Zmarł Bohdan Butenko. Był ojcem Gapiszona, Kwapiszona i innych

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marek Zaradniak

Zmarł Bohdan Butenko. Był ojcem Gapiszona, Kwapiszona i innych

Marek Zaradniak

W poniedziałek w wieku 88 lat zmarł Bohdan Butenko, wybitny polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, scenograf, projektant lalek i dekoracji do teatrów lalkowych.

Urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. W 1955 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni Jana Marcina Szancera. Wtedy też rozpoczęła się jego kariera artystyczna. Pracował w Wydawnictwie Nasza Księgarnia. Współpracował z czasopismami dla dzieci: „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Płomyczkiem”, „Płomykiem”. Stworzył postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Był autorem scenografii do emitowanego przez Telewizję Polską legendarnego Kabaretu Starszych Panów. Jego rysunki prezentowane były na wystawach w wielu krajach Europy i w USA.

Bohdan Butenko miał zawsze silne związki z Poznaniem. W 2006 roku podczas Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży otrzymał statuetkę Pegazika.

- Tak naprawdę Bohdan, którego nazwać można architektem książki, był jego twórcą. Stworzył rysunek uskrzydlonego konika, a rzeźbiarz Krzysztof Jakubik według tego rysunku stworzył rzeźbę. Z Targami książki dla dzieci i młodzieży Bohdan Butenko był związany od początku czyli od roku 2002. I choć dziś te targi zmieniły formułę jego piętno nadal jest widoczne. Był po prostu naszym serdecznym przyjacielem. Co roku prezentował swoje nowości, a był niesłychanie płodnym autorem. Nie czuło się zmierzchu jego twórczości. Był po prostu ciągle młody - wspomina wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców książek, a zarazem długoletnia komisarz Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Olcha Sikorska dodając , że Bohdan Butenko był niesłychanie otwarty w kontaktach, ale jeśli pytano o jego życie prywatne niesłychanie chronił je.

Dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania Katarzyna Kamińska tak wspomina Bohdana Butenkę: - Wydaliśmy dwie jego książki. Pierwsza to jego autorska „O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu, tajemnicy listu i...", z jego tekstem i rysunkami. Druga to przewodnik „Poznań nastolatka” z tekstem Witolda Gostyńskiego i rysunkami Butenki.

Bohdan Butenko był ujmującym gentlemanem o niezwykle przenikliwym umyśle. Zadziwiał trzeźwością sądów. Pracował do końca. Jeszcze w marcu był w Poznaniu na Targach Książki. Miał spotkanie autorskie prowadzone przez jego biografkę Ewę Grudę i Grażynę Wrońską. Ciągle ilustrował książki z jego bohaterami, tworzył scenografie do spektakli, w których się pojawiali.

Jego odejście to dla kultury polskiej wielka strata.

Marek Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.