Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Barbórka w Wielkopolsce świętowana w ponurych nastrojach. Konin przestanie być regionem górniczym?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

Barbórka w Wielkopolsce świętowana w ponurych nastrojach. Konin przestanie być regionem górniczym?

Marta Danielewicz

Tegoroczna Barbórka dla górników z regionu konińsko-turkowskiego nie przebiega w wesołej atmosferze. Wciąż niewiadomo, czy będzie dla nich praca w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie Konin chce pozyskać środki z europejskiej platformy wsparcia regionów górniczych w celu transformacji.

Przyszłość górnictwa w regionie konińsko-turkowskim uwarunkowana jest powstaniem odkrywki Ościsłowo na terenie gmin Ślesin i Skulsk, gdzie odkryto złoża węgla brunatnego. Wiadomo już o tym od lat, jednak wciąż nie zapadła w tej sprawie żadna wiążąca decyzja. Sami górnicy coraz bardziej tracą nadzieję, że w przyszłości będą wciąż wykonywać swój zawód. Zwłaszcza, że kopalnia Adamów ma zostać zamknięta. Co więcej związkowcy „Solidarności” są w sporze zbiorowym z pracodawcą. Od dwunastu lat nie mieli bowiem podwyżek.

Czytaj też: Pikietowali w sprawie złóż węgla. Powstanie odkrywek węgla brunatnego wysuszy Wielkopolskę?

- Przez lata nastąpiła likwidacja spółek, obniżono nam wynagrodzenie, zabrano dodatki

– mówi Grzegorz Matuszak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność PAK KWB Konin. – Kiedy dwa lata temu rząd odrolnił ziemię pod budowę odkrywki, cieszyliśmy się, że to mały kroczek, by zapewnić nam dalszą pracę. Dziś jesteśmy w dużo gorszym miejscu niż w 2015 roku. Decyzja jest odwlekana z miesiąca na miesiąc – dodaje.

Czytaj też: Kopalnia w Ościsłowie powstanie? Na razie sprawa toczy się w sądzie

W zeszłym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu wydała negatywną decyzję dla powstania odkrywki Ościsłowo. Powodem było między innymi odkryte przez grupę archeologów wiosną 2016 roku megalityczne cmentarzysko kurhanowe sprzed ponad 5 tysięcy lat, ostatnie takie w Wielkopolsce, które znajduje się na terenie odkrywki. PAK musiał więc uzupełnić raport oddziaływania na środowisko o to znalezisko, ale także przygotować projekt kompensacji dla tych terenów, czego wcześniej nie zrobił.

Czy firmie PAK będzie się jeszcze opłacało wydobycie węgla na tym terenie? Co się stanie z górnikami z regionu konińskiego, jeśli zabraknie węgla? M.in. tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Danielewicz

m.danielewicz@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.