ZKZL: Cały zysk spółki pójdzie na remonty mieszkań

Czytaj dalej
Fot. Janusz Romaniszyn
Błażej Dąbkowski

ZKZL: Cały zysk spółki pójdzie na remonty mieszkań

Błażej Dąbkowski

Do końca roku miejska spółka na remonty mieszkań socjalnych i komunalnych chce przeznaczyć nawet 14 milionów złotych.

Od początku roku Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wyremontował już 150 mieszkań zwolnionych przez dotychczasowych najemców. To jednak nie koniec prac, bowiem do końca grudnia miejska spółka planuje zakończenie kolejnych 100.

- Przeanalizowałem dokumenty i wydatki, jakie spółka przeznaczyła na remonty w poprzednich latach. Kształtowały się one na poziomie 9-10 mln. W tym roku nastąpi ilościowy skok

- tłumaczy Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.

Te kwoty do końca 2016 r. mają się zamknąć w 14 mln zł, co pomoże wyremontować 50-60 mieszkań więcej niż w poprzednich latach (średni koszt remontu jednego lokalu wynosi kilkanaście tysięcy złotych). Wszystko po to, by zmniejszać ilość pustych lokali. - Od dawna są one dla ZKZL problemem, bo z jednej strony nie przynoszą żadnych korzyści finansowych, a z drugiej najzwyczajniej denerwują poznaniaków - przyznaje A. Stasica.

Już teraz wiadomo, że w przyszłym roku tempo prac nie powinno się zmniejszyć, tym bardziej że zarząd ma pomysł na sfinansowanie inwestycji. - Uważam, że generowanie środków na koncie spółki, czy tworzenie wysokiego wyniku finansowego w naszym przypadku nie jest trafnym rozwiązaniem. Zysk powinniśmy przeznaczać na remonty, bo musimy od niego zapłacić podatek dochodowy - opowiada prezes ZKZL.

Dzięki szeroko zakrojonym planom remontowym uda się zrealizować jeden z dużych projektów terapeutyczno-socjalnych. Około 50 odświeżonych lokali powyżej 80 metrów kwadratowych zostanie przemianowanych na lokale treningowe, gdzie trafią osoby bezdomne przebywające od kilku lat w ośrodkach, niepełnosprawni czy wychowankowie domów dziecka. W każdym z nich będzie mieszkać kilkoro poznaniaków, którym będą pomagać organizacje pozarządowe.

Oprócz mieszkań w przyszłym roku ruszą też kompleksowe remonty całych kamienic. - Blask powinny odzyskiwać co najmniej 3-4 budynki rocznie - informuje Magdalena Gościńska, rzecznik ZKZL. W tej chwili na ten cel zabezpieczanie są pieniądze, a także tworzona jest lista kamienic, w których niezbędna jest wymiana dachu, instalacji czy osuszanie. - Wszystko powinno odbywać się bez wyprowadzania lokatorów - dodaje M. Gościńska.

Najprawdopodobniej jedną z pierwszych będzie kamienica przy ul. Sikorskiego 24/25 na Wildzie. Od dawna mieszkańcy zgłaszali tam problemy z podmakaniem fundamentów czy wentylacją.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.