Wykorzystaj dni wolne i odpoczywaj cały rok

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Joanna Labuda

Wykorzystaj dni wolne i odpoczywaj cały rok

Joanna Labuda

Podpowiadamy, jak w 2017 r. zaplanować urlop, by cieszyć się długimi weekendami przez cały rok. Ciekawie zapowiadają się długi weekend majowy oraz przyszłoroczne święta Bożego Narodzenia.

Czy 2017 rok przyniesie więcej dni wolnych i wypoczynku? To idealny moment, by się o tym przekonać. Jak mówi socjolog dr Tomasz Kozłowski, ustalanie kalendarza dni wolnych stało się już typowo polskim rytuałem przejścia. Polacy czują potrzebę oddzielania pewnych okresów w swoim życiu, a najbliższą sposobność ku temu będziemy mieć podczas zabawy sylwestrowej.

– Przeskanowanie kalendarza zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i publicznej wpisuje się w polski sposób obchodzenia Nowego Roku. Polacy słyną z pracowitości, ale faktycznie wykorzystają każdą okazję, by „wydłużyć” sobie wolne – przyznaje dr Tomasz Kozłowski. Jak zatem zaplanować urlop, by trwał jak najdłużej?

Okazje na długi weekend

Przy uwzględnieniu wszystkich świąt oraz weekendów w 2017 roku wypada 115 dni wolnych od pracy. Pierwsza okazja na długi weekend przypada już w styczniu. Choć Nowy Rok świętować będziemy w niedzielę i tego dnia nie dopiszemy do listy dodatkowych dni wolnych, to 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, wypada w piątek. Wówczas nawet bez wykorzystywania urlopu, większość pracowników będzie miała trzy dni wolnego.Natomiast jeśli wykorzystamy zaledwie cztery dni urlopu (2-5 stycznia) – nasz długi weekend może potrwać aż 9 dni.

Kolejna okazja na dłuższy odpoczynek już w kwietniu. Jak co roku, Wielkanoc świętujemy tradycyjnie w określone dni tygodnia. Pierwszy i drugi dzień tych świąt w 2017 roku wypada 16 i 17 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). W tej sytuacji, aby cieszyć się dłuższą przerwą świąteczną trzeba wypisać urlop od 18 do 21 kwietnia.

Jeszcze lepiej zapowiada się natomiast przyszłoroczny długi weekend majowy. Jeśli połączymy go z ostatnim weekendem kwietnia oraz zaledwie trzema dniami urlopu (2-5 maja) będziemy mogli odpoczywać nawet przez dziewięć dni. – Majówka już od wielu lat zaczyna szeroko rozumiany sezon letni i Polacy w tym czasie chętnie wykorzystują swoje dni wolne. Rezerwacje już teraz pojawiają się nieprzerwanie – przyznaje Jarosław Kałucki z Travelplanet. Jak dodaje, w tej chwili liderem rezerwacji na majówkę jest Grecja. Ten kierunek zarezerwowało aż 56 proc. klientów biur podróży. Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania, a na trzecim Turcja.

Druga połowa roku

Kolejne święto przypada w niedzielę w czerwcu, co niestety odbiera nam szansę na wydłużenie weekendu. Są to Zielone Świątki, które celebrujemy 4 czerwca. Jednak już Boże Ciało tradycyjnie obchodzimy w czwartek (15 czerwca). Urlop wzięty w piątek pozwoli nam odpoczywać cztery dni. Natomiast wolne wypisane na 12, 13, 14 i 16 ponownie zagwarantuje nam aż dziewięć dni wolnego

Kolejna szansa na wydłużenie weekendu pojawi się 15 sierpnia we wtorek. Wówczas będziemy obchodzić Święto Wojska polskiego. Ponownie możemy mieć cztery lub nawet dziewięć dni wolnego.

W 2017 roku święto Wszystkich Świętych wypada w środę. Jeśli w tym czasie wykorzystamy dwa dni urlopu (30-31 października) możemy korzystać z pięciu dni wolnego. Dodatkowo jest 11 listopada. W 2017 roku Narodowe Święto Niepodległości wypada w sobotę, jednak ten dzień można później odebrać.

Dobrze zapowiada się także grudzień. Wigilia przypada w niedzielę, więc poniedziałek i wtorek będą dniami świątecznymi. Biorąc urlop na środę, czwartek i piątek, możemy odpoczywać aż 10 dni (doliczamy pierwszy dzień 2018 roku).

Joanna Labuda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.