Zawód to inwestycja w przyszłość

Czytaj dalej
Małgorzata Ślęzak

Zawód to inwestycja w przyszłość

Małgorzata Ślęzak

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dla wielu osób, zarówno uczniów, jak i rodziców, to czas podejmowania decyzji, jaką szkołę wybrać po ukończeniu szkoły podstawowej lub klas gimnazjalnych.

W całej Aglomeracji Poznańskiej czyli na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego, przygotowywana jest oferta edukacyjna dla kandydatów do liceów, techników i szkół branżowych.

Dla uczniów, którzy wybiorą licea, celem jest zdanie egzaminu maturalnego i najczęściej kontynuacja edukacji na uczelniach wyższych. Młodzież, która wybierze technika i szkoły branżowe, zdobędzie zawód i może już rozpocząć karierę zawodową. Jednak wiele osób po technikum również poszerza wiedzę teoretyczną na uczelniach, a po szkole branżowej zdaje egzamin maturalny w szkole dla dorosłych. Śmiało można powiedzieć, że każdy, w szkołach na terenie powiatu poznańskiego i Miasta Poznania może zbudować wymarzoną ścieżkę własnej kariery.

– Warto wybrać szkołę branżową

– przekonuje Jan Grabkowski, Starosta Poznański. – Wszyscy wiemy, że obecnie zapotrzebowanie na fachowców jest ogromne. Brakuje zawodowców w wielu dziedzinach życia. Ci, którzy działają na rynku, są cenieni i szanowani. Kształcenie zawodowe to sukces już na starcie. Absolwent nie musi czekać aż ktoś go zatrudni, może sam otworzyć własną działalność. W szkołach uświadamiamy uczniom, że to wcale nie takie trudne. Wybierając szkołę branżową, uczeń wchodzi w dorosłość z umiejętnościami i wiedzą, które po trzech latach pozwalają na własne utrzymanie.

Dla niektórych, wybór zawodu na całe życie w wieku 15 lat to bardzo trudna decyzja. Jednak uczeń kończący zarówno szkołę podstawową, jak i klasy gimnazjalne, może skorzystać z wielu możliwości pokierowania swoją ścieżką edukacyjną: doradcy zawodowi, drzwi otwarte we wszystkich placówkach, targi edukacyjne, poznańska Arena Zawodów. Jest w czym wybierać. Taka decyzja powinna być podejmowana świadomie. Rodzice mogą doradzić, ale to ich dziecko będzie ponosiło konsekwencje tych wyborów. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć jak ważne jest, aby nasza praca była satysfakcjonująca. Spędzamy w niej większość życia.

Arena Zawodowców - zobacz wideo

Za to nie wszyscy są zorientowani, jak wiele zmieniło się w kształceniu zawodowym na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

– Dzisiaj nie ma miejsca na nieaktualną teorię i praktykę na przestarzałych maszynach

– mówi Monika Lis-Nożyńska, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Oferta edukacyjna szkół przygotowywana jest po konsultacjach z pracodawcami i analizie corocznego raportu o bezrobociu absolwentów. Obowiązkowe programy nauczania są systematycznie analizowane, tak, aby zapewnić wysoki poziom kształcenia dostosowany do potrzeb rynku pracy oraz standardów egzaminacyjnych. Pracownie w szkołach są wyposażane w specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości. Najlepszym tego przykładem jest zakończona właśnie budowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu, gdzie na powierzchni prawie 4 tysięcy m² powstało 16 specjalistycznych pracowni do kształcenia zawodowego oraz część hotelowo – gastronomiczna z 36 miejscami noclegowymi. Szkoły stawiają sobie wysoko poprzeczkę, aby standardy nauczania osiągały najwyższy europejski poziom.

Największym zainteresowaniem w naborze cieszą się klasy patronackie. Uczniowie, którzy ukończą szkołę w takiej klasie, najczęściej stają się pracownikami firmy, pod której patronatem odbywali praktyki. To obopólna korzyść: firma przekazuje informacje na temat potrzeb kadrowych i swoich oczekiwań, współuczestniczy w procesie kształcenia ucznia, co powoduje, że po ukończeniu praktyk zyskuje wykwalifikowanego pracownika, za to młody człowiek, zaraz po ukończeniu szkoły, nie zasila szeregów bezrobotnych, lecz realizuje się w wymarzonym zawodzie.

Na co jeszcze należałoby zwrócić uwagę przy wyborze zawodu? Modne - wcale nie znaczy, że potrzebne i oczekiwane na rynku pracy. Dlatego tak ważne jest, aby przemyśleć, czy z moim wymarzonym zawodem czeka na mnie praca w wielkopolskich firmach?

W większości przypadków nie trzeba tłumaczyć młodzieży, że warto zainwestować w naukę zawodu, bo od tego będzie zależało ich dorosłe życie, ale dla 15–16 latka, przy wyborze szkoły ważne jest też, co oferuje im szkoła oprócz standardowego programu nauczania.

- Dla władz miasta i powiatu ważnym zadaniem jest dbałość o wszechstronny rozwój młodzieży

– dopowiada Starosta Jan Grabkowski. – Szkoły wyposażone są w wielofunkcyjne boiska, nowoczesne pracownie, organizowane są praktyki zagraniczne. Realizowane są projekty ze środków zewnętrznych, które pozwalają rozwijać zainteresowania, ich kompetencje oraz wzbogacać bazę dydaktyczną. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych w komfortowych warunkach uczestniczą w szerokiej ofercie zajęć pozalekcyjnych, w tym bardzo specjalistycznych lub dodatkowych kursach, np. barmańskim lub operatora wózków widłowych. Po zakończeniu szkoły mogą poszczycić się dodatkowymi umiejętnościami potwierdzonymi certyfikatami.

Wybór zawodu to proces: analiza swoich marzeń, z uwzględnieniem predyspozycji i możliwości. Realizacja tych marzeń spowoduje, że w dorosłym życiu będziemy szczęśliwi i spełnieni, bo jak mówią: „Jeśli robisz to co kochasz, nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu”.

Opracowała: Małgorzata Ślęzak, Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu
Współpracuje ze szkołami w obszarze ich promocji i kreowania wizerunku. Zajmuje się tworzeniem nowych kierunków kształcenia oraz aktualizacją oferty edukacyjnej szkół.

Arena Zawodów: Tego Cię nauczą!

Małgorzata Ślęzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.