Wybory 2018 w Poznaniu: Działacze PiS oskarżają posła o nepotyzm

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Błażej Dąbkowski

Wybory 2018 w Poznaniu: Działacze PiS oskarżają posła o nepotyzm

Błażej Dąbkowski

Jeszcze w maju wydawało się, że w PiS nie dojdzie do konfliktu przy tworzeniu list wyborczych, tymczasem ich obecny kształt nie zadowala części działaczy. Oskarżają oni regionalnego koordynatora ds. wyborów posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka o nepotyzm.

W kwietniu zarząd miejskiego PiS zatwierdził alfabetyczne listy kandydatów na poznańskich radnych. Wydawało się wtedy, że większość „jedynek” w każdym z sześciu okręgów jest już obsadzonych.

Szyki lokalnym strukturom partii pokrzyżował jednak sam prezes partii Jarosław Kaczyński.

– Ci, którzy funkcjonują w spółkach, są przez nas szanowani, jeżeli dobrze wykonują swoje obowiązki, ale nie będziemy łączyć tych dwóch funkcji. To znaczy, że te osoby nie będą kandydowały na żadnym szczeblu samorządu – tłumaczył w lipcu.

W Radzie Miasta Poznania trzech radnych pracuje w spółkach. Najlepszą posadę ma szef klubu radnych PiS Artur Różański, który jest dyrektorem Oddziału Zakładu Gazowniczego w Poznaniu, należącego do Polskiej Spółki Gazownictwa. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego za 2017 r. w samym PSG zarobił ponad 300 tys. zł.

W podobnej sytuacji znajduje się Adam Pawlik, który w ubiegłym roku otrzymał posadę zastępcy dyrektora Przewozów Regionalnych (zarobił tam ponad 118 tys. zł). Obaj mogli liczyć na „jedynki”, ale już wiadomo, że wybrali karierę zawodową. Na listach z pewnością się nie pojawią.

Trzecim radnym zatrudnionym w spółce skarbu państwa jest Jan Sulanowski, ale na Poczcie Polskiej nie pełni funkcji kierowniczej, dlatego ostatecznie wystartuje.

To właśnie z jego osobą związany jest pierwszy zgrzyt - bowiem jak się dowiedzieliśmy pewne jest to, że otrzyma pierwsze miejsce na liście w okręgu I (Łazarz, Wilda, Jeżyce).

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - kto z PiS oskarżany jest o nepotyzm?
 • - jak wyglądają listy PiS?
 • - do kogo jeszcze działacze mają pretensje?
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.