Zdanowska staje się twarda jak Thatcher

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Marcin Bereszczyński

Zdanowska staje się twarda jak Thatcher

Marcin Bereszczyński

Czy trzeba okupować urząd, aby cokolwiek osiągnąć? Wiceprezydent Piątkowski twierdzi, że nie trzeba. Innego zdania byli przeciwnicy podwyżek czynszu, którzy w środę rozwinęli śpiwory w sali obrad Rady Miejskiej i postanowili czekać tam, aż władze miasta ugną i spełnią ich postulaty.

Zdanowska staje się twarda jak Thatcher

Okazało się, że nie byli na tyle twardzi, aby okupować urząd do oporu. Zmiękczył ich Piątkowski, a właściwie jego sposób podejścia do protestujących. Kilkugodzinna okupacja urzędu już przyniosła skutek, bo padła propozycja magistratu, aby więcej osób mogło skorzystać z bonifikat czynszowych.

Poprzednia okupacja urzędu miała miejsce 7 lat temu, gdy Marek Żydowicz i stu jego zwolenników walczyło o centrum festiwalowe Camerimage Łódź Center. Strajk po kilku dniach zawieszono, ale centrum festiwalowe nie powstało i już nigdy nie powstanie.

Władze ugięły się w ostatnim czasie tylko raz - pod presją strajku pracowników MOPS. Negocjacje i mediacje nic nie przyniosły. Protesty w trakcie obrad radnych też nie dały efektów. Dopiero strajk spowodował, że władze Łodzi ustąpiły i zgodziły się na podwyżkę płac w MOPS.

Prezydent Hanna Zdanowska zawsze podkreślała, że imponuje jej Margaret Thatcher. Żelazna Dama została zapamiętana jako osoba podejmująca niepopularne decyzje, których nigdy nie zmieniała, a ich efekty po czasie okazywały się korzystne. Czy twarde stanowisko prezydent Łodzi wobec podwyżki stawki bazowej czynszu okaże się po latach dobrą decyzją? Czas pokaże...

Marcin Bereszczyński

Jestem dziennikarzem "Dziennika Łódzkiego".
Zajmuję się samorządem, spółkami komunalnymi, komunikacją miejską, drogami, koleją, autostradami, rynkiem nieruchomości i inwestycjami.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.