Wycinka drzew w Powidzu. Zniknie 100 ha lasu, powstanie baza dla wojsk USA

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Mikołaj Woźniak, Rafał Cieśla

Wycinka drzew w Powidzu. Zniknie 100 ha lasu, powstanie baza dla wojsk USA

Mikołaj Woźniak, Rafał Cieśla

Wycinka drzew pod powiększenie bazy wojskowej, w której stacjonują wojska USA, trwa w Powidzu od ubiegłego roku. Kosztem wartościowego przyrodniczo lasu, mają powstać m. in. hangary i magazyn amunicji. Do końca tego roku wycince może ulec ponad 100 hektarów lasu. Także na chronionym obszarze Natura 2000.

Wojska amerykańskie w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu stacjonują od 2017 roku. Baza staje się „za ciasna”, więc od ubiegłego roku trwa wycinka drzew wokół niej. Prace prowadzi i zleca armia USA, ale lasy zostają pod kontrolą polskiego wojska. Wycinki obawiają się mieszkańcy, samorządowcy i Paulina Hennig-Kloska, posłanka .Nowoczesnej.

Czytaj też: Poznań zostanie główną siedzibą amerykańskich wojsk w Europie

– Lasy Państwowe oddały do dyspozycji resortu obrony narodowej łącznie 400 ha lasu. To najcenniejsze elementy pojezierza gnieźnieńskiego – obszar Natura 2000 oraz Powidzkiego Parku Krajobrazowego

– wskazuje posłanka.

Z jej informacji wynika, że w ubiegłym roku wycięte zostały łącznie 32 ha drzew. Do 8 ha na obszarze Natura 2000 i kolejne tyle – na terenie parku. Do jesieni tego roku wycięte może zostać łącznie kolejne 112 hektarów. – Na tym obszarze znajdują się cenne gatunki drzew, bogata fauna i flora – dodaje Hennig-Kloska.

Wycinki obawiają się także mieszkańcy i wójt gminy Powidz, Jakub Gwit.

– Rozwój bazy wiąże się z wycinkami drzew, a my nie mamy na to wpływu. Odbywa się to poza nami. Szkoda, bo gmina słynie z lasów – około 50 proc. jej terenu to właśnie one. Nie widzimy żadnych rekompensat czy kompensacji przyrodniczych

– podkreśla wójt.

Czy planowane są kompensacje przyrodnicze za wycinkę drzew pod bazę amerykańską? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mikołaj Woźniak, Rafał Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.