Wyjątkowe znalezisko! Odnaleźli płytę z XVIII wieku z pomnika zniszczonego przez hitlerowców

Czytaj dalej
Fot. Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej
Anna Borowiak

Wyjątkowe znalezisko! Odnaleźli płytę z XVIII wieku z pomnika zniszczonego przez hitlerowców

Anna Borowiak

Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej odnalazło żelazną płytę ze zniszczonego przez hitlerowców grodziskiego pomnika świętego Jana Nepomucena. To prawdziwa sensacja!

Regionaliści wciąż nas zaskakują. Dzięki ich ciężkiej pracy i niezliczonej liczbie godzin poświęconych na studiowanie dawnych zapisków, ksiąg parafialnych, dokumentów i archiwów, wciąż poznajemy nowe fakty ciekawej historii naszych miast. Tym razem ich znalezisko z Grodziska Wielkopolskiego jest doprawdy sensacyjne!

Zniszczony przez hitlerowców

Przy dawnej ulicy Zamkowej, dziś ulicy 27 Stycznia, znajdowała się figura św. Jana Nepomucena z 1766 roku. Podczas II wojny światowej spotkał ją los podobny do mnóstwa wielkopolskich krzyży, kapliczek i figur. Niemcy przeprowadzili zorganizowaną akcję niszczenia wielu symboli polskości, w tym również figury stojącej na południe od kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej figury.

- Zniszczeniu tego pomnika towarzyszyły przerażające sceny i wydarzenia

- opowiada prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej Dariusz Matuszewski.

Udało się uratować jedynie głowę rzeźby, która z inicjatywy grodziszczanina, nieżyjącego już księdza Zygmunta Humerczyka, została z czasem umieszczona na kolumnie przed ówczesnym domem sióstr elżbietanek. Obecnie znajduje się na probostwie parafii św. Jadwigi.

Płyta z XVIII wieku

Jedynym z elementów zniszczonego w czasie wojny pomnika była zabytkowa, żeliwna płyta z płaskorzeźbami. Reliefy przedstawiają dwie sceny- stworzenia Ewy oraz Matkę Boską z Dzieciątkiem. Całość opatrzona jest wersetami w języku niemieckim.

Wraz ze zniszczeniem pomnika, ślad po płycie zaginął... Po ponad 80 latach grodziscy regionaliści odnaleźli wyjątkowe dzieło będące cywilizacyjnym świadectwem przeszłości.

- Odnalezienie i przekazanie płyty zawdzięczamy panu Mieczysławowi Szymkowiakowi. Płyta znajdowała się na „Berlinku” [osiedle zbudowane przez Niemców w czasie okupacji - przyp. redakcja] i wmontowana była odwrotną stroną w próg jednego z domów. Tak przeleżała kilkadziesiąt lat

- wyjaśnia Dariusz Matuszewski.

Zabytek trafił do muzeum

Znalezisko zostało przewiezione do Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej.

- Płyta pochodzi z początków XVII wieku i wykuta została w żelazie. Waży ponad 120 kg i dlatego tak bardzo przydali się - zawsze pomocni i życzliwi- chłopacy z „komunalki”- podkreśla prezes TMZG.

Możemy zdradzić, że grodziscy regionaliści myślą już o odbudowie pomnika świętego Jana Nepomucena, oczywiście na miarę zachowanych elementów. Z niecierpliwością czekamy na rozwój sytuacji!

Fot. arc. Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej
Regionaliści mają powody do radości. To historyczne znalezisko!

Anna Borowiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.