Wybory prezydenckie w maju są nierealne. "Nikt nie będzie w stanie tego zorganizować. Jeśli do nich dojdzie, będzie to ogromną fikcją"

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Norbert Kowalski

Wybory prezydenckie w maju są nierealne. "Nikt nie będzie w stanie tego zorganizować. Jeśli do nich dojdzie, będzie to ogromną fikcją"

Norbert Kowalski

PiS działa wbrew prawu i regulaminowi - nie ma wątpliwości senator Jadwiga Rotnicka z Koalicji Obywatelskiej, z którą rozmawialiśmy o ustawie dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. W poniedziałek wieczorem uchwalili ją posłowie PiS.

Wybory prezydenckie w maju się odbędą?
Na pewno nie odbędą się 10 maja. Z kolei 17 maja jest datą, która tworzy pewnego rodzaju „zadymę”, bo nie wiadomo, co się wydarzy - tym bardziej, że kolejne posiedzenie Sejmu jest przewidziane tuż po świętach. Trudno coś więcej powiedzieć, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Skąd ta pewność, że 10 maja nie dojdzie do wyborów prezydenckich?
To jest nierealne. Ludzie nie będą głosować, bo nikt nie jest w stanie tego zorganizować. Nie wiem, kto miałby dostarczać i odbierać karty do głosowania korespondencyjnego. Poza tym ludzie mogą być zameldowani i mieszkać w różnych miejscach. To nie zawsze jest spójne. Od strony technicznej nie wyobrażam sobie tego. To jest mamienie ludzi.

A tydzień później wybory mogłyby być organizowane?
Przy organizacji naszego państwa to w ogóle nie ma racji bytu. A nawet jeśli do nich dojdzie, to będzie to ogromna fikcja.

Wybory prezydenckie w maju są nierealne. "Nikt nie będzie w stanie tego zorganizować. Jeśli do nich dojdzie, będzie to ogromną fikcją"
Łukasz Gdak Senator Jadwiga Rotnicka z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że organizacja wyborów prezydenckich w maju jest nierealna.

W takim razie czemu ma służyć ta możliwość przesunięcia terminu wyborów?
To zapewne jest czas na przedłużenie jakichś wewnętrznych rozmów. Nie wiem jednak tego tym bardziej, że nie umiem myśleć tym tokiem, którym myśli PiS.

Jak Pani ocenia sytuację, w której posłowie PiS kilka godzin po przegranym przez nich głosowaniu, ponownie przedstawili praktycznie ten sam projekt ustawy o głosowaniu korespondencyjnym?
PiS działa wbrew prawu i regulaminowi. Pani marszałek Witek nie pierwszy raz coś takiego zrobiła. Skoro ktoś rzuca hasło, że „trzeba powtórzyć głosowanie, bo przegramy”, to teraz też trzeba było je powtórzyć, bo PiS przegrało.

Marszałek Sejmu będzie miała teraz również możliwość przesunięcia terminu wyborów.
To nie jest zgodne ani z konstytucją, ani z kodeksem wyborczym. To będzie zgodne jedynie z ustawą, którą wymusi PiS.

Dlaczego pani zdaniem PiS tak bardzo zależy na organizacji wyborów prezydenckich w maju?
Naprawdę trudno wpasować mi się w ten tok myślenia. Ale PiS chyba myśli, że w obecnej sytuacji, przy aktualnym rozkładzie sił w Senacie, zapewni sobie ostateczną deskę ratunku w postaci prezydenta, który podpisze każdą ustawę, jaką będzie chciał pan prezes.

Czy Senat teraz będzie przedłużał prace i wykorzysta maksymalny czas na zajęcie się tą ustawą?
Można się tego spodziewać. Przepisy pozwalają Senatowi na taki ruch. Mamy 30 dni od wpłynięcia ustawy do Senatu, aby się nią zająć. Po tym czasie nasze poprawki i tak zostaną pewnie odrzucone, a prezydent podpisze ustawę. Być może jednak przez te 30 dni coś się wydarzy.

Wielkie kontrowersje mówi zapis o karze więzienia dla osób, które nie oddadzą kart wyborczych. Czy w związku z tym będziemy mieli do czynienia z wyborami obowiązkowymi a nie dobrowolnymi?
Mamy do czynienia z przymusem, co jest niezgodne z konstytucją. To jest wręcz pewnego rodzaju zastraszanie. Jednak zastanawiam się, jak to wszystko może wyglądać. Przecież może być tak, że dana osoba będzie chciała zagłosować, ale w ogóle nie dostanie tej karty. Przecież zdarzają się różne przypadki. To w takiej sytuacji obecna władza będzie wykorzystywać tę możliwość i wybiórczo karać osoby jej nieprzyjazne?

Kiedy projekt o głosowaniu korespondencyjnym ponownie pojawił się w Sejmie, za dalszymi pracami nad nim zagłosowało trzech posłów opozycji. Gdyby oni się nie wyłamali i podobnie jak cała opozycja zagłosowali za odrzuceniem tego projektu, nie przeszedłby on dalej. Czuje pani rozczarowanie, że przez trzech sejmowych „kolegów” z opozycji PiS wygrało kluczowe głosowanie?
Mogę mieć takie poczucie tym bardziej, że jak sięgam pamięcią w minione czasy, to było więcej takich wpadek. Przykro patrzeć na to, że jest to po stronie obecnej opozycji. Nie kojarzę, żeby druga strona też miała takie wpadki, ale chyba nie. Oni są bardziej zorganizowani.

Norbert Kowalski

Komentarze

7
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Edmund Bruszewski

Żeby sondaże dawały wygraną peowcow to parli by teraz do wyborów kosztem zakażenia wyborców wirusem a że wiedzą że przegrają to kombinują żeby wybory odłożyć dlatego PiSie nie odstepuj wybory mają się odbyć w maju

grom

do @misiekle, w swoich wnikliwych rozważaniach z których wynika, że pytania i wątpliwości można mnożyć w nieskończoność (MALKONTENCTWO to jedna z głównych cech łoPOzycji), czuje się wypowiedzi kandydatki na prezydentkę która w większości wypowiada się, że ona nic nie wie, że niczego albo nie rozumie, albo nie może się dowiedzieć i w ogóle nie wie co ma ludziom powiedzieć;
dlatego @misiekle do swego iście niewieściego dywagowania jak "konkretnie" będą zorganizowane wybory korespondencyjne ("w naszej kochanej Polsce") spróbuj dołączyć refleksje "konkretnie" odpowiadające na pytanie: czy klapa sedesu powinna być na co dzień otwarta czy zamknięta ?; obawiam się, że będą to równie obszerne rozważania (i składające się z mnożonych w nieskończoność pytań i wątpliwości);
Ad meritum: jak wybory będą w maju - to będę głosował (z zachowaniem zasad które będą w danym czasie właściwe: osobiście/korespondencyjnie itd - tak jak czynią to inne kraje i społeczeństwa w których kalendarz wyborczy zbiegł się z niespodziewaną zarazą), a "wyjątkową" troskę o "zdrowie publiczne" w kontekście tych wyborów, uważam za wyjątkowo fałszywą i obłudną, podobnie jak domaganie się wprowadzenia stanu wyjątkowego a jednocześnie piętnowania Węgier za to że już to uczynili bo... to łamanienie demokracji !

Wacek

Wam to roku było mało żeby zorganizować wybory z "koperty"

Edmund Bruszewski

Tak wybory powinni odbyć się w maju a peoowcy niech nie brzechają że PiS łamie prawo jeżeli ktoś łamał prawo to poopaprani peeowcy za swoich 8letnich rządów

misiekle

Wydaje mi się, że bez względu na termin tego całego głosowania korespondencyjnego jedynym sensownym wyjściem jest masowe oddawanie przez społeczeństwo głosów nieważnych, oczywiście przez tych, którzy się z taka formą głosowania nie zgadzają, a będą przymuszeni pod presją kary. Jeżeli mamy być karani za nieoddanie karty, to głosujmy na kilku kandydatów lub nie głosujmy wcale, zwracajmy po prostu puste koperty. A tak w ogóle, to jak chcą nas karać, jeżeli głosowanie ma być anonimowe ? Nikt nie może wiedzieć jak konkretny obywatel zagłosował ! Dotychczas podpisywaliśmy się na liście, że w ogóle głosowaliśmy, a nie jak - na karcie naszych żadnych danych nie było. Jeżeli więc chcemy pełnej tajności, a przede wszystkim anonimowości, to nie wypełniajmy żadnego oświadczenia lub wypełniajmy je fikcyjnymi danymi, tak jak często w Internecie, chyba że nie będzie zawierało żadnych naszych danych osobowych. A jeżeli na kopercie zwrotnej trzeba będzie także podawać nasze dane, to także nic nie wpisujmy lub wpisujmy fikcyjne - z tego co słyszałem, to mamy je zwracać do jakichś specjalnych skrzynek, a nie do rąk własnych komuś, razem z rejestracją, kto konkretnie zwrócił, a kto nie. A ciekaw jestem co to mają być za skrzynki - zwykłe pocztowe, czy jakieś specjalne, gdzie mają się znajdować ? Jeżeli mamy gdzieś iść lub jechać, aby je wrzucić, to gdzie są zalecenia nie przemieszczania się bez potrzeby, a jak mają zagłosować ci w kwarantannie ? Jak na razie pytań jest wiele, a konkretnych odpowiedzi całkowicie brak. Taka jest właśnie w naszej kochanej Polsce organizacja.

31 węzłowy Burke

Rotnicka..

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.