Wybory do Sejmu 2019: PO bez Joanny Jaśkowiak, PSL z Jackiem Tomczakiem. Jak będą wyglądały listy?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Błażej Dąbkowski

Wybory do Sejmu 2019: PO bez Joanny Jaśkowiak, PSL z Jackiem Tomczakiem. Jak będą wyglądały listy?

Błażej Dąbkowski

Po tym, jak rozmowy o utworzeniu wspólnej listy do Sejmu między Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym zakończyły się fiaskiem, oba ugrupowania dają sobie około dwóch tygodni na stworzenie nowych list. Z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej chce je przedstawić w poniedziałek.

W październikowych wyborach do Parlamentu w okręgu poznańskim najmocniej może zaskoczyć lista ludowców, którzy nie dogadali się z PO na szczeblu krajowym. "Jedynką" na liście PSL najprawdopodobniej będzie Jacek Tomczak, były

Joanna Jaśkowiak nie zdecydowała się na start do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.
Grzegorz Dembinski Rafał Grupiński ma być "jedynką" Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu.

poseł PiS, a następnie Platformy, której został wyrzucony w 2018 r. O jego rozmowach z nową partią pisaliśmy już na początku czerwca, miesiąc później powstał klub parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska, który zasilił m.in. J. Tomczak.

– Dziś jeszcze trudno rozstrzygać kto pojawi się na liście w Poznaniu, ale jesteśmy otwarci na środowiska umiarkowanie konserwatywne. Będziemy mieć mocną reprezentację

– zapewnia parlamentarzysta.

Ludowcy w tej chwili rozmawiają z bezpartyjnymi samorządowcami, Kukiz 15, a także środowiskiem skupionym wokół Marka Jurka. Ludowcy chcą też przekonać do siebie środowisko akademickie. Ma w tym pomóc wieloletni rektor Akademii wychowania Fizycznego w Poznaniu prof. Jerzy Smorawiński, który w latach 1997–2005 zasiadał w Senacie jako bezpartyjny kandydat wybierany z rekomendacji PSL. Choć trzykrotnie bez powodzenia startował do Sejmu, teraz może spróbować szczęścia raz jeszcze.

Joanna Jaśkowiak nie zdecydowała się na start do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.
Waldemar Wylegalski Jacek Tomczak wylądował w PSL. Teraz ma być liderem ludowców w Poznaniu.

Mało prawdopodobny wydaje się z kolei start Jarosława Pucka, byłego prezesa ZKZL i byłego kandydata na prezydenta Poznania. Choć ludowcy chcieli go umieścić na swojej liście, rozmowy z nim - jak się dowiedzieliśmy - nie są obecnie kontynuowane.

Listę Koalicji Obywatelskiej ma otworzyć szef wielkopolskiej PO poseł Rafał Grupiński. Początkowo do drugiego miejsca była przymierzana Joanna Jaśkowiak, żona prezydenta Poznania, a także radna sejmiku wojewódzkiego. Orędownikiem takiego rozwiązania był R. Grupiński, który starał się przekonać J. Jaśkowiak do startu. Ostatecznie nic z tego nie wyszło.

– Pani Joanna nie wystartuje

– potwierdza przewodniczący PO w Wielkopolsce.

Joanna Jaśkowiak nie zdecydowała się na start do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.
Lukasz Gdak Była radna lewicy Beata Urbańska jest kandydatką SLD.

Wśród kandydatek do objęcia mandatu ma też zabraknąć posłanki Bożeny Szydłowskiej ze Swarzędza. R. Grupiński zapewnia jednak, że kobiet na liście nie zabraknie. – Mamy sporo zgłoszeń – stwierdza. Wśród nich pojawia się m.in. kandydatura radnej miejskiej Marty Mazurek oraz byłej radnej Karoliny Fabiś-Szulc. Komu przypadnie drugie miejsce na liście?

– Pierwsze miejsce dla Rafała Grupińskiego, a drugie dla mnie. Nie boję się konkurencji

– śmieje się Waldy Dzikowski, poseł PO.

Joanna Jaśkowiak nie zdecydowała się na start do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.
Grzegorz Dembinski Katarzyna Kretkowska również ma powalczyć o mandat poselski.

Jak się dowiedzieliśmy, w samym okręgu poznańskim o miejsce w Sejmie chce rywalizować około 30 osób. Wśród nich są poseł Szymon Ziółkowski, Adam Szłapka (Nowoczesna), Marcin Bosacki, Tatiana Sokołowska, czy Maciej Wituski. – Poczekajmy na decyzję o ostatecznym kształcie Koalicji. Od czwartku zaczną się poważne rozmowy o listach – mówi Szymon Ziółkowski, lider listy PO w wyborach w 2015 r.

SLD o liście w Poznaniu będzie rozmawiać w poniedziałek.

– W sobotę odbędzie się Zarząd Krajowy, który zdecyduje z kim idziemy do wyborów

– wyjaśnia Wiesław Szczepański, szef SLD w Wielkopolsce. wiadomo, że Sojusz chce w Poznaniu postawić m.in. na dwie byłe radne - Katarzynę Kretkowksą i Beatę Urbańską oraz radnego Henryka Kanię.

Błażej Dąbkowski

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Gall Anonim

Brakuje na liście Anny Wachowskiej-Kucharskiej, która ostatnio startuje do wszystkiego, od radnej osiedlowej po europosłankę. Bez udziału Wachowskiej-Kucharskiej wybory powinny być uznane za nieważne :-)

31 węzłowy Burke

Dzikowski, Grupiński....i innyni towarzysze z POKO ciemnogrodu...Zresztą to nie są żadne wybory ale tylko wskazanie spośród namaszczonych przez kota prezesa i Grzesia Widelca...System jest tak ustawiony że poza tym inni mają niewielkie szanse. A właściwie żadne.31

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.