Wybory samorządowe 2018: Sensacyjne wyniki sondażu. PiS wygrywa nawet w Wielkopolsce

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Mikołaj Woźniak

Wybory samorządowe 2018: Sensacyjne wyniki sondażu. PiS wygrywa nawet w Wielkopolsce

Mikołaj Woźniak

Dotarliśmy do sondażu IBRIS dotyczącego poparcia Polaków dla partii startujących w wyborach do sejmików wojewódzkich. Wybory do tych struktur będą jedną z części tegorocznych wyborów samorządowych. Wyniki są zaskakujące. PiS, które do tej pory przegrywało w Wielkopolsce - wygrywa. Tak samo jak w 2/3 województw kraju. Nie jest jednak powiedziane, że będzie rządzić...

Wybory samorządowe odbędą się pod koniec października lub na początku listopada tego roku. Są o tyle ważne, że do tej pory Prawo i Sprawiedliwość rzadko osiągało w nich wyniki pozwalające na rządzenie. Decyzje podejmowane w samorządach mają bezpośrednie przełożenie na codzienne życie.

Dotarliśmy do sondażu firmy IBRIS dot. wyborów do sejmików województw. Przynosi on sensacyjne wyniki, także w Wielkopolsce.

Zobacz też: Opinie o wynikach sondażu

Od kilkunastu lat w sejmiku naszego województwa rządzi koalicja PO i PSL. Tegoroczne wybory mogłyby wprowadzić zmiany. W sondażu Zjednoczona Prawica zdobywa ponad 33 proc. głosów. Za nią jest koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Może liczyć na niemal 23 proc. głosów. Na kolejnym miejscu są SLD (13,4 proc) i PSL (10,9 proc).

Poparcie w Wielkopolsce - wybory do sejmiku województwa
Infogram

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że sondaż uwzględnia też wariant, gdyby do wyborów samorządowych partie te poszły wspólnie (jako PSL i SLD razem lub Zjednoczona Opozycja Społeczna). W takim przypadku uzyskują 21,4 proc. głosów. Mają więc mniej procent niż po zsumowaniu ich osobnych wyników, ale dzięki ordynacji wyborczej - zyskują dwa mandaty. Gdyby wystartowały osobno - PSL może zdobyć ich trzy, a SLD - pięć. W koalicji mają dziesięć.

Przy zaprezentowanym podziale głosów PiS zdobywa 17 na 39 mandatów, PO i N mają ich 14. Jeśli PSL i SLD wystartują razem, każda z tych partii traci na ich rzecz jeden mandat. Jednak samodzielnie PSL i SLD mogą zdobyć kolejno trzy i pięć mandatów.

Podział mandatów w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
Infogram

Do rządzenia potrzebne jest w sejmiku wielkopolskim 20 mandatów. Przy takim ich rozkładzie warianty są dwa - albo PiS znajdzie koalicjanta (wystarczy sam PSL), albo opozycja połączy siły i odbierze władzę partii Jarosława Kaczyńskiego.

W skali kraju z badania przeprowadzonego pod koniec kwietnia przez IBRiS wynika, że na najwięcej głosów w jesiennych wyborach może liczyć, tak jak w Wielkopolsce, Zjednoczona Prawica. Obóz Jarosława Kaczyńskiego wygrywa w 2/3 województw i najwięcej mandatów może uzyskać w województwie mazowieckim (25) i śląskim (21) oraz małopolskim (19).

Jak się okazuje, połączenie sił Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej przyniosło niewielki efekt - partie wygrywają tylko w co czwartym województwie (m.in. w dolnośląskim - 18 mandatów i pomorskim - 17).

IBRIS przeprowadził sondaż telefonicznie na grupie 16 tysięcy (po tysiąc dla każdego województwa) pełnoletnich Polaków. Na każdy okręg sejmikowy przypadało 200 respondentów.

Zobacz też: Opinie o wynikach sondażu

Wyjaśnijmy też, że sam sejmik i zarząd województwa mają za zadanie kierować rozwojem regionu. Planują inwestycje m. in. kolejowe, rozdzielają dotacje UE i zarządzają mieniem województwa. Na czele stoi zarząd z marszałkiem, który pełni funkcję wykonawczą i reprezentacyjną.

[i]Współpraca: Kacper Rogacin

Bądź na bieżąco z polityką!
Dołącz do naszej grupy na facebooku:


Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.