Zbigniew Borek

Zakochać się w Lubniewicach

W styczniu tego roku była premiera filmu „Sztuka Kochania”, który przy okazji promuje Lubniewice Fot. fot. J. Sosiński / Watchout Production W styczniu tego roku była premiera filmu „Sztuka Kochania”, który przy okazji promuje Lubniewice
Zbigniew Borek

„Sztuka Kochania” nakręcona w Lubniewicach, wcześniej utworzony tu Park Miłości, a teraz Festiwal Michaliny Wisłockiej mają sprawić, że miasteczko pokochają nie tylko mieszkańcy, ale też turyści

Michalina Wisłocka to uznana seksuolożka, ikona wielu ginekologów i położników. - W PRL zmieniła sposób myślenia o seksie milionów Polaków, doprowadziła do tego, że zaczęliśmy rozmawiać o pewnych, ważnych sprawach, komentować tematy seksu, miłości, zachowań, które były tematami tabu - przypomina Aleksandra Górecka z Urzędu Miasta w Lubniewicach, gdzie od 7 do 9 lipca odbędzie się Festiwal Michaliny Wisłockiej. Dlaczego właśnie tu? W latach 50. Lubniewice Michalinę Wisłoc - ką dosłownie oczarowały. Tu poznała Jerzego, marynarza, dzięki któremu zaczęła pisać książkę „Sztuka kochania”. Legendarny poradnik zapoczątkował rewolucję seksualną w Polsce. Po raz pierwszy wydany został w 1976 roku. I został sprzedany w ponad 7 mln egzemplarzy!

Nauka, kultura, zdrowie...

... to podtytuł festiwalu. W programie są koncerty: Krzysztofa Daukszewicza, Ani Dąbrowskiej (oba 7 lipca), Marii Sadow - skiej (9 lipca), spektakl Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie - „Paryż i Ty”, pokaz filmu „Sztuka Kochania” (oba 8 lipca). Przez cały czas trwania festiwalu w namiocie na rynku będą spotkania z artystami, twórcami filmu, lekarzami, lekarzami, porady zdrowotne, debaty o zdrowiu, panele dyskusyjne. Tu wśród gości pojawią się: Olin Gutowski, Dauksze - wicz, Violetta Ozminkowski, Magdalena Boczarska, Maria Sadowska ksiądz Arkadiusz Nowak, dr Beata Wróbel, prof. Tatiana Rongińska, dr hab. Janusz Leon Wiśniewski, Hanna Bakuła, prof. Zbigniew Izdebski.
Od piątku do niedzieli będą animacje dla dzieci, warsztaty muzyczne, plener malarski, targi zdrowej żywności, targi krzewów, potańcówki z ogniskiem.

Most i Park Miłości

- Festiwal Michaliny Wisłockiej jest pokłosiem wydarzeń, które dzieją się u nas od 2011 r. - podkreśla Górecka. W lipcu 2011 r. w 90. rocznicę urodzin Wisłockiej w audycji Radia Zachód prof. Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego i dziennikarka Grażyna Walkowiak przypomnieli o Wisłockiej, która z nostalgią opowiadała oczarowaniu Lubniewicami lat 50. i o tym, że „Sztuka kochania” była efektem wczasów słynnej pani doktor w Lubniewicach.

W 2012 r. powstał w Lubniewicach Park Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej. Sa w nim m.in. rzeźby nawiązujące do miłości partnerskiej, ale też rodzicielskiej. - Na odrestaurowanym „Moście Miłości” goście odwiedzający park mogą zawiesić kłódki symbolizujące trwałość uczuć - mówi Górecka. - Park Miłości to wyjątkowe miejsce, które poprzez realizację Festiwalu Miłości chcielibyśmy wypełnić konkretnymi wydarzeniami. Chcemy też wykorzystać inne przestrzenie, aby dzięki temu całe miasto kojarzone było z tematyką miłosną. W styczniu 2017 roku miała miejsce premiera filmu „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. - Także dzięki temu coraz więcej osób chce odwiedzić miejsca, w których żyła i tworzyła Michalina Wisłocka - podkreśla Górecka. Niewielkie Lubniewice chcą na tym skorzystać.

Zbigniew Borek

Jestem dziennikarzem i wydawcą drukowanego wydania "Gazety Lubuskiej". Jako reporter lubię pracować w terenie (a wszystko jest terenem, jak stwierdził kiedyś filozoficznie jeden z kolegów po fachu), pogadać z ludźmi, a przede wszystkim słuchać ich historii.


Dziennikarsko interesuję sprawami społecznymi, sądownictwem, polityką, Gorzowem, w którym mieszkam, Strzelcami Krajeńskimi, z których pochodzę, regionem lubuskim, w którym żyję i pracuję, a poza tym - przynajmniej się staram - wszystkim, co wydaje mi się ważne także w kraju i na świecie.


W swojej pracy szczególnie lubię


Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.