC. Operację przeprowadzono na 10-letnim pacjencie w Szpitalu Klinicznym im. W. Degi. Nowoczesne rozwiązanie usprawnia leczenie dzieci i pozwala na szybszy powrót do funkcjonowania młodych pacjentów.

27 maja po raz pierwszy w Wielkopolsce w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu odbyła się innowacyjna operacja korekcji skoliozy polegająca na wszczepieniu magnetycznych prętów rosnących MAGEC, które są wykorzystywane do chirurgicznego leczenia dzieci z ciężkimi deformacjami kręgosłupa.

Czytaj także: Dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się ponad 200 dzieci. Czy Poznań będzie kontynuował projekt?

Zastosowany podczas operacji nowoczesny system obejmuje implantowane pręty i zewnętrzny pilot zdalnego sterowania, używane do stabilizacji kręgosłupa. Ma to na celu zminimalizowania postępu skoliozy w sytuacji, gdy dziecko wciąż rośnie.

Tradycyjna metoda będąca stosowana do opieki dla dorastających dzieci o znacznych krzywiznach kręgosłupa, których nie można kontrolować za pomocą gorsetowania i które są zbyt młode, aby wykonać ostateczną korekcję i usztywnienie kręgosłupa opiera się o wszczepienie prętów, które choć skuteczne w radzeniu sobie ze skoliozą dziecka, wymagają wielokrotnych operacji rozszerzania, aby dotrzymać kroku rozwojowi pacjenta.

Dla wielu dzieci oznacza to nawet 10 (lub więcej) operacji kręgosłupa przed osiągnięciem dojrzałości szkieletowej, a z czasem ostateczną operację, stanowiącą ostatni etap wieloletniego leczenia.

Zobacz również: Nowe 500 plus dla niepełnosprawnych z PFRON. Sprawdź, kto może skorzystać z takiej pomocy!

Leczenie pacjentów z ciężkimi deformacjami kręgosłupa zawsze stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy operatorów, natomiast dla pacjentów oznacza wieloletnie, bolesne etapowe leczenie operacyjne. Magnetyczne pręty rosnące MAGEC stanowią nowoczesną i bardzo potrzebną alternatywną metodę leczenia, dzięki której pacjenci poddawani są mniejszej liczbie operacji, co oznacza mniejsze narażenie na konieczność znieczulenia i interwencji chirurgicznej. W efekcie znacznemu skróceniu ulega czas rekonwalescencji, a dziecko ma szansę na szybki powrót do zabawy, szkoły i regularnego życia.

Czytaj także: Lek na koronawirusa deksametazon dostępny w aptekach. Zmniejsza śmiertelność najciężej chorych na COVID-19

Operację 10-letniego pacjenta z bardzo rzadkim zespołem genetycznym i ciężką, postępującą skoliozą przeprowadził dr n. med. Piotr Harasymczuk w asyście prof. dr hab. med. Macieja Głowackiego oraz lek. Magdaleny Dziurdy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej, kierowanej przez prof. dr hab. med. Marka Jóźwiaka.

Nowoczesna operacja została sfinansowana przez NFZ, w ramach grupy świadczeń objętych ryczałtem. Całkowity koszt zastosowanej wyniósł 115 tys. zł, z czego 94 tys. zł przeznaczono na zakup magnetycznych prętów rosnących MAGEC, a 21 tys. zł wyniosły koszty badań diagnostycznych oraz koszty związane z pobytem pacjenta na bloku operacyjnym i na oddziale szpitalnym.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.