Wybory parlamentarne 2019: Lewica zaprezentowała kandydatów na posłów w Wielkopolsce. Kto na liście w Poznaniu, Pile, Koninie i Kaliszu?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Wybory parlamentarne 2019: Lewica zaprezentowała kandydatów na posłów w Wielkopolsce. Kto na liście w Poznaniu, Pile, Koninie i Kaliszu?

Mikołaj Woźniak

- Lewica zjednoczona, zawsze idzie po zwycięstwo - nie mieli wątpliwości kandydaci, którzy zasilą listy Lewicy w Wielkopolsce. W poniedziałek, 19 sierpnia, oficjalnie zaprezentowały się "jedynki", a także kandydaci z drugich miejsc na listach w Poznaniu, Pile, Kaliszu i Koninie. Będą się ubiegali o mandaty posłów w październikowych wyborach parlamentarnych.

O kształcie wielkopolskich list wyborczych Lewicy w wyborach do Sejmu pisaliśmy już w niedzielę, 18 sierpnia. Podane zostały nazwiska kandydatów na miejscach od 1 do 3 w czterech wielkopolskich okręgach wyborczych: Poznań, Piła, Kalisz i Konin. Oficjalnie kandydaci Lewicy zaprezentowali się następnego dnia - w poniedziałek, 19 sierpnia.

Czytaj więcej: Wybory parlamentarne 2019: Znane są "jedynki" lewicy w Wielkopolsce

- Cieszę się, że spotykamy się w takim składzie. Tak naprawdę współpracujemy od lat, przy wielu okazjach, walcząc o te same postulaty. W tych wyborach, wyborcy wreszcie nie będą się musieli zastanawiać na jaką listę oddać głos, bo lewicowa jest tylko jedna - mówiła Katarzyna Ueberhan z Wiosny, liderka listy Lewicy w Poznaniu. Oprócz niej znajdą się na niej także działacze Razem czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- Jesteśmy gwarancją tego, że postępowe postulaty będą reprezentowane w parlamencie. Prawa człowieka, równouprawnienie kobiet, wynagrodzenia czy nadciągająca katastrofa klimatyczna - m. in. te tematy będziemy chcieli poruszać

- podkreśliła Ueberhan.

W Poznaniu druga na liście Lewicy będzie Anna Wachowska-Kucharska, była radna osiedlowa z Razem. Trzecie miejsce przypadło Katarzynie Kretkowskiej, byłej miejskiej radnej lewicy. Na liście znajdą się jeszcze na pewno: Beata Urbańska z SLD czy Dawid Majewski z Razem.

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019: PSL-Koalicja Polska zaprezentował "jedynki" na listach wyborczych. Kto będzie kandydował w Wielkopolsce?

W Kaliszu listę Lewicy otworzy Wiesław Szczepański z SLD. Przedstawił, że dla niego bardzo ważne są inwestycje w infrastrukturę.

- W Wielkopolsce przecinają się bardzo ważne szlaki komunikacyjne. Zależy nam na dokończeniu drogi ekspresowej S5 oraz linii kolejowej z Wrocławia do Szczecina przez Poznań. W ostatnich latach rząd PiS nie znalazł też pieniędzy na budowę takich dróg jak: S10, S11, S15 czy S25 w Wielkopolsce. Chcemy to zmienić

- podreślił Szczepański. I zaznaczył, że jednym z planów jest też to, by np. z Poznania do Warszawy kursowały pociągi pendolino.

Za Szczepańskim na kaliskiej liście wystartuje Patryk Janczewski z Wiosny, sekretarz sztabu Lewicy. Z trzeciego miejsca wystartuje Karolina Pawliczak, była wiceprezydent Kalisza z SLD.

W Koninie "jedynkę" otrzymała Paulina Nowak z Razem. - Katastrofa klimatyczna dotknie nas wszystkich. Jako Lewica chcemy zabiegać o to, by wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem, a transformacja energetyczna była jak najmniej dotkliwa - tłumaczyła Nowak. Za nią na liście znajdzie się najpewniej Tadeusz Tomaszewski, były poseł SLD.

W Pile liderem listy będzie Dariusz Standerski z Wiosny, szef programowy Lewicy.

- Urodziłem się w Obornikach, gdzie dziś nikt się już nie rodzi. Dlaczego? Bo zamknięto porodówkę. Łącznie brakuje w Polsce 50 tys. lekarzy. Rząd PiS doprowadził w tym względzie do katastrofy. Mamy gotowy program i wiemy jak rozwiązać problemy, o których wspominamy. Ogłosimy go 24 sierpnia w Warszawie

- zapowiedział Standerski. Za nim na liście znajdzie się poseł Romuald Ajchler z SLD, a "trójka" przypada Kamilowi Bocianowi z Razem.

Zobacz:

Sprawdź: Wybory Parlamentarne 2019: PiS przedstawił pełne listy kandydatów do Sejmu i Senatu

Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.