ZOBACZ, JAK ZMIENI SIĘ POZNAŃ. Poznaniacy będą tu chętnie spędzać czas

Czytaj dalej
Fot. materiały UMP
MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

ZOBACZ, JAK ZMIENI SIĘ POZNAŃ. Poznaniacy będą tu chętnie spędzać czas

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Bardziej przyjazna przestrzeń publiczna - to hasło przyświeca trzem kluczowym inwestycjom realizowanym w śródmieściu.

Zarówno Stary Rynek, plac Kolegiacki,jak i rynek Łazarski mają się stać miejscami, które chętniej będą odwiedzać zarówno mieszkańcy, jak i turyści. - W te miejsca wróci także zieleń i drzewa - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Śródmieście Poznania od kilku lat pięknieje. Jednak na generalną zmianę poznaniacy będą musieli poczekać do wio-sny 2023 roku, kiedy to zakończy się remont płyty Starego Rynku. Wtedy ta część miasta, najchętniej odwiedzana przez turystów, stanie się prawdziwą perełką. Przebudowa ma kosztować 53,3 mln zł. Miasto uzyskało na tę inwestycję blisko 30 mln zł dofinansowania unijnego. Przygotowania do przedsięwzięcia, która ma ruszyć jesienią tego roku trwały blisko pięć lat. Najpierw odbyły się debaty dotyczące wyglądu rynku. Pierwszą koncepcję wykonała pracowania architektoniczna Demiurg. Projekt nowej nawierzchni jest autorstwa pracowni Jacka Bułata, a aktualny PFU opracowuje Graph’it Sp. z o.o.

- Stary Rynek to nie tylko Ratusz i okalające go kamienice, ale także duch tego miejsca. Aby ludzie mogli się tam swobodnie gromadzić, potrzebne są ku temu odpowiednie warunki, zarówno do poruszania się dla pieszych, osób z niepełnosprawnościami, czy rodziców z małymi dziećmi. Pojawią się także przyjaźniejsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej i mieszkania w tej okolicy - opowiada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Co sprawi, że serce miasta, jakim jest Stary Rynek, stanie się bardziej przyjazne? Przede wszystkim nowa, lepsza oraz równa nawierzchnia. Ułatwi ona przemieszczanie się po płycie mieszkańcom i turystom, a sporej części przedsiębiorców pozwoli na stawianie ogródków gastronomicznych bez konieczności budowania drewnianych podestów. Dodatkowo zostanie wykonana nowa podbudowa nawierzchni, a także system odwodnienia i retencji wód opadowych.

- Stary Rynek to także miejsce, gdzie będzie można aktywnie spędzać czas. To zapewni strefa Pasażu Kultury, która tam powstanie - dodaje Mariusz Wiśniewski.

Pasaż powstanie na ul. Jana Baptysty Quadro, która dzięki temu mocno zmieni swoje oblicze. Znajdą się tam mobilne elementy takie, jak scena i meble miejskie. Staną tam również stalowe konstrukcje, w których umieszczone zostaną elementy oświetlenia. Stworzone w ten sposób ramy pozwolą na umieszczanie na nich artystycznych instalacji.

Uzupełnieniem Starego Rynku będzie plac Kolegiacki.

- Płyta Starego Rynku stanie się wiodącą przestrzenią, ale remont na placu wydobędzie na powrót jego znaczenie - zaznacza zastępca prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Plac Kolegiacki dla wszystkich

Przebudowa placu Kolegiackiego trwa już od wiosny ubiegłego roku. Przez kilkadziesiąt lat jego funkcja była nieadekwatna do rangi i potencjału jaki ma ten fragment Starego Miasta. Jego przestrzeń podporządkowana była głównie komunikacji samochodowej. - Tymczasem dawniej była to kluczowa przestrzeń ze względu na istniejącą w tym miejscu kolegiatę Św. Marii Magdaleny. Byli tam chowani najbardziej znamienici poznaniacy - przypomina Mariusz Wiśniewski.

W najbliższych miesiącach wszystko się zmieni. Przybędzie zieleni, pojawi się fontanna, mała architektura, a także przestrzeń do wydarzeń kulturalnych i jarmarków.

Plac Kolegiacki ma być dla Poznania tym, czym jest plac Solny dla Wrocławia, czyli prze-de wszystkim miejscem, gdzie będzie można usiąść, wypić kawę, spędzić czas, przy kameralnym koncercie. Istotne będzie także podkreślenie wątku historycznego tego miejsca, dlatego na placu pojawi się ekspozycja reliktów dawnej Kolegiaty Św. Marii Magdaleny, odkrytych przez poznańskich archeologów. Przebudowa placu zakończy się już niedługo. Jego oddanie planowane jest na przełomie lata i jesieni tego roku.

Przyjazny rynek Łazarski

Bardziej przyjazna dla mieszkańców przestrzeń pojawi się także poza ścisłym centrum Poznania - na Łazarzu. Przebudowa rynku Łazarskiego już trwa. Zostanie on podzielony na dwie części. Pierwsza będzie spełniać funkcje handlowe. Targowisko zyska przezroczyste zadaszenie, zaplecze sanitarne dla kupców. Druga - ma służyć rekreacji. Przewidziano w niej miejsca na ogródki gastronomiczne, atrakcje dla dzieci. Północny fragment skweru im. Kazimierza Nowaka ma być deptakiem. Wybudowane zostanie nowe oświetlenie, szersze chodniki, planuje się posadzenie 51 nowych drzew i klomby pełne kwiatów. Ruch samochodowy wokół rynku zostanie uspokojony poprzez wyniesienie powierzchni skrzyżowań z ulicą Lodową/Dmowskiego, Caliera, Małeckiego i Kącik.

Mariusz Wiśniewski zwraca uwagę, że te trzy ważne inwestycje łączy także... zieleń. - Ona wraca lub pojawia się w większej niż do tej pory ilości. Na Stary Rynek drzewa powrócą po raz pierwszy od czasów II wojny światowej - mówi zastępca prezydenta Poznania.

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.