Wybuch w Murowanej Goślinie: Gaz-System ma wymienić półtora kilometra gazociągu

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Mikołaj Woźniak

Wybuch w Murowanej Goślinie: Gaz-System ma wymienić półtora kilometra gazociągu

Mikołaj Woźniak

Od wybuchu gazu w Murowanej Goślinie mija w czwartek równe pół roku. Śledztwo prokuratury nadal trwa, równolegle działa też niezależna komisja nadzoru budowlanego. Na dniach powinna się zacząć wymiana półtora kilometra gazociągu. Z kolei najbardziej poszkodowane rodziny mieszkają już w nowych domach.

Do wybuchu gazu w Murowanej Goślinie doszło pół roku temu. 26 stycznia, w nocy z czwartku na piątek mieszkańców obudził potężny wybuch słyszalny z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Z podobnego dystansu widoczna była łuna ognia z pożaru gazociągu. W akcji uczestniczyło ponad 160 strażaków i 80 policjantów. O przyczynach katastrofy i losach rodzin wiadomo coraz więcej.

Na zdjęciach Murowana Goślina krótko po wybuchu

- Najbardziej poszkodowane zostały trzy rodziny. Na ich domach orzeczona została szkoda całkowita. Takie też otrzymały odszkodowanie, ale to nie wszystko

- tłumaczy Dariusz Urbański, burmistrz Murowanej Gośliny. Dodatkowo firma Gaz-System, operator gazociągu przebiegającego przez Murowaną Goślinę, wykupiła od rodzin grunty, na których stały ich domy.

- Dodatkowo rodziny otrzymały m. in. darowizny od innych gmin. Z tego co wiem - dwie kupiły już nowe domy, a jedna właśnie go buduje - mówi Urbański.

Sprawdź: Suchy Las: Poligon w Biedrusku nie zostanie przekształcony w tereny rolne. Wojsko nie zapłaci podatku niższego o 16 mln zł

Poza tym rekompensaty otrzymały także rodziny, których domy zostały uszkodzone. Łącznie było ich ponad 20. Burmistrz przypomina, że od razu po katastrofie, poszkodowanym przysługiwała zapomoga wysokości sześciu tysięcy i 20 tysięcy zł od premiera.

Gaz-System musiał też pokryć koszty naprawy dróg wokół miejsca wybuchu. Odtworzone zostały drogi gruntowe wokół ul. Gnieźnieńskiej. Urząd wynegocjował z firmą także 350 tys. zł darowizny na utworzenie ulic Dolnej i Przemysłowej. Poza tym kolejne 200 tys. zł przekazał gminie urząd marszałkowski.

W dalszej części tekstu:

 • Jakie kwestie badają śledczy?
 • Co orzekł biegły?
 • Kiedy zacznie się wymiana gazociągu?

 

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.