Wychowałeś przynajmniej troje dzieci? Nieważne kiedy to było. Masz prawo do Karty Dużej Rodziny i zniżek

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Wychowałeś przynajmniej troje dzieci? Nieważne kiedy to było. Masz prawo do Karty Dużej Rodziny i zniżek

Bogna Kisiel

– Od 1 stycznia 2019 roku wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek wychowywali troje i więcej dzieci, bez względu na wiek rodziców i dzieci mogą korzystać ze zniżek wynikających z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Napierała przypomina, że już w ubiegłym roku została połączona Poznańska Karta Rodziny Dużej z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.

– W ten sposób rodziny mogą korzystać z ulg w ogólnopolskim katalogu oraz tych, które są zawarte w naszym gminnym programie

– dodaje Napierała.

Dotychczas karta była przyznawana członkom rodziny, w których wychowuje się co najmniej troje dzieci. Dzieci korzystają z kart do ukończenia 18 lat lub 25 w przypadku kontynuowania nauki. Rodzice natomiast mają prawo do zniżek dożywotnio. Teraz tymi przywilejami zostali objęci także rodzice, którzy wychowywali troje i więcej dzieci przed wprowadzeniem w życie wspomnianych kart. I to bez względu na to, czy te dzieci żyją, czy już nie. Karta przysługuje też osobom, które pozostawały w konkubinacie. W przypadku, gdy któryś z partnerów nie jest rodzicem trojga dzieci, wówczas nie może korzystać z ulg.

I tak np. w związku nieformalnym kobieta, która ma dwoje dzieci z obecnym partnerem, a mężczyzna posiada też dziecko z poprzedniego związku, to jemu przysługuje karta, a jej nie.

– Musi on jednak udowodnić, że ponosi czy ponosił koszty utrzymania dziecka z pierwszego związku, na przykład miał zasądzone alimenty

– wyjaśnia Napierała.

Uprawnienia do karty przysługują natomiast małżonkowi rodzica, który ma co najmniej troje dzieci, nawet jeżeli małżonek ten nie ma żadnego własnego dziecka.

Z szacunków Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” wynika, że dzięki zmianie przepisów liczba posiadaczy karty zwiększy się do 3 mln.

– Od 2 stycznia zgłosiło się już ponad 50 osób z wnioskiem o wydanie karty – twierdzi Napierała. I przypomina:

– Poznańska karta została wprowadzona w 2015 roku, od tego czasu wydaliśmy 24 tysiące kart.

W poniedziałki PCŚ pracuje dłużej

W styczniu PCŚ wydłużyło godziny pracy w każdy poniedziałek. 7, 14, 21 i 28 stycznia Działy Obsługi Klienta PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz przy Małachowskiego 10 będą pracowały do godz. 18.

– To pilotaż, jeśli się sprawdzi, to będziemy pracować jeden dzień dłużej w tygodniu – mówi Napierała.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.