ZKZL wyremontuje trzysta mieszkań i kilka kamienic

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

ZKZL wyremontuje trzysta mieszkań i kilka kamienic

Błażej Dąbkowski

Poznański Spółka miejska chce w tym roku przeznaczyć na remonty około 12 milionów złotych. Spółka miejska chce w tym roku przeznaczyć na remonty około 12 milionów złotych.

W ubiegłym roku Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zinwentaryzował wszystkie pustostany. Okazało się wtedy, że w Poznaniu znajduje się 848 takich lokali, z czego około 550 można przystosować na potrzeby mieszkaniowe. Miejska spółka rozpoczęła remonty, jaki jest ich efekt?

- W 2016 roku udało się nam wyremontować 250 pustostanów, było to możliwe dzięki przeznaczeniu na ten cel dodatkowych 2,5 miliona złotych

- informuje Magdalena Gościńska, rzecznik ZKZL.

Już teraz wiadomo, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie ich więcej, na czym zależało prezesowi spółki Arkadiuszowi Stasicy.

- Planujemy na remonty wydać około 12 milionów - wyjaśnia. Pieniędzy ma wystarczyć na około 300 lokali, głównie w kamienicach znajdujących się w centrum miasta, które systematycznie zasiedlać będą poznaniacy.

Smog nad Poznaniem

Źródło: gloswielkopolski.pl

Przypomnijmy, że A. Stasica kilka miesięcy temu zapowiadał, iż zysk spółki powinien w przeważającej mierze być przeznaczany właśnie na remonty pustostanów, także po to, by unikać płacenia zbyt wysokiego podatku dochodowego. To nie koniec ambitnych planów remontowych, bowiem wytypowano aż osiem kamienic, które mają przejść kompleksowe renowacje. Wśród nich znajdują się wiekowe budynki zlokalizowane na Wildzie - przy ulicach Sikorskiego i Kilińskiego, a także na Starym Mieście (róg ulic Wrocławskiej i Podgórnej). Rocznie blask powinny odzyskiwać trzy lub cztery takie kamienice.

- Jako że wszystkie znajdują się pod nadzorem konserwatora zabytków, musimy zebrać całą dokumentację i wykonać odpowiednie ekspertyzy

- wyjaśnia Magdalena Gościńska.

Nie jest jeszcze pewne, czy prace uda się rozpocząć jeszcze w tym roku, jeśli tak się stanie, to najbardziej prawdopodobny jest dopiero czwarty kwartał.

Jak się jednak okazuje, może to być zadanie skomplikowane logistycznie, ponieważ ZKZL nie wyklucza, iż remonty wymuszą czasowe przenosiny lokatorów kamienic w związku z wymianą dachów czy osuszania.

- Może to wymusić zły stan budynków i szeroki zakres prac do wykonania - przyznaje Arkadiusz Stasica.

Choć spółka sama remontuje lokale, jednocześnie nie rezygnuje z propozycji wynajmu mieszkań, które mogą odświeżyć sami lokatorzy. Obecnie jest ich mniej niż w roku ubiegłym, bowiem ZKZL w związku z wyprowadzką lokatorów z baraków przy ulicy Opolskiej musiał większą liczbę mieszkań przeznaczyć właśnie dla nich.

- Są to lokale poniżej 80 metrów kwadratowych, dlatego nie będziemy przeprowadzać licytacji wysokości czynszu. Ten będzie więc standardowy, taki jak w innych mieszkaniach komunalnych

- tłumaczy rzecznik spółki.

W tej chwili na stronie internetowej ZKZL znajduje się ich dziewięć (o powierzchni od 32 do 78 mkw.), wszystkie w atrakcyjnych lokalizacjach - przy ul. Dąbrowskiego, Jackowskiego czy Rolnej. Zakres prac, które musi wykonać najemca różni się w poszczególnych lokalach, a ich wartość spółka wycenia na kwotę od 900 zł do ponad 1,5 tys. zł za mkw. Wnioski można składać do 19 stycznia w siedzibie ZKZL przy ul. Matejki.

- Wszystkie zostaną rozpatrzone przez komisję mieszkaniową. Pierwszeństwo mają osoby, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu lub budynku mieszkalnego na terenie Poznania

- informuje Gościńska.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.