Z wakacyjnych doświadczeń stworzyć można nowe domowe normy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Z wakacyjnych doświadczeń stworzyć można nowe domowe normy

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Psychologowie apelują, by w czasie wakacji pozwolić dzieciom na ich spontaniczność i dotyczy to szczególnie tych rodziców, którzy mają silny system restrykcyjny, wymagań i osiągnięć. Nuda w życiu też jest potrzebna!

Wakacje to specyficzny okres dla całej rodziny. Wielu rodziców decyduje się na to, by zagospodarować prawie każdą godzinę wolnego od szkoły czasu swojego dziecka. Tymczasem psychologowie podpowiadają, by wykorzystać także ten czas na budowanie więzi.

Wakacje to czas wolny od spraw wymagających presji czasowej - to czas na wypoczynek, bycie razem i bliskość. Od każdej rodziny zależy, jak zaplanuje sobie dysponowanie tym czasem. W ciągu roku szkolnego dzieci najczęściej słyszą komunikaty związane z aspektami wypełnienia zadań wobec szkoły: „czy odrobiłeś lekcje”, „czy masz spakowany plecak”, „czy odpowiedziałeś na pytania w zadaniu”.

- To są pytania typu informacyjnego. Informacje zbieramy, by wiedzieć, by podejmować decyzje, by mieć orientację w różnych sytuacjach. Ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że pytania o informację nie mają nic wspólnego z budowaniem kontaktu. Są sprawdzianem dla naszych zobowiązań, ale nie budują atmosfery bliskości - mówi Magdalena Sękowska, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS, i dodaje, że właśnie wakacje są możliwością nawiązania z dziećmi bardziej intymnego kontaktu, który w skali naszych relacji ma największe znaczenie dla budowania relacji.

Dzieci i nastolatki potrzebują identyfikowania samych siebie - więc im więcej jest pytań: jak myślisz, jak czujesz się w danej sytuacji, co byś zrobił, jak się czułeś, co myślałeś, co byś zrobił innego - te pytania poruszają autonomiczne decyzje osoby.

- Ludzie wokół nas mogą różnie na nas reagować - to jest oczywiste, że inni ludzie nas oceniają, choć psychologicznie dzielimy się na osoby oceniające i rozumiejące. Prawdopodobnie tych oceniających jest więcej

- tłumaczy M. Sękowska. - Gdy wychowuje się swoje dziecko, to staje się przed dylematem: ma być takie jak inne dzieci czy ma zachować swoją indywidualność. Wakacje stają się więc wyzwaniem: jaką koncepcję przyjąć?

W czasie wakacji należy obserwować dzieci - to jest świetne pole do tego, by zobaczyć, na co stać nasze dzieci - bo zmienia się kontekst. Często dzieci ujawniają swoje umiejętności w nowych warunkach - i jest to ważne, by to uznać nie za wyjątek, ale jako podpowiedź do dalszych działań wspomagających umiejętności dziecka.

Eksperci podpowiadają rodzicom, że w czasie wakacji dobrze jest pozwolić dziecku na jego spontaniczność - dotyczy to szczególnie rodziców, którzy maja bardzo silny system restrykcyjny, wymagań i osiągnięć. Z drugiej strony - wakacje są też dobrą okazją do zobaczenia, jak dzieci funkcjonują wobec nowych zasad i norm.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.