Wybory samorządowe 2018: Kampania przed kampanią już trwa. PKW apeluje, ale i tak nie może tego zmienić

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Mikołaj Woźniak

Wybory samorządowe 2018: Kampania przed kampanią już trwa. PKW apeluje, ale i tak nie może tego zmienić

Mikołaj Woźniak

W Poznaniu znamy już większość kandydatów na prezydenta. Dwóch z nich jest szczególnie aktywnych. To Tadeusz Zysk i Jarosław Pucek. W praktyce ich kampania trwa, mimo że przepisowo i w teorii jeszcze nie mogła wystartować. Jak tłumaczą to kandydaci?

Oficjalnie kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów. Oficjalnie, ponieważ w rzeczywistości jest ona prowadzona już dużo wcześniej. Kandydaci uczą się tak omijać przepisy, żeby później nie miało to konsekwencji.

Państwowa Komisja Wyborcza wielokrotnie przypomina, że kandydat może zacząć kampanię, kiedy zarejestruje swój komitet wyborczy. Wcześniej może naruszać zasadę równości wszystkich kandydatów. PKW może nie przyjąć sprawozdania finansowego takiego kandydata. Wspomina także o odpowiedzialności karnej.

Jednak jest mało prawdopodobne, że coś takiego się wydarzy. Eksperci podkreślają, że przepisy te są martwe i nie mają już zastosowania. Kampania wyborcza zaczęła się więc już w Warszawie, gdzie regularnie rywalizują ze sobą Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki.

Zobacz też: Wybory 2018: Monika Jaruzelska nie wyklucza startu do parlamentu. "Nigdy nie byłam radykałem. Lewicowość to dla mnie otwarcie"

Również w Poznaniu walka toczy się już między Jackiem Jaśkowiakiem, Jarosławem Puckiem i Tadeuszem Zyskiem.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - jakie są przepisy PKW?
 • - co o nich sądzą Jarosław Pucek i Tadeusz Zysk?
 • - jakie zdanie mają eksperci?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.