Wybory 2018: Masz głos! Zdecyduj, co zmieni się wokół ciebie

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Bogna Kisiel

Wybory 2018: Masz głos! Zdecyduj, co zmieni się wokół ciebie

Bogna Kisiel

21 października odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy radnych, prezydentów, burmistrzów i wójtów. Dlaczego warto na nie iść? Powodów jest wiele.

– Wybory samorządowe to dobry moment, aby wziąć sprawy w swoje ręce

– twierdzi Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego.

Co ważne, są to sprawy najbliższe mieszkańcom, te, które dzieją się za oknami ich domów. To nasi reprezentanci będą decydować o o rozwoju naszego miasta, wsi. To oni w naszym imieniu postanowią, czy zostanie wybudowana szkoła, czy stadion, ścieżka rowerowa czy plac zabaw, czy ochronią kliny zieleni, czy też je zabetonują.

W skali kraju samorządy dysponują miliardami złotych rocznie. Pozyskują też niemałe dotacje unijne. Od tego kogo wybierzemy, zależy w jaki sposób będą te pieniądze wydawane i na co. Samorządy odpowiadają za ład przestrzenny, komunikację publiczną, bezpieczeństwo, kulturę, edukację (szkoły, przedszkola), żłobki, mieszkalnictwo, drogi, gospodarkę komunalną, sport i rekreację w danej miejscowości.

Wybory 2018: Masz głos! Zdecyduj, co zmieni się wokół ciebie
Waldemar Wylegalski

Warto poznać programy kandydatów, by wiedzieć co chcą realizować na terenie gminy i zastanowić się, czy są to populistyczne obiecanki gruszek na wierzbie, czy też realne plany. W przypadku tych, którzy ponownie ubiegają się o mandat radnego czy fotel prezydenta można sprawdzić w jaki sposób wywiązali się z poprzednich obietnic przedwyborczych.

A wybierając się do urn, zabierzmy ze sobą dzieci, by wyrobić w nich nawyk uczestnictwa w wyborach. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Tak stało się np. w przypadku Beaty Szeszuły z Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, która w tym roku po raz pierwszy weźmie udział w głosowaniu.

– Wybory dają nam realny wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądać nasze miasto, kto będzie nas reprezentował. Chcę zachęcić moich rówieśników, by się tym zainteresowali, by wybrali osobę, która rozumie potrzeby młodzieży

– mówi B. Szeszuła.

Prof. Jerzy Regulski jeden z twórców reformy samorządowej, obok m.in. prof. Teresy Rabskiej, wspominając pierwsze wybory samorządowe 27 maja 1990 r. przyznał, że było wielu wrogów zmian.

– Trzeba było walczyć – powiedział w 2010 r. – Należało mieć zaufanie do ludzi, bo ludzie są mądrzy. Naszym politykom często brakuje zaufania do ludzi.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.