Znamy wyniki matur. Gdzie uczą najlepiej? [RANKING]

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Anna Jarmuż

Znamy wyniki matur. Gdzie uczą najlepiej? [RANKING]

Anna Jarmuż

Znamy już wyniki matury 2017. Które licea i technika w Poznaniu i całej Wielkopolsce wypadły najlepiej na tegorocznym egzaminie dojrzałości? Zobaczcie nasz ranking.

Tegorocznego egzaminu nie zdał co piąty maturzysta. Tak jak w latach ubiegłych, najgorzej poszła matura z matematyki. Na tym przedmiocie noga powinęła się około 4 tysiącom wielkopolskim uczniom. Są jednak szkoły, które nie mają się czego wstydzić. W naszym województwie wiele z nich osiągnęło dobre, a nawet bardzo dobre wyniki.

Znamy wyniki matur. Gdzie uczą najlepiej? [RANKING]
Łukasz Gdak

Okazuje się, że mowę ojczystą na poziomie podstawowym najlepiej znają absolwenci II LO w Poznaniu. Na egzaminie z języka polskiego uzyskali średnio 74,5 proc. możliwych do zdobycia punktów. Wynikami na poziomie rozszerzonym może pochwalić się natomiast poznańskie XVI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 na Krzesinach - średnia 87,9 proc.

Uczniowie, przystępujący do matury międzynarodowej zawsze osiągają wynik powyżej średniej światowej.

- Zawsze czujemy lekki niedosyt, wiemy, że może być jeszcze lepiej - mówi Małgorzata Dembska, dyrektorka II LO w Poznaniu. Przyznaje jednak, że jest zadowolona z tegorocznych wyników - zarówno tych w języku polskim, jak angielskim. W „dwójce” od lat działają bowiem klasy IB. Uczniowie, przystępujący do matury międzynarodowej zawsze osiągają wynik powyżej średniej światowej. - Wpływ na to ma wiele czynników. Jednym z nich są zmotywowani nauczyciele, którzy cały czas się rozwijają i opracowują własne, autorskie programy nauczania. Kolejny to zaangażowani uczniowie. Nie udałoby się osiągnąć sukcesu bez wzajemnej współpracy - uważa Małgorzata Dembska.

Jakie są najlepsze szkoły według poznaniaków? [SONDA]

Źródło: gloswielkopolski.pl

Analizując wyniki matur można stwierdzić, że najlepsi „ścisłowcy” są w poznańskim VIII LO. Uczniowie tej szkoły uzyskali najwyższy wynik na maturze z matematyki - zarówno na poziomie podstawowym - 92,5 proc., jak rozszerzonym - 69,8 proc. „Ósemkowicze” świetnie wypadli też na egzaminach rozszerzonych z biologii (69,9 proc.), chemii (77,1 proc.) i geografii (67,97 proc.). Natomiast z egzaminu z fizyki najlepszy wynik osiągnęło II LO (70,2 proc.) w Poznaniu. W informatyce, „królują” uczniowie „dwójki” (70,67) i XVI LO na Krzesinach (69,33), ale to w „ósemce” do egzaminu z tego przedmiotu przystąpiło najwięcej osób - uzyskały wynik 65,7 proc.

Znamy wyniki matur. Gdzie uczą najlepiej? [RANKING]
Łukasz Gdak

- Wielu naszych uczniów wybiera się na medycynę, stąd tak dobre wyniki z biologii i chemii. Ci, co myślą o studiach na Politechnice przykładają się do matury z matematyki - wyjaśnia Marek Grefling, dyrektor VIII LO w Poznaniu. Przyznaje też, że na szkole spoczywa duża odpowiedzialność. - Ci, co do nas przychodzą liczą, że dobrze przygotujemy ich do matury - zauważa Marek Grefling.

Młodzi Wielkopolanie pochwalić się mogą też świetną znajomością języka angielskiego. To właśnie na egzaminie z tego przedmiotu maturzyści osiągnęli wyjątkowo dobre wyniki. A kto najlepsze?

Na poziomie podstawowym znów II LO, a rozszerzonym - XVI LO. Ta druga szkoła uzyskała też najlepszy wynik z rozszerzonej historii (67 proc.).

W szkołach, uczących zawodu, na maturalne brawa zasługuje Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu. Natomiast w powiecie poznańskim I LO w Swarzędzu.

JAK WYPADŁY NA MATURZE INNE WIELKOPOLSKIE MIASTA?

język polski (podstawa)
Bardzo dobre wyniki osiągnęły: LO w Bolechowie (średnia szkoły 72,61 proc.), III LO im. M. Kopernika w Kaliszu (68,35 proc.), LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Wolsztynie (67,85 proc.), I LO im. T. Kościuszki w Jarocinie (67,04 proc.), LO nr I im. mjra H. Sucharskiego w Kępnie (67 proc.), I LO im. A. Asnyka w Kaliszu (66,54 proc.), II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie (66,51 proc.), LO J. Dąbrowskiego (66,24 proc.) w Międzychodzie, I LO im. J. Dąbrowskiego w Rawiczu (66,12 proc.).

matematyka (podstawa)
Najwyższe wyniki w województwie uzyskały: III LO im. M. Kopernika w Kaliszu (82,68 proc.), II LO im. M. Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie (77,23 proc.), I LO im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie (72,53 proc.), LO im. K. Wielkiego w Kole (71,69 proc.), Katolickie Publiczne Akademickie LO im. św Jana Pawła II w Śremie (71,11 proc.), III LO im. C.K. Norwida w Koninie (71,03 proc.), LO im. T. Kościuszki w Jarocinie (68,17), II LO im. K.K. Baczyńskiego w Koninie (67,64 proc.).

język angielski (podstawa)
Najlepsze są: Technikum w ZSGL im. J. Wybickiego w Ratajach (80 proc.), II LO im. M. Kopernika w Lesznie (77,23 proc.), II LO Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Pile (76,53 proc.), LO im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (76,29 proc.), II LO im. M. Kopernika w Lesznie (75,9 proc.), LO im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. (75,05 proc.), LO im. gen. J. Wybickiego w Śremie (73,57 proc.)

Anna Jarmuż

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.