Wygaszenie oddziału chirurgicznego w szpitalu w Wyrzysku. Zabiegi przejmie szpital w Pile. Wyrzysk stawia na rehabilitację i większy ZOL

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

Wygaszenie oddziału chirurgicznego w szpitalu w Wyrzysku. Zabiegi przejmie szpital w Pile. Wyrzysk stawia na rehabilitację i większy ZOL

Mikołaj Woźniak

Oddział chirurgiczny w szpitalu w Wyrzysku będzie działał do końca tego roku. Później większość jego pacjentów przejmie szpital w Pile. To efekt reorganizacji szpitali w powiecie pilskim, którą popiera Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki niej szpitale zaczną się specjalizować w konkretnych dziedzinach. Szpital w Wyrzysku stanie się niejako zapleczem dla Szpitala Specjalistycznego w Pile. Powiększony zostanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, a Szpital Powiatowy w Wyrzysku będzie się też specjalizował w rehabilitacji neurologicznej.

- Jesteśmy na finiszu procesu, który trwa od ponad roku i polegał na reorganizacji dwóch szpitali w powiecie pilskim. Zastanawialiśmy się, jak dokonać jej z korzyścią dla pacjenta. Trzeba było podjąć kilka trudnych decyzji, ale dziś możemy już powiedzieć, że to pilotaż dla podejścia do racjonalizacji sieci szpitali w Polsce

- tak Adam Niedzielski, prezes NFZ mówił o zmianach w funkcjonowaniu Szpitala Powiatowego w Wyrzysku oraz Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Czytaj również: Wielkopolski NFZ zwiększa liczbę miejsc w szpitalach dla osób starszych i kobiet w ciąży z komplikacjami

Szpital w Wyrzysku do końca roku wygasi bowiem funkcjonowanie oddziału chirurgicznego (już teraz został on pomniejszony z 38 do 18 łóżek). Właścicielem obu szpitali jest powiat pilski. Stąd w zmiany w ich funkcjonowaniu zaangażowany był Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Szpital w Pile jest w zasadzie placówką o zasięgu regionalnym. Z kolei zauważyliśmy, że w ciągu ostatnich lat, szpital w Wyrzysku rocznie przeprowadzał około 500 zabiegów chirurgicznych. A musiał pracować przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Dla porównania - szpital w Pile rocznie przeprowadza kilkanaście tysięcy zabiegów - wyliczał Komarowski.

Dodał, że oddział chirurgiczny w Wyrzysku od stycznia do września musiał przeprowadzić w godzinach nocnych jedynie... 11 operacji. A koszt utrzymania bloku operacyjnego i oddziału był bardzo wysoki. Stąd decyzja o zamknięciu chirurgii.

Całodobowe świadczenia chirurgiczne dla pacjentów będą zabezpieczone przez znajdujący się w odległości 35 km od Wyrzyska szpital w Pile. On realizuje zabiegi nie tylko z zakresu chirurgii ogólnej, ale także naczyniowej czy onkologicznej. Dodatkowo ma na miejscu pracownie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz Oddział Intensywnej Terapii, czego szpital w Wyrzysku nie miał i w razie konieczności i tak musiał transportować pacjentów do Piły. Jednak NFZ przekonuje, że pacjenci szpitala w Wyrzysku nie stracą na zmianach.

- Będzie on stanowił swego rodzaju zaplecze dla szpitala w Pile. Choćby neurologiczne - po leczeniu, pacjenci z Piły mogą być kierowani na rehabilitację do Wyrzyska

- zauważa Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Sprawdź: Zakłady opiekuńczo-lecznicze są szansą dla osób niesamodzielnych i w Wielkopolsce jest ich coraz więcej

Podkreśla, że po zamknięciu oddziału chirurgicznego w Wyrzysku, w kasie zostaną 3 mln zł. Blisko milion ma zostać przekazany na powiększenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego szpitala w Wyrzysku (otwarty we Wrześniu, działa tam 10 łóżek). Z kolei ponad milion trafi na wsparcie oddziału chirurgicznego w Pile. Dodatkowe pieniądze znajdą się też na powiększenie ZOL-u w Śremie.

W Wyrzysku nadal będą funkcjonowały oddziały: internistyczny i pediatryczny, izba przyjęć oraz poradnie specjalistyczne (w tym chirurgiczna).

Mikołaj Woźniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.