Żurek i biała kiełbasa to podstawa

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
redakcja Gazety Lubuskiej

Żurek i biała kiełbasa to podstawa

redakcja Gazety Lubuskiej

Wielkanoc coraz bliżej. To tak naprawdę ostatnia szansa, aby przygotować coś dla naszych gości. Okazuje się, że w Lubuskiem święta te związane są przede wszystkim z tradycyjnymi smakami.

Jak wyniki z ostatnio przeprowadzonych badań konsumenckich, w naszym województwie, na wielkanocnym stole nie może zabraknąć żurku i barszczu białego. Lubuszanie nie wyobrażają sobie Wielkanocy także bez tradycyjnych jajek, aż 81 proc. z nich deklaruje, że są one obowiązkowym elementem ich jadłospisu. W tym okresie mieszkańcy lubuskiego chętnie przygotowują także sałatkę jarzynową oraz pieczone mięso.

Mimo tego, że te tradycyjne dania na stałe wpisały się w nasze wielkanocne menu, coraz chętniej też eksperymentujemy. Jak wynika z badania konsumenckiego przeprowadzonego na zlecenie marki Winiary 15 proc. Lubuszan deklaruje, że na ich świątecznych stołach co raz częściej pojawiają się też nowe dania, których wcześniej nie było. Warto to wykorzystać i zaprosić naszych bliskich do kuchni, by wspólnie przygotować potrawy, które dobrze znają w zupełnie nowej odsłonie!

Chrzanowy żurek w chlebie

Składniki: 1 szklanka żurek zakwas, 1/2 kg białej kiełbasy, 2 żeberka wędzone, 2 ząbki czosnek, 1 szklanka śmietany 12 proc., 1 marchewka, 2 liście laurowe, chrzan, uniwersalna przyprawa warzywna, 4 jajka, chlebki
Przygotowanie: Chlebki wydrążamy, ale nie za dużo. W garnku nastawiamy wodę dodajemy wędzone żeberka, liść laurowy i gotujemy ok. 30 minut. Następnie dodajemy pokrojoną w kosteczkę marchewkę, zakwas-mieszamy. Zagotowujemy, gotujemy ok 15 min. Dodajemy przyprawę uniwersalną do smaku. Zaciągamy śmietaną. Dodajemy wyciśnięty czosnek - już nie gotujemy. Jajka gotujemy na twardo, obieramy i siekamy. Kiełbasę białą zaparzamy i kroimy w plasterki. Na dno chlebka nakładamy posiekane jajko i łyżkę chrzanu , zalewamy żurkiem. Na wierzch układamy plasterki białej kiełbasy.
Ewa Sidor

Domowa biała kiełbasa, parzona

Składniki: 1 kg karkówki bez kości, 1 kg schabu bez kości, 500 g surowego boczku, 500 g słoniny, 2 łyżeczki peklosoli, 2 łyżeczki soli morskiej, 6 czubatych łyżek majeranku, pół łyżeczki zmielonego kminku, pół łyżeczki zmielonego ziela angielskiego, 2 łyżki czosnku niedźwiedziego, 8 ząbków czosnku, 3 m jelit wieprzowych, 200 ml wody z dwiema kostkami lodu, kilka kawałków sznurka, 2 łyżeczki octu, pół łyżeczki smalcu, 2 liście laurowe, 3 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
Przygotowanie: Dwie godziny wcześniej jelita opłukujemy letnią wodą z soli. Następnie zalewamy je wodą o temperaturze około 30 stopni i pozostawiamy na godzinę. Następnie odlewamy wodę, uzupełniamy ponownie z jedną łyżeczką octu (dzięki temu jelita będą bardziej przejrzyste). Z karkówki oraz schabu wycinamy błonki, ewentualne ścięgna i nadmiar tłuszczu. Kroimy w średniej wielkości kostkę i mielimy w maszynce na najgrubszych oczkach. Boczek oraz słoninę również kroimy i mielimy dwa razy - raz na największych a następnie na średnich oczkach razem z czosnkiem.
Do mięsa dodajemy przyprawy - peklosól, sól morską, majeranek, kminek, pieprz, ziele angielskie oraz czosnek niedźwiedzi. Do szklanki wlewamy wodę i dodajemy kostki lodu. Mieszamy razem z całym mięsem i wyrabiamy około 20 - 30 minut aż masa stanie się kleista. Średniej wielkości tulejkę smarujemy odrobiną smalcu i nawlekamy ostrożnie jelita, zwracając uwagę czy nie ma dziur. Usuwamy nadmiar powietrza dociskając tłokiem mięso (cały czas trzeba mocno dociskać, by do jelit nie dostawało się powietrze). Zawiązujemy końcówkę. Nadziewamy jelita masą mięsną, co piętnaście cm zawiązujemy sznureczkiem. Gotową kiełbasę parzymy 20 minut w wodzie z dodatkiem liści laurowych w temperaturze 80 stopni (uważamy, żeby absolutnie nie zagotować). Kiełbasę po sparzeniu można od razu jeść lub upiec/zamrozić/odsmażyć na patelni.
Paulina Nosek

Barszcz biały

Składniki: 4 białe kiełbasy, kawałek żeberka wieprzowego, włoszczyzna, 4 ziemniaki, 4 jajka ugotowane na twardo, 3 łyżki mąki pełnoziarnistej, 3 łyżki śmietany 12 proc., sól , pieprz czarny, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek
Przygotowanie: Z włoszczyzny, żeberka i przypraw oraz białej kiełbasy gotujemy wywar na barszcz. W słoiczku rozrabiamy mąkę z wodą - ja dałam pół litra wody na 6 łyżek mąki. Po około godzinie gotowania wyciągamy żeberka oraz kiełbasę. Wrzucamy ziemniaki i czekamy aż się ugotują. W tym czasie oddzielamy mięso od kości i kroimy na mniejsze kawałki. Kiełbasę kroimy w plasterki a jajka w kostkę. Gdy ziemniaki będą ugotowane wlewam wodę z mąką i gotuję aż do zgęstnienia zupy. Dodaję kiełbasę z mięsem i jajka. Rozprowadzam śmietanę. Po zagotowaniu posypuję majerankiem.
Marta Urbańska

Schab ze śliwką

Składniki: 1,5 kg schabu bez kości, 15 suszonych śliwek kalifornijskich, 4 ząbki czosnku, 3 liście laurowe, 2 łyżki miodu, 5 ziaren ziela angielskiego, łyżeczka owoców jałowca, 5 ziaren pieprzu czarnego, 1 kostka rosołu drobiowego, 100 ml oliwy z oliwek, 250 ml wody, 2 łyżeczki musztardy Dijon, szczypta majeranku, szczypta soli
Przygotowanie: Przygotować marynatę: wszystkie przyprawy - jałowiec, ziarenka ziela angielskiego, ziarna pieprzu, listki laurowe oraz kostkę rosołu drobiowego gotować pod przykryciem w 250 ml wody przez 10 minut. Odstawić wywar i ostudzić go, aż osiągnie temperaturę pokojową, a następnie dodać miód, musztardę Dijon, pokrojone 4 ząbki czosnku, olej oraz łyżeczkę soli. Całość wstawić do lodówki. Mięso umyć i osuszyć, natrzeć marynatą i odłożyć w zimne miejsce na 24 godziny. Schab nakłuć na wylot z 2 stron za pomocą noża. Wnętrze wypełnić dokładnie śliwkami. Mięso włożyć w rękaw do pieczenia, a następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Piec przez 45 minut.

Kiełbasa w czerwonym winie

Składniki: 1 kg surowej kiełbasy, 375 ml wytrawnego czerwonego wina, 1 szklanka czarnych oliwek, rozmaryn, tymianek
Przygotowanie: Kiełbasę podsmażamy na rozgrzanej oliwie. Wlewamy wino, gotujemy przez 30 minut na małym ogniu. Zioła razem z oliwkami dodajemy do kiełbasy – całość gotujemy jeszcze przez 5 minut. Podajemy z ziemnym pieczywem.
Anna Macała

Pieczona szynka w marynacie

Składniki: 2 kg surowej szynki, 2 cebule, 1 marchew, 1 pietruszka, 1/4 selera, 1 szklanka wytrawnego czerwonego wina, 1 liść laurowy, po 2-3 ziarenka: ziele angielskie, pieprz czarny, owoc jałowca, pół łyżeczki ziół prowansalskich, sól. Sos: 2 łyżki chrzanu, szklanka śmietany, łyżeczka mąki
Porada! Przed pieczeniem szynkę obwiąż sznurkiem żeby była bardziej zwarta.
Przygotowanie: Marchew, seler, pietruszkę pokrój w słupki. Cebulę pokrój w półplastry. Do garnka wlej wino, szklankę wody, dodaj przyprawy. Włóż pokrojone warzywa i zagotuj a następnie odstaw do ostudzenia. Szynkę dobrze natrzyj solą i ułóż w naczyniu. Do naczynia wlej marynatę i całość odstaw na 3-5 dni w chłodne miejsce. Podczas marynowania obracaj mięso kilkakrotnie. Szynkę przełóż do brytfanny i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Piecz przez około 2 godziny, podlewając marynatą. Po upieczeniu szynkę ostudź i pokrój w cienkie plastry. Podawaj zwiniętą w rulony, nadziane gęstym kremem chrzanowym. Szynkę na gorąco podawaj z sosem śmietanowym przyrządzonym ze zmiksowanej śmietany, mąki i sosu z pieczenia. Do dania mięsnego znakomicie pasuje sałatka przygotowana ze świeżych owoców i warzyw.
Anna Macała

Faszerowana kaczka pieczona

Składniki: 1 duża kaczka (minimum 1,6 kg), 2 obrane i grubo pokrojone, duże cebule, sól i pieprz
Do nadzienia: 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek, 2 dobrze posiekane szalotki, 2 posiekane ząbki czosnku, 1 łyżka stołowa startego imbiru, 1 posiekany seler naciowy, 100 g pokrojonych, suszonych, drylowanych śliwek, 1 starte jabłko, 80 g suszonych wiśni, 80 g prażonych, pokrojonych orzechów laskowych, 3 gałązki tymianku (listki z gałązek), skórka i sok z 1 pomarańczy, 1 żółtko, sól i pieprz.
Do glazury: 1/2 szklanki marmolady pomarańczowej, 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu, 1/2 łyżeczki płatków papryczek chili, sok z połowy pomarańczy

Przygotowanie: Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Rozgrzej olej na dużej patelni, na średnim ogniu. Dodaj szalotkę i seler, gotuj 2-3 minuty, aż puści soki i zmięknie. Dodaj czosnek, imbir i gotuj około minuty, aż uwolni się aromat. Zdejmij z ognia i przerzuć do miski.
Dodaj resztę składników i dobrze wymieszaj. Zblanszuj kaczkę w gotującej się wodzie przez 5 minut.
Wyjmij ją i osusz. Nakłuj skórę szpikulcem, a później dopraw solą i pieprzem. Wsadź nadzienie do kaczki, a pokrojoną cebulę ułóż na dnie blachy do pieczenia. Ułóż kaczkę na cebuli i piecz przez 20 minut. Zmniejsz temperaturę do 180 stopni. Piecz kaczkę przez kolejne 30 minut, a w międzyczasie wrzuć wszystkie składniki polewy do małego rondelka.
Podgrzewaj je, aż marmolada się rozpuści.
Używając pędzelka, nasmaruj kaczkę polewą i piecz kolejne 5 minut. Wyjmij kaczkę z piekarnika i odłóż na 15 minut, nim zaczniesz ją kroić. Podawaj z sezonowymi warzywami i pieczonymi ziemniakami.
materiały Polsat Food Network

Galaretka drobiowa

Składniki: 1 kurczak (1,5 kg), 1 kg kurzych łapek, 4 l wody , 4 duże marchewki, seler, por, cebula, puszka kukurydzy, pieprz w ziarnach, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz świeżo zmielony
Przygotowanie: Kurczaka i łapki myjemy, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu. Cebulę przypalamy nad ogniem, dodajemy do wywaru. Jak mięso będzie już pół miękkie dodajemy wszystkie obrane warzywa oraz przyprawy. Gotujemy pod przykryciem cały czas na bardzo wolnym ogniu ok. 1,5 godziny.
Gdy kurczak będzie miękki wyjmujemy, obieramy z mięsa, a wywar przecedzamy przez gazę. Mięso kroimy bardzo drobno, marchewki w plasterki. Do miseczki wkładamy mięso, marchewkę oraz kukurydzę, zalewamy wywarem. Wystudzone galaretki wkładamy do lodówki na całą noc.
Koło gospodyń wiejskich z Janczewa, kgw.janczewo.blogspot.com

Babka warzywna

Składniki: 1 kalafior, 1 brokuł, 3 marchewki, 3 łyżki żelatyny, 3/4 l bulionu, sól, świeżo zmielony pieprz, do smaku natka pietruszki
Przygotowanie: Marchewkę myjemy oraz gotujemy. Kalafior i brokuł gotujemy osobno, w osolonym wrzątku. Żelatynę rozpuszczamy w gorącym bulionie i odstawiamy do wystudzenia. Na dno formy wkładamy pokrojoną w plastry marchewkę na nią różyczki brokuł oraz warstwę kalafiora. Zalewamy tężejącą galaretką z bulionu. Odstawiamy do lodówki.
Wykładamy na talerz ozdobiony sałatą, dekorujemy natką pietruszki, można również podać z sosem czosnkowym.
Koło gospodyń wiejskich z Janczewa, kgw.janczewo.blogspot.com

Domowy majonez

Składniki: 1 żółtko, 1 całe jajko, 1 łyżeczkę musztardy, 2 łyżeczki soku z cytryn, 300 ml oleju rzepakowego, sól, pieprz, szczyptę cukru do smaku, dla chętnych cynamon lub świeże zioła
Przygotowanie: Majonez najlepiej przygotować w wysokim, wąskim naczyniu. Żółtko i jajo ucieramy z musztardą i sokiem z cytryny.
Następnie cienkim strumieniem wlewamy (ciągle ubijając) około 300 ml oleju, tak żeby powstała jasna emulsja. Doprawiamy całość solą i pieprzem, a także cukrem.
Do domowego majonezu możemy dodać odrobinę cynamonu lub posiekane ulubione, zioła. Najistotniejszym czynnikiem, który sprawia, że majonez ma idealną konsystencję jest odpowiednie połączenie wszystkich składników z tłuszczem.

Rolmopsy ze śliwką marynowane

Składniki: 4 filety śledziowe, 10 sztuk śliwek suszonych, 2 małe czerwone cebule , 1/2 szklanki octu balsamicznego, 5 łyżek cukru, 2 cm korzenia imbiru, sól i pieprz do smaku.
Marynata: 1 l wody, 1 szklanka octu 10 proc., ziele angielskie, liść laurowy po kilka sztuk, cukier, sól, pieprz

Przygotowanie: Śledzie namoczyć w wodzie z cytryną na około 2 godzin. Cebulę pokroić w cienkie plastry, oprószyć delikatnie solą aby skruszała. Ocet zagotować z cukrem i imbirem. Wrzucić śliwki. Pogotować chwilkę. Śliwki wyjąć i zawinąć w nie śledzie. Zalać marynatą razem z cebulą. Odstawić do zamarynowania.

Kulebiak z polędwiczki wieprzowej

Składniki: 1 płat ciasta francuskiego, 300 g polędwiczek wieprzowych, 200 g pieczarek, 2 cebule, kilka łyżek bułki tartej, jajko do smarowania, oliwa do smażenia
Przygotowanie: Pieczarki przesmażyć z cebulą i zmiksować. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Polędwiczkę obsmażyć krótko z każdej strony. Ciasto francuskie lekko rozwałkować, posmarować masą grzybową i ułożyć na niej polędwiczkę. Zawinąć w roladki. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 45 minut. Pod koniec pieczenia posmarować rozkłóconym jajkiem, aby uzyskać złoty kolor.
Podawać z sosami mięsnym.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.