Wygaszenie oddziału chirurgicznego w szpitalu w Wyrzysku. Zabiegi przejmie szpital w Pile. Wyrzysk stawia na rehabilitację i większy ZOL

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

Wygaszenie oddziału chirurgicznego w szpitalu w Wyrzysku. Zabiegi przejmie szpital w Pile. Wyrzysk stawia na rehabilitację i większy ZOL

Mikołaj Woźniak

Oddział chirurgiczny w szpitalu w Wyrzysku będzie działał do końca tego roku. Później większość jego pacjentów przejmie szpital w Pile. To efekt reorganizacji szpitali w powiecie pilskim, którą popiera Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki niej szpitale zaczną się specjalizować w konkretnych dziedzinach. Szpital w Wyrzysku stanie się niejako zapleczem dla Szpitala Specjalistycznego w Pile. Powiększony zostanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a Szpital Powiatowy w Wyrzysku będzie się też specjalizował w rehabilitacji neurologicznej.

- Jesteśmy na finiszu procesu, który trwa od ponad roku i polegał na reorganizacji dwóch szpitali w powiecie pilskim. Zastanawialiśmy się, jak dokonać jej z korzyścią dla pacjenta. Trzeba było podjąć kilka trudnych decyzji, ale dziś możemy już powiedzieć, że to pilotaż dla podejścia do racjonalizacji sieci szpitali w Polsce

- tak Adam Niedzielski, prezes NFZ mówił o zmianach w funkcjonowaniu Szpitala Powiatowego w Wyrzysku oraz Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Czytaj również: Wielkopolski NFZ zwiększa liczbę miejsc w szpitalach dla osób starszych i kobiet w ciąży z komplikacjami

Szpital w Wyrzysku do końca roku wygasi bowiem funkcjonowanie oddziału chirurgicznego (już teraz został on pomniejszony z 38 do 18 łóżek). Właścicielem obu szpitali jest powiat pilski. Stąd w zmiany w ich funkcjonowaniu zaangażowany był Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Szpital w Pile jest w zasadzie placówką o zasięgu regionalnym. Z kolei zauważyliśmy, że w ciągu ostatnich lat, szpital w Wyrzysku rocznie przeprowadzał około 500 zabiegów chirurgicznych. A musiał pracować przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Dla porównania - szpital w Pile rocznie przeprowadza kilkanaście tysięcy zabiegów - wyliczał Komarowski.

Dodał, że oddział chirurgiczny w Wyrzysku od stycznia do września musiał przeprowadzić w godzinach nocnych jedynie... 11 operacji. A koszt utrzymania bloku operacyjnego i oddziału był bardzo wysoki. Stąd decyzja o zamknięciu chirurgii.

Całodobowe świadczenia chirurgiczne dla pacjentów będą zabezpieczone przez znajdujący się w odległości 35 km od Wyrzyska szpital w Pile. On realizuje zabiegi nie tylko z zakresu chirurgii ogólnej, ale także naczyniowej czy onkologicznej. Dodatkowo ma na miejscu pracownie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz Oddział Intensywnej Terapii, czego szpital w Wyrzysku nie miał i w razie konieczności i tak musiał transportować pacjentów do Piły. Jednak NFZ przekonuje, że pacjenci szpitala w Wyrzysku nie stracą na zmianach.

- Będzie on stanowił swego rodzaju zaplecze dla szpitala w Pile. Choćby neurologiczne - po leczeniu, pacjenci z Piły mogą być kierowani na rehabilitację do Wyrzyska

- zauważa Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Sprawdź: Zakłady opiekuńczo-lecznicze są szansą dla osób niesamodzielnych i w Wielkopolsce jest ich coraz więcej

Podkreśla, że po zamknięciu oddziału chirurgicznego w Wyrzysku, w kasie zostaną 3 mln zł. Blisko milion ma zostać przekazany na powiększenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego szpitala w Wyrzysku (otwarty we Wrześniu, działa tam 10 łóżek). Z kolei ponad milion trafi na wsparcie oddziału chirurgicznego w Pile. Dodatkowe pieniądze znajdą się też na powiększenie ZOL-u w Śremie.

W Wyrzysku nadal będą funkcjonowały oddziały: internistyczny i pediatryczny, izba przyjęć oraz poradnie specjalistyczne (w tym chirurgiczna).

Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.