Zastępca prezydenta kontra były dyrektor POSUM

Czytaj dalej
Fot. Pawel F. Matysiak
Bogna Kisiel

Zastępca prezydenta kontra były dyrektor POSUM

Bogna Kisiel

To był dobrze zaplanowany blitzkrieg. Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych wzięto z zaskoczenia. Urzędnicy prezydenta błyskawicznie przystąpili do kontroli placówki. Dla wzmocnienia uderzenia wezwali Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do tej pory nikomu zarzutów nie postawiono. Ale bez ofiar, nie tylko w ludziach, się nie obyło.

Piotr Nycz, dyrektor POSUM do kwietnia uchodził za świetnego menedżera, a sama placówka uznawana była za wzorcową. Zmieniło się to z dnia na dzień: najpierw rezygnacja Nycza z pełnionej funkcji, później zawiadomienie CBA, następnie wręczenie Nyczowi zwolnienia dyscyplinarnego, a na końcu...

– POSUM jest bankrutem przez działalność dyrektora. Musieliśmy wziąć pożyczkę, bo inaczej trzeba byłoby ośrodek zamknąć

– twierdzi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Nycz odpowiada, że to miasto udzieliło pożyczkę POSUM po tym, jak cofnęło 62 mln zł dotacji na budowę Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej, która została wstrzymana. Pieniądze były potrzebne m.in. dlatego, że Ośrodek wydał już 1,5 mln zł na wstrzymaną inwestycję. – POSUM do bankructwa został doprowadzony przez prezydenta Solarskiego, gdy ten zażądał zwrotu dotacji. Miasto celowo wstrzymało inwestycję – uważa Nycz. – W marcu zostawiałem POSUM z dodatnim wynikiem finansowym. Przez ostatnie cztery lata wartość jego majątku wzrosła o ponad 40 milionów złotych.

Z kolei J. Solarski wskazuje na raport z kontroli Ośrodka. W omówieniu tego dokumentu, nadesłanym przez Urząd Miasta, roi się od alarmujących stwierdzeń np.: brak zasad etycznych, braki w dokumentach, niepokojące kredyty, leasingi, zakupy na raty i pożyczki, tajna umowa z wykonawcą Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej.

Prezydent Solarski pytany, czy nie ma sobie nic do zarzucenia, odpowiada:

– Robiliśmy wszystko zgodnie z procedurami. Musimy wierzyć w dobrą wolę i kompetencje naszych dyrektorów. Tymczasem z POSUM otrzymywaliśmy informacje niezgodne ze stanem faktycznym.

W dalszej części tekstu:

 • Czy umowę na budowę Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej podpisano zgodnie z prawem?
 • Kto podpisał tajne porozumienie?
 • POSUM stracił przyznane przez władze miasta 62 mln zł. Dlaczego?
 • Dlaczego wzięty w leasing sprzęt medyczny stoi nieużywany?
Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.