Norbert Kowalski

Zrabowany obraz "Dziewczyna z gołębiem" w rękach Rosjanina. Czy dzieło sztuki wróci do Poznania?

Zrabowany obraz "Dziewczyna z gołębiem" w rękach Rosjanina. Czy dzieło sztuki wróci do Poznania?
Norbert Kowalski

Dzieło sztuki z XVIII wieku wróci do Poznania? Od lat przedstawiciele poznańskiego Muzeum Narodowego i ministerstwa kultury próbują ustalić, gdzie znajduje się zrabowany obraz „Dziewczyna z Gołębiem”. Tymczasem nam udało się dowiedzieć, że nadal pozostaje on pod kontrolą Alexandra Khochinskiego, który w tym tygodniu został aresztowany we Francji na wniosek polskich władz. Sam Khochinsky w ubiegłym roku wytoczył proces przeciwko Polsce.

Zrabowany obraz "Dziewczyna z gołębiem" w rękach Rosjanina. Czy dzieło sztuki wróci do Poznania?

9 maja 1931 roku, ówczesne Muzeum Wielkopolskie (dzisiejsze Muzeum Narodowe w Poznaniu) kupuje obraz „Dziewczyna z Gołębiem” autorstwa Antoine'a Pesne'a z 1754 roku. Dzieło pozostaje w kolekcji muzeum do 1943 roku, kiedy to zostaje zrabowane przez nazistowskie Niemcy. Niedługo później obraz jest przejęty przez Armię Czerwoną i trafia na tereny Rosji.

Czytaj też: Poznań: Ukradli fałszywki zamiast obrazów wartych miliony. Teraz czekają na ostateczny wyrok. Złodzieje trafią do więzienia?

Po wojnie „Dziewczyna z Gołębiem” trafia do rąk radzieckiego żołnierza. Po śmierci wojskowego, w 1991 roku dzieło zostaje odziedziczone przez jego syna Alexandra Khochinskiego. Kiedy Polacy nadal zastanawiają się, gdzie podziewa się „Dziewczyna z Gołębiem”, sam Khochinsky nie jest świadomy, że obraz został zrabowany z Poznania kilkadziesiąt lat wcześniej.

Zamiast porozumienia, początek konfliktu

Do przełomu doszło w 2010 roku, kiedy to Khochinsky dowiedział się, że obraz, który posiada, najprawdopodobniej należał do poznańskiego muzeum.

– W maju 2010 roku z ambasadą RP w Moskwie skontaktował się Alexander Khochinsky z propozycją rozpoczęcia rozmów na temat obrazu będącego polską stratą wojenną

– opowiada Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego Alexander Khochinsky do tej pory nie oddał obrazu? Gdzie obecnie znajduje się dzieło Antoine'a Pesne'a? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.