Wybory samorządowe 2018: Gdzie są programy wyborcze poznańskich komitetów?

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Cezary Hurysz

Wybory samorządowe 2018: Gdzie są programy wyborcze poznańskich komitetów?

Cezary Hurysz

Wyborcy o kandydatach i programach wyborczych poszczególnych partii najczęściej dowiadują się z internetu. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest łatwo do nich dotrzeć. Swojego programu nie umieścił jeszcze komitet wyborczy PiS. Poza tym większość programów jest publikowana na stronach internetowych nie komitetów wyborczych, lecz poszczególnych kandydatów.

Kandydat na prezydenta Poznania z ramienia PiS, Tadeusz Zysk, zajmuje drugie miejsce w sondażach wyborczych. Mimo to, programu poznańskiego komitetu nie można znaleźć w internecie.

- Program wyborczy ma być niedługo opublikowany. Wielokrotnie mówiliśmy też o nim na konferencjach. Na stronie internetowej www.pispoznan.pl są natomiast umieszczone informacje o poszczególnych kandydatach z naszego komitetu - mówi Mateusz Rozmiarek, radny PiS.

W Kukiz’15 każdy kandydat na radnego ma swoją stronę internetową, gdzie publikowane są postulaty wyborcze.

- Stawiamy głównie na facebook. Uważamy, że wojna toczy się pomiędzy dwoma kandydatami z Koalicji Obywatelskiej. To na nich skupia się uwaga mediów tradycyjnych. Wychodzimy też bezpośrednio do ludzi

- mówi Bartosz Garczyński, prezes poznańskiego oddziału Kukiz’15.

Podobnego zdania jest Mateusz Rozmiarek. - Uważamy, że najbardziej efektywne są media społecznościowe. Tam też umieszczamy większość treści wyborczych. Wielu naszych kandydatów ma konta na twitterze czy facebooku. W ten sposób staramy się dotrzeć do wyborców - mówi radny PiS.

Wybory samorządowe 2018: Gdzie są programy wyborcze poznańskich komitetów?
Program na swoich stronach internetowych opublikowały komitety Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Prawa do Miasta, Poznania od Nowa i Dobra Miasta. Nie zrobiły tego jeszcze komitety Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz'15.

Kandydaci publikują na swoich stronach czy profilach społecznościowych poszczególne postulaty, ale ich komitety nie umieszczają konkretnego programu wyborczego. Przeczytać je można natomiast na stronach internetowych kandydatów na prezydentów. Tak jest w przypadku programu Kukiz'15.

- Mamy trzy założenia wyborcze: transparentność, zrównoważony budżet oraz konsultacje społeczne - mówi Bartosz Garczyński.

Programy wyborcze to podstawa

Zdaniem politologa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, komitety powinny mieć własną stronę internetową. Na niej też powinny być publikowane programy wyborcze.

- Zdecydowana większość wyborców nie czyta programów, ale są one potrzebne. Czytają je za to dziennikarze i konkurenci polityczni. Najlepiej, jeśli komitety publikują programy pod konkretną zakładką na swojej stronie internetowej - mówi dr Szymon Ossowski, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Gdzie wyborcy szukają informacji?

Jak mówi wykładowca z UAM, to zależy od wieku.

- Ludzie w wieku 50+ cały czas korzystają głównie z mediów tradycyjnych, jak prasa czy telewizja. Wyborcy między 18, a 24 rokiem życia natomiast stawiają na media społecznościowe. Oczywiście to są umowne dane - mówi dr Szymon Ossowski.

Cezary Hurysz

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

wluczak

Wybory tuż tuż a kandydaci nawet nie ogarnęli programu wyborczego. Lenistwo i niekompetencja to zła rekomendacja.

Mi najbardziej się podoba program wyborczy Lewandowskiego i chyba Hinca. Tutaj jeszcze popatrzę co mają do powiedzenia pod koniec kampanii wyborczej. Bardzo kiepsko prezentują się Pucek - Grobelny-bis oraz Zysk człowiek Kaczyńskiego.

uvers

ŻÓŁTA KARTKA DLA MEDIÓW

Zaciekawił mnie artykuł w Głosie Wielkopolskim z dnia 09.10.2018 o tytule: „Wybory samorządowe 2018: Gdzie są programy wyborcze poznańskich komitetów?”.
Zdziwiona treścią artykułu postanowiłam posprawdzać prawdziwość zawartych w nim informacji.
Przeglądając strony internetowe poszczególnych komitetów wyborczych faktycznie nie znalazłam żadnego ( poza jednym komitetem) programu wyborczego. Poszperałam tez na stronach fb kandydatów na prezydenta i…. rzeczywiście programy są trudnodostępne, a dopiero ok. godz. 20.00 w dniu tj. 09.10.2018 r. na stronie internetowej fb Jacka Jaśkowiaka pojawił się Całościowy program wyborczy Koalicja Obywatelska Poznań (analizą tego programu z przyjemnością zajmę się już niebawem).
Jak już wspomniałam programów wyborczych nie zauważyłam na stronach internetowych komitetów wyborczych za wyjątkiem jednego- KWW Poznań Od Nowa Inicjatywa Społeczna.
Bez problemu znalazłam stronę komitetu, na której pod hasłem Program można znaleźć Program Odnowy Miasta Poznań.
Zatem informacje zawarte w Głosie Wielkopolskim były z niewiadomych powodów nieaktualne.
Poszperałam wiec dalej i uzyskałam informacje, że w dniu tj. 08.01.2018 r zorganizowana była konferencja prasowa na której KWW Poznań Od Nowa prezentowała swoje założenia programowe. Na to wydarzenie były zaproszone wszystkie poznańskie i ogólnopolskie media w tym również Głos Wielkopolski. Jak się okazało na prezentację programu przybyło nieliczne grono lokalnych mediów: PTV Poznań, Radio Poznań i mocno spóźniona telewizja WTK.
Zabrakło pozostałych przedstawicieli mediów w tym Głosu Wielkopolskiego.
Nieobecność zaproszonych mediów należy uznać za lekceważenie jednego z konkurentów do fotela prezydenta miasta oraz braku szacunku dla kandydatów na radnych z tego komitetu.
Wobec tak lekceważącego stosunku do komitetu wyborczego i marginalizowanie jego rangi ( co skutkuje brakiem odpowiedniej informacji dla mieszkańców) nieobecnym mediom i redaktorom Głosu Wielkopolskiego należy się żółta kartka.

pierdolyigry

Program Kukiz'15 dla miasta jest na stronie kandydata na Prezydenta i dziennikarz został o tym poinformowany. Dlaczego piszecie nieprawdziwe informacje? Wystarczy wejść na stronę i kliknąć zakładkę PROGRAM https://przemyslawhinc.pl/

Mateusz Borowski

Artykuł wydaje się stronniczy i chyba miał na celu wspomaganie obecnego Prezydenta. Przecież na stronie http://www.pispoznan.pl/program-dla-poznania/ jest program poznańskiego PiS z datą 28 wrzesień 2018 r.

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.