Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zatrucie Warty: Prokuratura oskarża szefa Brosa, ale nie ustaliła, kto wylał truciznę. Proces się nie odbędzie?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Jasiczek
Łukasz Cieśla

Zatrucie Warty: Prokuratura oskarża szefa Brosa, ale nie ustaliła, kto wylał truciznę. Proces się nie odbędzie?

Łukasz Cieśla

Prokuratura oskarżyła Piotra M., szefa firmy Bros, w sprawie wielkiego zatrucia rzeki Warty. W akcie oskarżenia wskazała też na liczne zaniedbania w firmie, w tym olbrzymią niewiedzę głównego technologa w Brosie. A biegli dodają, że traktowanie rzeki jako kloaki to przykład barbarzyństwa ekologicznego. Ale proces szefa Brosa może się nawet nie rozpocząć.

Wiemy, co ustaliła poznańska prokuratura ws. spektakularnego zanieczyszczenia rzeki Warty. W październiku 2015 roku doszło do śnięcia co najmniej 3 ton ryb na odcinku od mostu Lecha w Poznaniu do Chojna pod Wronkami. Straty Polskiego Związku Wędkarskiego oszacowano na 1,2 mln złotych.

Choć najpierw zarzuty postawiono czterem pracownikom firmy Bros, ostatecznie ich wątek został umorzony. Autorka aktu oskarżenia prokurator Agnieszka Nowicka wskazała piątego podejrzanego: szefa firmy Piotra M.

W kwietniu 2018 roku oskarżyła go, że polecił nieustalonym osobom wylanie co najmniej 24 kg szkodliwej transflutryny do studzienki. Sieć miała swoje ujście do Warty. Dostanie się trucizny do rzeki spowodowało katastrofę ekologiczną.

Jednak Piotr M. może uniknąć procesu. W poniedziałek 7 stycznia poznański sąd ma postanowić, czy akta sprawy wrócą do prokuratury w celu uzupełnienia materiału dowodowego. Domaga się tego adw. Paweł Sowisło, obrońca oskarżonego. Wskazuje na błędy w akcie oskarżenia. Sąd może przychylić się do jego opinii. W grudniu, podczas pierwszego posiedzenia, sędzia Jan Kozaczuk powiedział, że akt oskarżenia ma pewne braki.

Milczący szef Brosa

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. co znalazło się w akcie oskarżenia, dowiesz się też, co zeznał główny technolog w firmie.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Cieśla

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.