Wyborowa: Wyburzają budynki fabryki nad Maltą w Poznaniu. Puste tereny posłużą rekreacji?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

Wyborowa: Wyburzają budynki fabryki nad Maltą w Poznaniu. Puste tereny posłużą rekreacji?

Marta Danielewicz

Nad poznańską Maltą trwają prace rozbiórkowe. Wyburzane są budynki po dawnej fabryce wódki Wyborowa S.A. Puste tereny posłużą rekreacji? Na razie wciąż są w posiadaniu spółki.

Zakład produkcyjny Wyborowej przy ulicy Komandoria na poznańskiej Malcie powstał w 1927 roku. Historia produkcji wódki na tych terenach sięga jednak XII wieku. Po 86 latach, w 2013 roku spółka zakończyła produkcję nad Maltą. Butelkowanie przeniesiono do Zielonej Góry. Od tego czasu budynki nad Maltą stały puste i niszczały. Dziś znikają z tych terenów.

Zaprzestanie produkcji wódki nad Maltą było konsekwencją uchwalonego przez radnych w 2002 roku planu zagospodarowania przestrzennego okolic Jeziora Maltańskiego. Zakładał on, że tereny, na których produkowano wódkę, od 2017 stały się miejscem rekreacyjno-sportowym. W stolicy Wielkopolski wytwarzany jest już tylko spirytus w zakładach Wyborowej przy ulicy Janikowskiej.

W ostatnich dniach rozpoczęły się nad Maltą pracę rozbiórkowe. Wyburzane są dawne budynki produkcyjne i magazynowe. Nieruchomość, chociaż stanowi własność Skarbu Państwa, jest w dalszym ciągu w użytkowaniu wieczystym Wyborowej.

Czytaj też wywiad z prezesem Wyborowej: Wyborowa nie rezygnuje z Poznania. Produkcja wciąż trwa

- Plan zagospodarowania przestrzennego na tym terenie nie przewiduje możliwości wykonywania działalności produkcyjnej ani magazynowej a zatem budynki te nie mogą być przez nas używane w działalności gospodarczej. W związku z powyższym, po zakończeniu działalności produkcyjnej została podjęta decyzja o wyburzeniu budynków i uporządkowaniu terenu. Prace rozbiórkowe trwają

- potwierdza w rozmowie z „Głosem” Katarzyna Groszek ze spółki Wyborowa Pernod Ricard.

Od momentu zmiany planu zagospodarowania spółka nie mogła się dalej rozwijać nad Maltą. Plan blokuje inwestycje i modernizacje w zakładzie. Także wartość terenów należących do spółki przez to spadła. Dlatego też Wyborowa skierowała w 2014 roku do sądu wniosek o wypłatę odszkodowania od miasta w wysokości 98 mln złotych lub ewentualny wykup tych terenów.

Po odrzuceniu obu wniosków przez poznański Sąd Okręgowy prawnicy Wyborowej zaskarżyli wyrok. Sąd argumentował swoją decyzję tym, że spółka miała na zgłoszenie roszczeń trzy lata od chwili uchwalenia planu, ale nie zmieściła się w tym okresie.

Sąd apelacyjny odrzucił kasację Wyborowej, jednak nie był to finisz sprawy. Ta została skierowana do Sądu Najwyższego, który przyznał rację spółce. Po latach sprawa ponownie wróciła na wokandę. w 2017 roku Sąd Apelacyjny uchylił wyrok z 2014 i nakazał powtórzenie procesu. Ten ponownie toczy się w Sądzie Okręgowym.

- Postępowanie w tej sprawie nie zostało jeszcze zakończone - przyznaje Katarzyna Groszek.

Jakie dziś Wyborowa ma plany co do tych terenów po ich uporządkowaniu? Wiadomo, że w 2016 roku poznańscy urzędnicy myśleli jeszcze, by odkupić od spółki całość lub nieruchomości przy ul. Komandoria, by poszerzyć Maltę. Póki co, sprawa utknęła w miejscu.

- Decyzja co do przyszłości terenów nie została jeszcze podjęta

- mówi K. Groszek.

Wyborowa S.A. jest jednym z większych producentów wódek w Polsce, należy do francuskiego koncernu Pernod Ricard.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.