Wyremontują SOR. Za 3,5 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Krzysztof Sobkowski

Wyremontują SOR. Za 3,5 mln zł

Krzysztof Sobkowski

Niedawno wybudowano nowe skrzydło szpitala w Międzychodzie. W przyszłym roku mają ruszyć prace warte prawie 3,5 mln zł.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w międzychodzkim Szpitalu Powiatowym ma już prawie 15 lat
Krzysztof Sobkowski Prace warte prawie 3,5 mln zł mają ruszyć na SOR w przyszłym roku

Szpitalny Oddział Ratunkowy w międzychodzkim Szpitalu Powiatowym ma już prawie 15 lat. W przyszłym roku ma się odbyć jego gruntowna modernizacja. Na oddziale pojawi się też nowoczesny sprzęt medyczny. Wszystko ma kosztować prawie 3,5 mln zł.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Międzychodzie, Maciej Bak wyjaśnia, że szpital kilka miesięcy temu złożył wniosek w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia.

- Wiele powiatowych szpitali nie składało w ogóle wniosków o dofinansowanie w konkursie w zakresie wsparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych, bo jego założenia dawały większe szanse dużym szpitalom.

Podjąłem decyzję, że jednak warto spróbować, bo druga taka szansa może się nie zdarzyć.

Złożono łącznie 90 projektów na wsparcie ze środków unijnych, a nasz wniosek był jednym spośród 41, które znalazły się na ministerialnej liście - zaznacza Maciej Bak.

Dzięki temu międzychodzka lecznica otrzyma blisko 2,85 mln zł. Z własnych środków będzie musiała dołożyć ok. 500 tys. zł. Realizacja projektu przewidziana jest na przyszły rok, prace remontowe powinny się zacząć na początku drugiego kwartału. W drugiej połowie 2017 roku po zakończeniu prac budowlano - instalacyjnych na oddziale pojawi się nowy sprzęt medyczny. Będą to m.in. aparaty do znieczulenia, respiratory, defibrylatory, kardiomonitory, przyłóżkowy cyfrowy aparat RTG, analizator parametrów krytycznych, pompy infuzyjne, łóżka.

- A przede wszystkim powstaną w nowym miejscu oddziału trzy w pełni wyposażone stanowiska wstępnej intensywnej terapii

- zapowiada dyrektor Maciej Bak.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w międzychodzkim Szpitalu Powiatowym ma już prawie 15 lat
Jaroslaw Jakubczak Szpital od kilkunastu miesięcy posiada na dachu lecznicy lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Co ciekawe, szpital od kilkunastu miesięcy posiada na dachu lecznicy lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To także część Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Lądowisko kosztowało ok. 1,5 mln zł i jest jednym z zaledwie około 20 w kraju tzw. „lądowisk wyniesionych”, czyli umieszczonych na dachu lecznicy. W ciągu blisko 1,5 roku (od lipca 2015 do dziś) 35 razy lądował na szpitalu helikopter.

Były to głównie lądowania związane z transportem pacjentów z chorobami kardiologicznymi z powiatu międzychodzkiego na oddział kardiologii inwazyjnej Szpitala w Puszczykowie. Ten szpital także posiada w pełni przygotowane lądowisko dla helikopterów LPR. Statystycznie z miesiąca na miesiąc liczba lądowań helikopterów LPR jednak wzrasta i będzie wzrastać nadal, gdyż jest to najkorzystniejsze rozwiązanie transportowe w stanie zagrożenia życia pacjenta.

Krzysztof Sobkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.