red

Zbąszyń: Przez żołądek do serc najbliższych

Zbąszyń: Przez żołądek do serc najbliższych
red

Zielono i kolorowo robi się na święta wielkanocne. Kwitną już piękne magnolie, a wiosna choć często bywa kapryśna dodaje temu Świętu wyjątkową oprawę. Gospodynie robią świąteczne porządki, aby ich domy lśniły czystością, wpuszczają do nich wiosenne promienie słońca.

Na kilka godzin zamykają się w swoich kuchniach aby przygotować smakowite potrawy, aby po zmęczeniu pracą i codziennymi

Zbąszyń: Przez żołądek do serc najbliższych

obowiązkami usiąść w radosnych nastrojach najbliższymi przy wielkanocnym stole. Na naszych stronach panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Nądni, Stefanowic, Łomnicy, Przyprostyni, Nowego Dworu, Chrośnicy, Stefanowa i Perzyn, prezentują swoje wypróbowane wielkanocne, ulubione potrawy. Na stronach książki znajdziemy przepisy na: mazurek bakaliowy, paschę, chleb ziołowy z żółtym serem, schab w ziołowej zalewie, karkówkę w sosie chrzanowym, pasztet, szynkę pachnącą majerankiem, żurek, sałatkę jarzynową.

KGW z 60-letnim stażem i nowe

Na terenie gminy Zbąszyń działa 10 KGW. Kilka z nich ma już za sobą bogatą wieloletnią tradycję ponieważ zawiązały się pod koniec lat pięćdziesiątych czy też w latach sześćdziesiątych ub. wieku. Obserwując działalność gospodyń wiejskich z innych wiosek ,

Zbąszyń: Przez żołądek do serc najbliższych

kobiety zakładają nowe koła. Najkrótszy staż na koło w Nowym Jastrzębsku, od 28 grudnia 2019 r,, KGW w Stefanowicach, czy reaktywowane w 2018 roku „Nowodworzanki” z Nowego Dworu. - W dzisiejszych czasach gonitwy i pracy zawodowej, KGW okaże się to wspaniałą alternatywą spędzania wolnego czasu, aby wyjść z domu, spotkać się i porozmawiać, a dodatkowo przy tym wszystkim zrobić jeszcze coś dla naszej małej społeczności. Udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym. Koło Gospodyń na pewno ożywiło naszą wieś i dostarcza dodatkowych atrakcji swoim mieszkańcom – komentuje przewodnicząca KGW w Stefanowicach Monika Andrzejewska.

Kultywują tradycje kulinarne regionu

Wśród pań w KGW są rodzynki. W Zakrzewku i Stafanowicach swoje miejsce znaleźli panowie Rozpiętość wiekowa członków kół jest

Zbąszyń: Przez żołądek do serc najbliższych

dość duża od 19 do 84 lat. Panie odnalazły wspólny język i organizują razem wiele przedsięwzięć, które są przeznaczone do mieszkańców ich małych społeczności. Organizują wycieczki, wyjazdy do teatru, spotkania okolicznościowe. Współdziałają z organizacjami mi, władzami samorządowymi, szkołami. Reprezentują gminę Zbąszyń w różnych konkursach. Kultywują tradycje kulinarne regionu łącząc je z rękodziełem artystycznym.

Promują region poprzez ekspozycję potraw tradycyjnej kuchni i przekazywanie jej następnym pokoleniom, integrację środowiska wiejskiego i kultywowanie zwyczajów m.in. organizując degustacje potraw i kiermaszów przetworów domowych. Chcą dalej się rozwijać i doskonalić umiejętności kulinarne i manualne, spotykać się z najmłodszymi mieszkańcami.

Zobacz ich przepisy:

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.