Zmarł Bohdan Butenko. Był ojcem Gapiszona, Kwapiszona i innych

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marek Zaradniak

Zmarł Bohdan Butenko. Był ojcem Gapiszona, Kwapiszona i innych

Marek Zaradniak

W poniedziałek w wieku 88 lat zmarł Bohdan Butenko, wybitny polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, scenograf, projektant lalek i dekoracji do teatrów lalkowych.

Urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. W 1955 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni Jana Marcina Szancera. Wtedy też rozpoczęła się jego kariera artystyczna. Pracował w Wydawnictwie Nasza Księgarnia. Współpracował z czasopismami dla dzieci: „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Płomyczkiem”, „Płomykiem”. Stworzył postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Był autorem scenografii do emitowanego przez Telewizję Polską legendarnego Kabaretu Starszych Panów. Jego rysunki prezentowane były na wystawach w wielu krajach Europy i w USA.

Bohdan Butenko miał zawsze silne związki z Poznaniem. W 2006 roku podczas Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży otrzymał statuetkę Pegazika.

- Tak naprawdę Bohdan, którego nazwać można architektem książki, był jego twórcą. Stworzył rysunek uskrzydlonego konika, a rzeźbiarz Krzysztof Jakubik według tego rysunku stworzył rzeźbę. Z Targami książki dla dzieci i młodzieży Bohdan Butenko był związany od początku czyli od roku 2002. I choć dziś te targi zmieniły formułę jego piętno nadal jest widoczne. Był po prostu naszym serdecznym przyjacielem. Co roku prezentował swoje nowości, a był niesłychanie płodnym autorem. Nie czuło się zmierzchu jego twórczości. Był po prostu ciągle młody - wspomina wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców książek, a zarazem długoletnia komisarz Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Olcha Sikorska dodając , że Bohdan Butenko był niesłychanie otwarty w kontaktach, ale jeśli pytano o jego życie prywatne niesłychanie chronił je.

Dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania Katarzyna Kamińska tak wspomina Bohdana Butenkę: - Wydaliśmy dwie jego książki. Pierwsza to jego autorska „O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu, tajemnicy listu i...", z jego tekstem i rysunkami. Druga to przewodnik „Poznań nastolatka” z tekstem Witolda Gostyńskiego i rysunkami Butenki.

Bohdan Butenko był ujmującym gentlemanem o niezwykle przenikliwym umyśle. Zadziwiał trzeźwością sądów. Pracował do końca. Jeszcze w marcu był w Poznaniu na Targach Książki. Miał spotkanie autorskie prowadzone przez jego biografkę Ewę Grudę i Grażynę Wrońską. Ciągle ilustrował książki z jego bohaterami, tworzył scenografie do spektakli, w których się pojawiali.

Jego odejście to dla kultury polskiej wielka strata.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.