Wybuch w Murowanej Goślinie: Gaz-System ma wymienić półtora kilometra gazociągu

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Mikołaj Woźniak

Wybuch w Murowanej Goślinie: Gaz-System ma wymienić półtora kilometra gazociągu

Mikołaj Woźniak

Od wybuchu gazu w Murowanej Goślinie mija w czwartek równe pół roku. Śledztwo prokuratury nadal trwa, równolegle działa też niezależna komisja nadzoru budowlanego. Na dniach powinna się zacząć wymiana półtora kilometra gazociągu. Z kolei najbardziej poszkodowane rodziny mieszkają już w nowych domach.

Do wybuchu gazu w Murowanej Goślinie doszło pół roku temu. 26 stycznia, w nocy z czwartku na piątek mieszkańców obudził potężny wybuch słyszalny z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Z podobnego dystansu widoczna była łuna ognia z pożaru gazociągu. W akcji uczestniczyło ponad 160 strażaków i 80 policjantów. O przyczynach katastrofy i losach rodzin wiadomo coraz więcej.

Na zdjęciach Murowana Goślina krótko po wybuchu

- Najbardziej poszkodowane zostały trzy rodziny. Na ich domach orzeczona została szkoda całkowita. Takie też otrzymały odszkodowanie, ale to nie wszystko

- tłumaczy Dariusz Urbański, burmistrz Murowanej Gośliny. Dodatkowo firma Gaz-System, operator gazociągu przebiegającego przez Murowaną Goślinę, wykupiła od rodzin grunty, na których stały ich domy.

- Dodatkowo rodziny otrzymały m. in. darowizny od innych gmin. Z tego co wiem - dwie kupiły już nowe domy, a jedna właśnie go buduje - mówi Urbański.

Sprawdź: Suchy Las: Poligon w Biedrusku nie zostanie przekształcony w tereny rolne. Wojsko nie zapłaci podatku niższego o 16 mln zł

Poza tym rekompensaty otrzymały także rodziny, których domy zostały uszkodzone. Łącznie było ich ponad 20. Burmistrz przypomina, że od razu po katastrofie, poszkodowanym przysługiwała zapomoga wysokości sześciu tysięcy i 20 tysięcy zł od premiera.

Gaz-System musiał też pokryć koszty naprawy dróg wokół miejsca wybuchu. Odtworzone zostały drogi gruntowe wokół ul. Gnieźnieńskiej. Urząd wynegocjował z firmą także 350 tys. zł darowizny na utworzenie ulic Dolnej i Przemysłowej. Poza tym kolejne 200 tys. zł przekazał gminie urząd marszałkowski.

W dalszej części tekstu:

 • Jakie kwestie badają śledczy?
 • Co orzekł biegły?
 • Kiedy zacznie się wymiana gazociągu?

 

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.