Zamek w Stobnicy: Mimo wielu wątpliwości budowla na skraju Puszczy Noteckiej rośnie w górę

Czytaj dalej
Fot. Zbyszek Snusz
Marta Danielewicz

Zamek w Stobnicy: Mimo wielu wątpliwości budowla na skraju Puszczy Noteckiej rośnie w górę

Marta Danielewicz

Kontrowersyjna budowla na skraju Puszczy Noteckiej - zamek w Stobnicy - rośnie w siłę. Mimo zapowiedzi Ministerstwa Środowiska nic jej nie zatrzymało. Jednak nie ma wciąż pewności, czy jest ona w pełni legalna.

Latem 2018 roku powstający zamek w Stobnicy został skontrolowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska na wniosek Ministerstwa Środowiska. W jej wyniku ministerstwo zleciło działania, które miałyby wstrzymać budowlę. Ujawniono bowiem, że inwestor - spółka D.J.T. z Poznania - mogła wprowadzić w błąd organy administracji, nie określając faktycznej powierzchni planowanej do przekształcenia w związku z budową zamku.

Powierzchnia inwestycji w dokumentacji złożonej przez inwestora do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu miała wynosić ok. 1,7 ha, dzięki czemu nie było konieczne uzyskanie decyzji środowiskowej. To o tyle kontrowersyjne, że zamek w Stobnicy piętrzy się już w górę w otulinie Puszczy Noteckiej, gdzie jest obszar chroniony Natura 2000. Jednak te dane odbiegają znacząco od rzeczywistych rozmiarów przedsięwzięcia, które jest obecnie realizowane i ma ponad 2 ha.

- W trakcie realizacji inwestycji okazało się, że jej obszar przekracza powierzchnię 2 ha, a inwestor obliczając powierzchnię (w celu odpowiedniej kwalifikacji przedsięwzięcia) najprawdopodobniej uwzględnił jedynie powierzchnię terenu, która miała zostać zajęta przez obiekty budowlane, a pominął zaplecze budowy

- tłumaczy Jacek Przygocki, rzecznik RDOŚ w Poznaniu.

Dlatego też MŚ zlecił wznowienie postępowania w celu jego przeanalizowania pod kątem tego, czy inwestor nie wprowadził pracowników RDOŚ w Poznaniu w błąd zaniżając powierzchnię inwestycji.

- Do końca kwietnia planujemy je zakończyć - mówi J. Przygocki i dodaje. - Dodatkowo MŚ zlecił podjęcie prac legislacyjnych odnośnie wprowadzenia definicji pojęcia powierzchni terenu przekształconego bądź takie jej doprecyzowanie, które pozwoli uniknąć wątpliwości, że terenem przekształcanym na potrzeby inwestycji jest również teren przeznaczony pod zaplecze budowy.

Czytaj wszystkie nasze artykuły o zamku w Stobnicy

Kontrola RDOŚ to jedno. Sprawa zamku w Stobnicy została skierowana też do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. MŚ złożył tam wniosek o o zastosowanie środków zmierzających do usunięcia stanu niezgodnego z prawem.

W dalszej części artykułu przeczytasz, co nowego w sprawie budowy zamku w Stobnicy mają do powiedzenia poznańska prokuratura, Centralne Biuro Antykorupcyjne i rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.