Zabytkowa kamienica przy ul. Żydowskiej wróci do miasta?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Zabytkowa kamienica przy ul. Żydowskiej wróci do miasta?

Błażej Dąbkowski

Historyczny budynek przy ul. Żydowskiej w Poznaniu może odzyskać blask. Miasto chce też odzyskać kilkanaście innych nieruchomości.

Ponad 10 lat temu kamienica, przy ul. Żydowskiej 2/3, choć znajdowała się w złym stanie technicznym, tętniła życiem. To w niej mieściła się znana wielu poznaniakom kawiarnia i galeria Kamea. Brak wykonywania koniecznych remontów spowodował, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w 2005 r. musiał wydać decyzję o wyłączeniu budynku z użytkowania.

- Mieszkały tam jeszcze osoby z dawnymi przydziałami na mieszkanie. Po decyzji inspektora musieliśmy jednak wyprowadzić stamtąd wszystkich lokatorów dla ich bezpieczeństwa - tłumaczy Maria Wellenger, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej. Jako, że budynek posiadał nieuregulowany stan prawny zajmowała się nim miejska spółka.

- Dodatkowo zaleciliśmy MPGM, by umieścił na nim tabliczkę informującą o możliwym zagrożeniu, wynikającym z przebywania w kamienicy, a także ogrodził posesję od strony podwórza oraz zabezpieczył okna w piwnicach i na parterze

- informuje Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Pierwsi lokatorzy z kamienicy przy ul. Żydowskiej musieli wyprowadzić się 12 lat temu. Dziś budynek stoi pusty
Łukasz Gdak Pierwsi lokatorzy z kamienicy przy ul. Żydowskiej musieli wyprowadzić się 12 lat temu

Miejska spółka wykonała zalecenia i do dziś monitoruje stan kamienicy. - Dbamy o posesję, jednak do środka wrzucane są śmieci, ostatnio ktoś przeciął kłódkę do bramy. Przez wiele lat budynek ulegał kolejnym zniszczeniom, dlatego zależało nam, by nie podlegał dalszej degradacji. Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, bowiem kamienica posiada indywidualny wpis w rejestrze - mówi M. Wellenger.

W ubiegłym roku biuro wystosowało pismo do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami oraz MPGM z prośbą o przekazanie informacji dotyczących stanu technicznego i własnościowego. Miejski Konserwator Zabytków, zwrócił uwagę, że zachowanie kamienicy w dobrym stanie jest ważne ze względu na formę architektoniczną, jak i historię budownictwa na Starym Mieście.

Pierwsi lokatorzy z kamienicy przy ul. Żydowskiej musieli wyprowadzić się 12 lat temu. Dziś budynek stoi pusty
Łukasz Gdak Dziś budynek stoi pusty

„W piwnicach budynku zachowały się gotyckie mury, które są reliktami pierwszych murowanych obiektów, zlokalizowanych na średniowiecznych działkach i pochodzą z pierwszej połowy XV wieku” - czytamy w piśmie.

- Zwróciliśmy się także o sporządzenie ekspertyzy technicznej budynku. Mamy duży problem z obiektami o nieuregulowanym stanie prawnym, a one z roku na rok coraz bardziej niszczeją

- przyznaje Joanna Bielawska-Pałczyńska, dyrektor Biura Miejskiego Konserwator Zabytków.

Istnieje jednak duża szansa, że do kompleksowego remontu jednak dojdzie. Jak się dowiedzieliśmy nieruchomość zgodnie z dawnymi księgami wieczystymi i wiadomościami zawartymi w mapie miejskiej stanowi własność trzech spółek, które zostały znacjonalizowane.

- Żadna z nich na 2015 r. nie ujawniła prawa do nieruchomości. Już podjęliśmy czynności zmierzające do jej przekazania na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli to się uda spróbujemy przejąć kamienicę jako miasto - wyjaśnia Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Pierwsi lokatorzy z kamienicy przy ul. Żydowskiej musieli wyprowadzić się 12 lat temu. Dziś budynek stoi pusty
Łukasz Gdak

Nie jest to jedyny obiekt, który w podobny sposób miasto chce odzyskać. - Obecnie toczy się jedno postępowanie, ale w kolejce czeka jeszcze kilkanaście nieruchomości - dodaje dyrektor WGN.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.