ZKZL przejmuje zarządzanie tysiącami mieszkań komunalnych

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Błażej Dąbkowski

ZKZL przejmuje zarządzanie tysiącami mieszkań komunalnych

Błażej Dąbkowski

W sierpniu Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przejmuje administrowanie całym zasobem komunalnym w Poznaniu.

W przyszłym miesiącu kończy się umowa, jaką ZKZL w 2013 r. podpisał z Zespołem Zarządców Nieruchomości WAM z Warszawy, który od tamtej pory zarządzał 13 tys. mieszkań komunalnych oraz 1,5 tys. miejskich lokali użytkowych. Jej wartość wynosiła blisko 25 mln zł. Już 21 sierpnia wszystko się zmieni, bowiem decyzją prezydenta za obszar administrowania nie będzie już odpowiadał żaden podmiot zewnętrzny, a miejska spółka.

21 sierpnia szykują się więc spore zmiany dla samych lokatorów, natomiast samo ZKZL - dzięki decyzji prezydenta miasta - będzie mogło zaoszczędzić spore środki.

- Przez wiele lat zmieniali się administratorzy, była już Feroma, był MPGM, ostatnio ZZN, mieszkańcy byli zmuszeni za każdym razem poznawać nowego zarządcę, zmieniały się też ich siedziby. Traciliśmy też niepotrzebnie czas, bo każdy podmiot przez pierwsze pół roku kontraktu zapoznawał się z zasobem komunalnym, a ostatnie sześć miesięcy przygotowywał się do jego opuszczenia

- mówi Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.

Jak szacuje, dzięki zmianie zarządcy miejska spółka będzie mogła zaoszczędzić ok. 2 mln zł rocznie, a środki te zostaną przeznaczone na remonty lokali komunalnych, w tym pustostanów. Z kolei lokatorzy mają zyskać większą stabilizację. - Szybciej będą też mogli uzyskać od nas pomoc - zaznacza Stasica.

Do tej pory lokator musiał pojawić się w Punkcie Obsługi Klienta, przekazać zarządcy informację np. o usterce w mieszkaniu. Ten z kolei, nie mogąc podjąć żadnej decyzji, kierował zapytanie do ZKZL.

- Przerzucanie się pismami trwało nieraz tygodniami, a tracili na tym nasi mieszkańcy. Brakowało też inwestowania w programy informatyczne usprawniające pracę, gdyż dla każdej z firm liczyła się przede wszystkim maksymalizacja zysku - tłumaczy prezes.

Od sierpnia niemal wszystkie POK-i zlokalizowane będą w tych samych miejscach, gdzie znajdują się Biura Obsługi Mieszkańców MPGM-u (ul. Brzask 3, ul. 23 Lutego 4/6A, ul. Nehringa 2). Osobno będą funkcjonować dwa punkty - przy ulicy Łozowej 26 i na os. Piastowskim 77.

ZKZL podjął decyzję o wzmocnieniu obsady punktów, by poprawić komunikację z lokatorami, ale i pomóc przedsiębiorcom, którzy chcą wynająć lokal użytkowy.

- Założyliśmy, że w każdym z nich będzie pracować co najmniej 10-12 osób. Najmocniejsza obsada będzie, właśnie ze względu na lokale użytkowe, na Starym Mieście

- wyjaśnia Stasica.

ZKZL zatrudnił ok. 60 proc. dotychczasowych pracowników ZZN.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.