Zmarł Bohdan Błażewicz, ceniony kompozytor i reżyser

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marek Zaradniak

Zmarł Bohdan Błażewicz, ceniony kompozytor i reżyser

Marek Zaradniak

W minioną sobotę, 6 czerwca po długiej chorobie odszedł Bohdan Błażewicz, kompozytor muzyki teatralnej, twórca piosenek, autor scenariuszy i inscenizacji teatralnych, aktor i reżyser przez wiele lat związany z Poznaniem. Miał 71 lat.

W minioną sobotę, 6 czerwca po długiej chorobie odszedł Bohdan Błażewicz, kompozytor muzyki teatralnej, twórca, piosenek, autor scenariuszy i inscenizacji teatralnych, aktor i reżyser przez wiele lat związany z Poznaniem. Miał 71 lat.

Jego rodzinnym miastem był Olsztyn, gdzie w 1967 roku w II Liceum Ogólnokształcącym zdał maturę. Studiował m.in. w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

W 1972 roku przyjechał do Poznania i, ponieważ był kontrabasistą w ówczesnym klubie Od Nowa, założył legendarną grupę Warsztat, w której grali także pianista Bohdan Jarmołowicz, grający na skrzypcach Krzesimir Dębski oraz perkusista Jan Zieliński.

W 1973 roku założył i prowadził niezależny Teatr Małych Form przy Stowarzyszeniu PAX. Tam przez 10 lat zrealizował 50 inscenizacji. Był głównym animatorem tego teatru, pisał muzykę i reżyserował. To właśnie tam odbyła się polska prapremiera rock opery "Jesus Christ Superstar". Piosenki śpiewane przez aktorów związanych z tym teatrem, jak Leszek Łotocki czy Urszula Lorenz otrzymywały główne nagrody na pierwszych Przeglądach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

W Teatrze Małych Form grali również m.in. Marzena Trybała, Tadeusz Drzewiecki, Jacek Różański, Zbigniew Grochal, Michał Grudziński oraz ówczesne słuchaczki Studium Teatralnego przy Teatrze Małych Form: Hanna Bieluszko i Dorota Lulka. Dodajmy, że jeszcze w latach 70. Bohdan Błażewicz nagrał kilka piosenek z Big Bandem Gustava Broma w Radiu Brno.

W latach 80. Bohdan Błażewicz otworzył pierwszą w Polsce prywatną scenę z kabaretem Salon Urszuli Lorenz - Lorenz Gallery. Tam przez 5 lat zrealizował.15 przedstawień granych w kilku językach. Pisał muzykę do przedstawień teatralnych i do spektakli Teatru Telewizji.

Scena na Piętrze

Przez wiele lat związany był ze Sceną na Piętrze. Był m.in.członkiem założycielem Fundacji Sceny na Piętrze Tespis.
Skomponował muzykę do wystawianych w Scenie spektakli: "Mówię do ciebie po latach milczenia" według Czesława Miłosza, w reżyserii Marka Wilewskiego (premiera 16 marca 1981), "Ósmy dzień tygodnia" według Marka Hłaski w reżyserii Marka Wilewskiego (premiera 10 stycznia 1983), "Nocne życie" Anny Strońskiej w reżyserii Zdzisława Wardejna, (premiera tej sztuki odbyła się Teatrze Powszechnym w Warszawie 23 maja 1995) i "Zgubny nałóg miłości" Anny Strońskiej. Współautorem muzyki do tej sztuki był Piotr Żurowski, a reżyserował Roman Kordziński. Premiera odbyła się 5 kwietnia 1997. Błażewicz był też autorem scenariusza do spektaklu Teatru TV "Kwitnący głóg" według Anny Achmatowej w reżyserii Tadeusza Piotrowskiego.

Zawsze blisko aktualności

W roku 2013 Bohdan Błażewicz założył Kabaret BB. Dzielił się w nim z widzami wym błyskotliwym humorem. Był artystą, który zawsze żywo reagował na otaczającą nas rzeczywistość. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w jeden dzień skomponował muzykę do songu Henryka Krzyżanowskiego "Prezydent idzie na Wawel" wykonywanego przez Malinę Gabler. Mimo choroby był aktywny twórczo do końca. Na Facebooku znaleźć można jego tekst "Przepraszam zapraszam. W Poznaniu ludzie przepraszają za George'a Floyda".

Choroba była silniejsza

Niestety, choroba okazała się silniejsza. Ponad rok temu na stronie siepomaga.pl tak pisał o swojej sytuacji:

Długa choroba, na skutek której straciłem nogę, spowodowała, że moje życie widzę tylko w szarych kolorach. Był to mocny cios tym bardziej, że zawsze chciałem pozostać samodzielny tak długo, jak tylko to będzie możliwe. Mieszkam w kamienicy na czwartym piętrze, przez co każde wyjście z domu jest dla mnie wielką wyprawą. Chciałbym znów poczuć, że jestem w stanie choć częściowo być samodzielny, że nie potrzebuję pomocy, by wyjść z domu. By to było możliwe, by moje życie znów nabrało kolorów potrzebuję protezy, której koszt jest dla mnie bardzo duży. Dlatego proszę pomóż mi bym mógł znów poczuć, że jestem samodzielny.

Odszedł niezwykły twórca, który na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy go znali. Pogrzeb Bohdana Błażewicza odbędzie się w piątek 12 czerwca o godzinie 12.30 na Cmentarzu Junikowskim.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.