Bogna Kisiel

Zbiorniki na deszczówkę mogą powstawać w poznańskich parkach. Po co? Radny Rataj: Wodę opadową można wykorzystać do podlewania zieleni

Gromadzona w parkach deszczówka mogłaby posłużyć do podlewania zieleni. Fot. Marta Danielewicz Gromadzona w parkach deszczówka mogłaby posłużyć do podlewania zieleni.
Bogna Kisiel

Jednym z wyzwań, przed jakimi stoi część samorządów, szczególnie centralnej i zachodniej Polski, jest zatrzymanie wody opadowej w miastach. Problemem jest „zabetonowanie” i uszczelnienie znacznych obszarów oraz zbyt małe powierzchnie biologicznie czynne - lasy, parki, zieleńce.

- W Poznaniu, podobnie jak i w całej Wielkopolsce, występują coraz większe problemy z dostępnością wody

– mówi Andrzej Rataj, radny KO. - Jedną z możliwości zatrzymania wody opadowej jest tworzenie zbiorników w parkach do gromadzenia wody opadowej w celu wykorzystywania jej do podlewania roślin, w tym setek drzew, których sytuacja w okresie suszy jest trudna, a które mogłyby być podlewane zatrzymaną wodą opadową.

Czytaj też: Jestem w stanie wypić szklankę wody, która wypływa z oczyszczalni. To dobra woda - mówi Paweł Chudziński, prezes Aquanetu

Radny wskazuje, że takie rozwiązania są stosowane w Europie Zachodniej, a także w Polsce. Przytacza tutaj przykład zbiornika na deszczówkę, który powstaje w parku Lotników Polskich w Krakowie. Woda do tego stawu będzie trafiać z dachu Tauron Areny Kraków i zostanie wykorzystana do podlewania zieleni miejskiej, gdy nadejdą upały. Jednocześnie będzie to miejsce służące wypoczynkowi i rekreacji krakowian.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta przyznaje, że na terenie poznańskich parków nie ma zbiorników gromadzących wody opadowe.

- Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi monitoring terenów wymagających zrównoważonego uregulowania warunków wodnych - między innymi w parku Szelągowskim, parku Rataje i parku Wodziczki, gdzie zostały już podjęte prace projektowe mające na celu zagospodarowanie wód opadowych i spowolnienie ich odpływu przez zatrzymanie wód w miejscu opadu

– odpowiada radnemu Wiśniewski.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.