Z zabytkowym fiatem spędzaliśmy całe wakacje

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Błażej Dąbkowski

Z zabytkowym fiatem spędzaliśmy całe wakacje

Błażej Dąbkowski

Wyprodukowany w 1929 roku Fiat 514 to najprawdopodobniej najstarszy i w pełni sprawny samochód w Poznaniu.

To jedyny taki samochód w Polsce i najprawdopodobniej najstarsze auto w stolicy Wielkopolski. Choć ma blisko 90 lat, Fiat 514 Macieja Adama nadal jest „królem dróg”. Włoski koncern motoryzacyjny produkował ten model w latach 1929-1932 (łącznie powstało 36.970 sztuk pojazdów).

Ten należący do poznaniaka wyprodukowano w Turynie w 1929 roku, choć rok później rozpoczęto montowanie Fiatów 514 w Polsce na oryginalnej, włoskiej licencji. Na Sołacz, gdzie mieszka pan Maciej, samochód trafił na początku lat 80. XX wieku.

- Zwróciłem uwagę na ogłoszenie w prasie. Postanowiłem od razu pojechać po samochód do Krakowa. Już wtedy był to jedyny sprawny egzemplarz w naszym kraju. Początkowo myślałem, że kupię go na części, ale ostatecznie przyjechałem nim wraz z bratem i kolegą prosto do Poznania

- opowiada Maciej Adam, właściciel zabytkowego pojazdu.

Fiat 514 Roadster napędzany jest czterocylindrowym silnikiem rzędowym dolnozaworowym, ma silnik o pojemności 1438 centymetrów sześciennych, zużywa ponad 11 litrów paliwa na 100 kilometrów, a prędkość maksymalna, jaką można się nim poruszać, wynosi 82 kilometry na godzinę.

- Ale bywały sytuacje, że poruszaliśmy się nim z większą prędkością, nawet ponad 90 kilometrów na godzinę

- wspomina Arletta Adam, żona pana Macieja. - Z naszym fiatem potrafiliśmy spędzać całe wakacje, regularnie jeździliśmy nim nad morze, rajdy i wystawy.

Najstarszy samochód w Poznaniu można było podziwiać na imprezach w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Szwecji, na Łotwie czy w Finlandii.

- Oczywiście nie ma wspomagania kierownicy ani linkowych hamulców, ponieważ przed laty montowano prętowe. Trzeba bardzo uważać na drodze, bo współcześni kierowcy nie rozumieją, że taki pojazd potrzebuje dużej odległości do hamowania

- mówi Maciej Adam.

Choć trudno wycenić to najstarsze poznańskie auto, to do najdroższych nie należy. Tych trzeba szukać wśród najnowszych zarejestrowanych w Poznaniu aut. Na ulicach spotkamy 30 Bentleyów, 32 Ferrari, Aston Martiny (9 sztuk), Lotusy (6 sztuk) i dwa Maybachy.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.