Zamieszkać w granicach Poznania. Miasto przyciąga młodych i zamożniejszych

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
  • dom
Monika Kaczyńska

Zamieszkać w granicach Poznania. Miasto przyciąga młodych i zamożniejszych

Monika Kaczyńska

Mieszkania położone w granicach administracyjnych miasta, a jeszcze lepiej zlokalizowane bliżej centrum lub w tradycyjnych dzielnicach z dobrą infrastrukturą cieszą się powodzeniem. Ale są stosunkowo drogie

Już kilka lat temu stało się jasne, że domek lub mieszkanie za miastem to nie opcja dla każdego. Stopniowo rośnie popularność inwestycji położonych w granicach administracyjnych Poznania, a jeszcze lepiej, możliwie niedaleko centrum. Mieszkania zlokalizowane w takich dzielnicach jak Jeżyce, Wilda, Łazarz czy Stare Miasto to prawdziwe hity. Ale na popularności zyskują też Podolany, nieco dalej położone części Grunwaldu czy Nowego Miasta.

Zalety? Dostęp do komunikacji publicznej, a często dobrze rozwiniętej infrastruktury handlowej, oświatowej czy placówek służby zdrowia. Wady? Cena. Poznań już w ostatnich miesiącach zeszłego roku dołączył do miast, w których, według danych portalu Rynekpierwotny.pl cena metra kwadratowego nowego mieszkania przekroczyła 10 tys. zł, podczas, gdy poza miastem mówimy o stawkach niższych nawet o około 3 tys. zł.

Kto więc decyduje się na mieszkania w mieście? Dla kupujących inwestycyjnie, z przeznaczeniem na późniejszy wynajem taki wybór jest oczywisty. Wśród szukających mieszkania dla siebie dają się zauważyć zarówno młodzi ludzie, którzy nie chcą rezygnować z dostępu do miejskich atrakcji, jak i ludzie dojrzali, a nawet seniorzy, którzy po opuszczeniu domu przez dzieci potrzebują nieco mniejszego metrażu, za to większej wygody w korzystaniu z kultury i rozrywek, które oferuje stolica Wielkopolski.

Kolejna grupa kupujących to ci, których z Poznaniem wiążą interesy. Na co dzień mieszkają poza miastem, chcą mieć jednak możliwość wygodnego spędzenia w mieście kilku dni w tygodniu.

Przedstawiciele wszystkich tych grup znajdą na poznańskim rynku deweloperskim coś, co będzie dobrze odpowiadało na ich potrzeby.

Grunwald wciąż popularny

Jedną z inwestycji odpowiadających najnowszym trendom, która zostanie zaprezentowana także na Targach Mieszkań i Domów jest Fiqus Marcelin przy ul. Świerzawskiej 11, realizowana przez Nickel Development.

Fiqus Marcelin to budynek typu mixed- use, łączący w sobie mieszkalne, usługowe, biurowe i handlowe. Mieści a 250 mieszkań, od kawalerek po 4-pokojowe, o powierzchniach od 25 do 104 m kw., z tarasami, balkonami lub portfenetrami. Największy taras, stanowiący część mieszkania na 3 piętrze ma powierzchnię 70 m kw. , ale i inne opcje są atrakcyjne. W ofercie można znaleźć np. mieszkanie o powierzchni 32,8 m kw. z tarasem o powierzchni 15,99 m kw. czy 47-metrowe mieszkanie z tarasem, którego powierzchnia sięga 20 m kw. W budynku zaprojektowano miejsca postojowe w hali garażowej dla samochodów i e-pojazdów, a także rowerownie i komórki lokatorskie.Fiqus Marcelin to budynek o kaskadowej, nieregularnej architekturze. Bryła budynku prezentuje się różnie, w zależności od tego, z której strony na nią spojrzymy. Kaskady eksponują zielone tarasy - prywatne, jak i te należące do przestrzeni wspólnej. Trzy największe, znajdujące się na dachu, będą otwarte dla wszystkich mieszkańców. Przestrzeń wspólna sprzyjać będzie sąsiedzkiej integracji i nawiązywaniu relacji. Wewnątrz budynku zaprojektowano wielofunkcyjną przestrzeń użytkową - living room, w którym będzie można w ciągu dnia pracować, ale przestrzeń może posłużyć również do zorganizowania spotkań biznesowych lub eventów.

Oddawanie do użytku gotowych mieszkań rozpocznie się już jesienią bieżącego roku.

Także na Grunwaldzie buduje spółka art.Locum.
- Naszą wizytówką jest osiedle Przylesie Marcelin przy ulicy Jeleniogórskiej w Poznaniu. Nadal pozostajemy w tej części miasta, tworząc inwestycję Junique, pomiędzy ulicami Wieruszowską, Żmigrodzką i Miśnieńską. Podczas Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu zaprezentujemy I etap, z 79 mieszkaniami o powierzchni od 33 do 88 mkw. - mówi Joanna Rzelechowska, zastępca dyrektora ds. sprzedaży i marketingu poznańskiego oddziału spółki.

Jeżyce bliskie i dalsze

Osiedle Nowe Ogrody, zlokalizowane przy ulicy Meissnera, zlokalizowane w zachodniej części Poznania, kilka minut od Jeziora Rusałka, czy pętli Ogrody to jednak z najbardziej znanych inwestycji mieszkaniowych w mieście, realizowana stopniowo od Gotowych jest sześć etapów, a na ukończeniu już siódma część osiedla. Właśnie w tym roku, a konkretnie wiosną, nastąpi przekazanie kluczy nabywcom. Finalnie w VII etapie Nowych Ogrodów znajdzie się 130 lokali mieszkalnych, o powierzchni od 27 do 90 mkw. - W praktyce to oznacza, że po odbiorach będziemy budować tylko etap nr 8, który zakończymy w przyszłym roku.
Najbliższe miesiące poświęcamy na jego realizację i sprzedaż ostatnich mieszkań, co pozwoli dopełnić całościowo projekt Nowe Ogrody. Łącznie będzie to 768 mieszkań - mówi Piotr Łopatka, członek zarządu spółki Proxin.

Przy ul. Koszalińskiej powstaje pierwszy z czterech planowanych etapów osiedla Naturana, budowanego przez Nickel Developmnet. Powstanie w nim pięć niskich kameralnych budynków, w których znajdzie się łącznie 78 mieszkań 2, 3 i 4-pokojowych o powierzchniach od 29,95 do 74,93 m kw., z tarasami, ogródkami i balkonami.

W Poznaniu nie brakuje także inwestycji położonych bliżej ścisłego centrum. Prym wiodą tutaj Jeżyce. W sercu dzielnicy powstaje osiedle Modena, położone w miejscu dawnej fabryki odzieżowej, między ulicami Jackowskiego i Wawrzyniaka, realizowane przez firmę Cordia. Obecnie w ofercie jest 121 mieszkań o powierzchni od 206 do 105 m kw.

Fama Jeżyce to osiedle położone na niemal 8-hektarowym terenie po dawnej Wiepofamie.
Oprócz budynków mieszkalnych przestrzeń tą wypełnią nowe drogi, skwery, atrakcyjny plac oraz deptak z miejscem do wypoczynku i rekreacji. Obecnie jest realizowany trzeci etap tej inwestycji. Monday Development oferuje 165 mieszkań o powierzchni od 28,3 do 85, 2 m kw.

Rozpoczęła się także budowa czwartego budynku na osiedlu Goplana. Jak informuje deweloper, nowo powstający budynek „F” zamknie tym samym drugi kwartał zabudowy i zdefiniuje zachodnią pierzeję przyszłego Placu Czekoladowego. Między budynkiem F a dawną zabudową Starej Czekoladziarni rozciągnie się atrakcyjny teren publicznie dostępnego Placu Czekoladowego, stanowiący centralny punkt osiedla.W nowym etapie znajdzie się 180 mieszkań , pod budynkiem znajdzie się hala garażowa na 186 samochodów.

Szczegóły nowego etapu inwestycji będzie można poznać w czasie targów na stoisku Colian Developer.

Kamienica „Przy Kinie” to dwa połączone ze sobą budynki liczące łącznie 100 mieszkań przy ul. Dąbrowskiego 31, nieopodal kina Rialto, budowana przez firmę Spravia. Mieszkania w Kamienicy Przy Kinie będą miały powierzchnię od 35 do 106 m kw. Będą komfortowe kawalerki, wygodne „dwójki”, rodzinne „trójki” oraz większe apartamenty - nawet 5-pokojowe z ogromnym 70-metrowym tarasem. Wszystkie mieszkania będą miały dostęp do tarasów, balkonów lub loggi, a lokale parterowe - do ogródków. Oddanie inwestycji do użytku zaplanowano na I kwartał 2025 roku.

Różne twarze miasta

Podolany to dzielnica, która cały czas się rozbudowuje. Choć mieszkaniowy charakter zyskała zaledwie kilkanaście lat temu (wcześniej dominowały tu zakłady produkcyjne), poznaniacy bardzo ją polubili. Obecnie wybór mieszkań jest tam całkiem spory.
Kto chciałby wprowadzić się do gotowego już mieszkania na osiedlu Rodzinne Podolany przy ul. Heleny Rzepeckiej musi się pospieszyć. Na sprzedaż zostały ostatnie mieszkania.

- Śmiało można stwierdzić, że inwestycja spodobała się klientom. Zdecydował nowy, dotąd niedostępny na rynku pierwotnym na poznańskich Podolanach typ zabudowy, dobra lokalizacja blisko Strzeszyna, a także estetyka - podkreśla Katarzyna Wyszyńska z firmy Sky Investments. - To ostania szansa, by tu zamieszkać - dodaje.

EBF Development proponuje mieszkania w dziesiątym już z kolei budynku osiedla Reduta Nowe Podolany. Nowa część osiedla to sześciokondygnacyjny budynek oznaczony numerem 10, w ramach którego zaprojektowano 95 mieszkań o zróżnicowanych powierzchniach, od 29 (kawalerki) do 74 m2 (cztery pokoje z aneksem kuchennym).

W ofercie znajdują się zarówno mieszkania z balkonami jak i tarasami. Klatki schodowe posiadać będą cichobieżne windy. Pod budynkiem powstaną przestronne hale garażowe. Z myślą o potrzebach klientów zaplanowano również komórki lokatorskie. Planowany termin ukończenia budynku nr 10 to czerwiec 2024 r.

Na targach będzie można zapoznać się także ze zlokalizowaną u zbiegu ulic Głównej i Smolnej inwestycją Quadro Development pod nazwą Rynek Wschodni. Znajdzie się w nim 47 mieszkań o różnej powierzchni. Są jeszcze wolne lokale, ale warto się pospieszyć, bo zwłaszcza najmniejsze znikają szybko.

Grupa Inwest zakończyła w ostatnim czasie aż trzy różne inwestycje w stolicy Wielkopolski. Wciąż są jeszcze dostępne wolne mieszkania, dla tych którzy chcieliby szybko zmienić adres.

- Podczas zbliżających się Targów Mieszkań i Domów proponujemy największy wybór mieszkań w inwestycji Nova Łacina, gdzie będą dostępne powierzchnie od 30 do 71 mkw., choć także w Horyzoncie Naramowice są jeszcze wolne mieszkania. Ostatni apartament, dwupoziomowy, o powierzchni 86 mkw. z dużym tarasem czeka na nabywcę w Wildzie Corner - wyjaśnia Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest.

Ciekawą inwestycją, na którą powinni zwrócić uwagę szukający dobrze skomunikowanego mieszkania, z dobrym dojazdem do wszystkich punktów miasta i dobrą infrastrukturą wokół jest Piano 81. To inwestycja firmy Masterm położoną u zbiegu ulic Jarochowskiego i Palacza. Siedmiopiętrowy budynek pomieści zaledwie 31 mieszkań o powierzchni od 34 do 88,77 m kw. dwu i trzypokojowych. Lokalizacja na pograniczu Łazarza i Górczyna sprawia, że wszystko co potrzebne jest na wyciągnięcie ręki. W ciągu 2-3 minut na piechotę można dotrzeć zarówno do Lidla, jak i mniejszych sklepów spożywczych, apteki, baru, bankomatu. Do przystanku tramwajowego na ul. Głogowskiej można dojść w ciągu pięciu minut, idąc w przeciwną stronę w takim samym czasie dotrze się do przystanków autobusowych na ul. Arciszewskiego skąd można dojechać na Piątkowo, Winogrady i Dębiec lub na Górczyn i os. Kopernika. Przez kwadrans spacerem dotrze się także do Parku Kasprowicza, kolejne parę minut wystarczy, by znaleźć się w Parku Wilsona.

Dalej od centrum

Jedną z większych inwestycji, bo liczącą łącznie 240 mieszkań jest położona przy ul. Wagrowskiej Panoramiqua. Deweloperem jest BPI Real Estate Poland. tworzą dwa budynki o wysokości od 7 do 17 pięter. Na dachu wyższego budynku znajdzie się, taras z widokiem na Poznań dostępny wyłącznie dla mieszkańców. W inwestycji znajdą się łącznie 272 mieszkania o strukturze od 1 do 4 pokoi i powierzchni od 26 do 82 mkw., każde z dostępną z pokoju dziennego loggią. Budynki tworzą razem wewnętrzny dziedziniec, na którym zaplanowano elementy małej architektury, zieleń i plac zabaw dla dzieci. W inwestycji powstanie podziemna hala garażowa, oraz naziemne miejsca postojowe dla samochodów, natomiast na parterze budynku znajdzie się lokal usługowy.
Jak podkreślają przedstawiciele dewelopera - atutem inwestycji jest zastosowanie proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, czy zbiornik retencyjny na wodę opadową, a także pokrycie dachu zmniejszające nagrzewanie się budynku. Dla przyszłych mieszkańców oznacza to niższe koszty użytkowania budynku, a zatem i comiesięczne rachunki. Oddanie budynku do użytku zaplanowano na jesień 2024 roku.

Tych, którzy chcieliby zamieszkać po wschodniej stronie Poznania, może zainteresować osiedle Zielony Żurawiniec. Zlokalizowane jest przy ul. Sielawy w Naramowicach, w w pobliżu rezerwatu przyrody Żurawiniec i w sąsiedztwie zielonych terenów nad Wartą.Aktualnie w ofercie są 234 mieszkania zaprojektowane w kameralnych, 5-piętrowych budynkach. Mieszkania mają powierzchnię od 28 do blisko 90 m kw.

Zielony Żurawiniec to osiedle dla tych , którzy chcą połączyć zalety życia w mieście z bliskością przyrody.
Dojazd autem do centrum Poznania zajmuje tylko 15 minut. W promieniu kilkuset metrów od osiedla działają sklepy i punkty handlowe (Żabka, Netto, Biedronka, Carrefour). Dojazd do centrum handlowego Plaza z kinem Cinema City zajmuje 10 minut. Bliskość żłobków, szkół i przedszkoli jest także poważnym atutem. Zaledwie 5 minut drogi rowerem i kwadrans spacerem znajdują się rozległe tereny zielone rezerwatu przyrody Żurawiniec z licznymi miejscami do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Nie wszędzie po równo

Nie ulega wątpliwości, że w Poznaniu buduje się sporo. Trzeba jednak zauważyć, że po pierwsze inwestycje nie rozkładają się równo po całej powierzchni miasta, po drugie widać wyraźnie, że sporo jest niewielkich przedsięwzięć, w których mieści się kilkadziesiąt, a czasem zaledwie kilkanaście mieszkań.

Jak wynika z danych portalu Rynek Pierwotny.pl na koniec lutego w Poznaniu było dostępnych 3738 ofert sprzedaży nowo wybudowanych nieruchomości. Choć może wydawać się, że to sporo, to jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowano spadek na poziomie 42 proc. To z całą pewnością jest odczuwalne.

Jeśli brać pod uwagę lokalizację ofert sprzedaży- najwięcej z nich, bo aż 1151 pochodziło w lutym ze Starego Miasta. Trzeba jednak pamiętać, że ta dzielnica to nie tylko śródmieście, ale także Winogrady i Naramowice. warto zwrócić uwagę, że właśnie w rejonie Starego Miasta jest sporo ofert (119), które dopiero wchodzą na rynek.

Niewiele mniej mieszkań jest oferowanych na Grunwaldzie. Na koniec lutego było ich 1019. Nic dziwnego, bo Grunwald uchodzi za bardo atrakcyjną lokalizację. Trzeba jednak zauważyć, że tu nie pojawiły się oferty, które dopiero na rynku debiutują. Podobna sytuacja jest na Nowym Mieście. Znalazło się tam 810 ofert, ale żadnych debiutujących na rynku.

Na Jeżycach w końcu minionego miesiąca było dostępnych 758 ofert, z czego dwanaście stanowiły te dopiero wprowadzane do sprzedaży.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.