Zabudują tereny przy Jeziorze Witobelskim? Wielkopolski Park Narodowy chce je ochronić

Czytaj dalej
Fot. Domix91/Google Maps
Marta Danielewicz

Zabudują tereny przy Jeziorze Witobelskim? Wielkopolski Park Narodowy chce je ochronić

Marta Danielewicz

W związku z ochroną terenów cennych przyrodniczo, leżących na obszarze Natura 2000, Wielkopolski Park Narodowy zamierza wykupić działki przy brzegu Jeziora Witobelskiego w gminie Stęszew. Ma to powstrzymać nielegalną zabudowę i ochronić przyrodę.

Jezioro Witobelskie w gminie Stęszew to jeden z wielu akwenów znajdujących się na terenie i w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Niestety, od lat brzeg jeziora dewastowany jest przez nielegalną zabudowę. Powstają tam domki letniskowe, a grunt, chociaż nieużywany, zagrożony jest samowolą budowlaną.

- To problem z którym walczymy od lat. Niestety, historia zabudowań tych terenów jest bardzo długa. Wcześniej nie udało się tego procederu powstrzymać: powstawały domy, a nawet hale. Dziś próbujemy ochronić puste działki

- zauważa Rafał Kurczewski, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Mosińskiej, działające na tym terenie, już parokrotnie zabiegało u dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego o wykup tych gruntów i zwalczenie nielegalnej zabudowy nad jeziorem, zarówno Witobelskim, jak i Łódzko-Dymaczewskim.

- Należy dążyć do uporządkowania kwestii samowoli budowlanych nad brzegami jezior Łódzko-Dymaczewskiego w Mosinie i Witobelskiego w Stęszewie - wnioskowali członkowie stowarzyszenia.

Czytaj też: Stęszew: Bez kąpieli i wstępu do lasów? Mieszkańcy się nie zgadzają

Działki o których mowa, cenne są z przyrodniczego punktu widzenia. Leżą na terenie obszarów Natura 2000 – "Ostoja Wielkopolska" i "Ostoja Rogalińska". Ponadto usytuowane są w regionalnym korytarzu ekologicznym rzeki Samicy i znajdują się w zlewni jeziora Witobelskiego.

- Aglomeracja coraz bardziej zbliża się do otuliny, terenu WPN. Toczymy boje o otwarcie korytarzy przyrodniczych, by ich nie zabudowywać

- mówi Rafał Kurczewski. - Jednocześnie współpracujemy z gminami, by nowe inwestycje powstrzymywać - dzięki miejskim planom zagospodarowania przestrzennego. Także negatywnie opiniujemy budowę kolejnych domów obok nielegalnych zabudowań, by docelowe te drugie nie stały się legalne

Dyrekcja Wielkopolskiego Parku Narodowego stopniowo stara się o wykup kolejnych gruntów, gdy jest ku temu okazja. W najbliższym czasie WPN stanie się właścicielem dwóch działek, do tej pory nieużytków. To pozwoli wyeliminować zagrożenie nielegalną zabudowę. Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dofinansowanie w wysokości 10 500 zł i 11 353 zł na wykup spornych gruntów nad jeziorem Witobelskim. Grunty te zostaną przeznaczone na cele szeroko rozumianej ochrony przyrody.

- Mamy prawo pierwokupu. Musimy jednak czekać aż ktoś zechce te tereny sprzedać

- dodaje R. Kurczewski.

Marta Danielewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.