Wszyscy papieże byli czcicielami Matki Boskiej Jasnogórskiej. W 2016 roku przyjedzie Franciszek

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Wszyscy papieże byli czcicielami Matki Boskiej Jasnogórskiej. W 2016 roku przyjedzie Franciszek

Janusz Strzelczyk

Franciszek będzie czwartym papieżem, który przybędzie z pielgrzymką do jasnogórskiego sanktuarium. Ale związki papieży z Jasną Górą, wprawdzie pośrednie, ale bardzo silne duchowo, mieli też inni papieże.

Ojciec Święty Franciszek przyjedzie w przyszłym roku do Częstochowy, z okazji Światowych Dni Młodzieży, najprawdopodobniej w sierpniu. Franciszek spędzi na Jasnej Górze kilka godzin. Jorge Mario Bergoglio nigdy nie był w Częstochowie. W klasztorze, zaraz po wyborze argentyńskiego kardynała na tron papieski, wertowano wszystkie kroniki, ale w żadnej z nich nie znaleziono wzmianki o jego wizycie.

Franciszek będzie czwartym papieżem, który przybędzie z pielgrzymką do jasnogórskiego sanktuarium. Ale związki papieży z Jasną Górą, wprawdzie pośrednie, ale bardzo silne duchowo, mieli też inni papieże.

- Wszyscy papieże XX wieku byli w różnym stopniu czcicielami Matki Bożej z Jasnej Góry - wspominał zmarły niedawno paulin, o. Zachariasz Jabłoński.

Benedykt XVI nigdy nie ukrywał, że Jasna Góra i Częstochowa są dla niego wyjątkowymi miejscami. Jeszcze jako Joseph Ratzinger był tutaj dwa razy. We wrześniu 1980 r. był członkiem delegacji Episkopatu Niemiec jako arcybiskup Monachium. Kilkanaście dni wcześniej zostały podpisane porozumienia sierpniowe. Drugi raz przyjechał w 2002 r., już jako prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Jego wizyta na Jasnej Górze była związana ze święceniami biskupa radomskiego, Zygmunta Zimowskiego.

W 2006 r. przybył tu już jako głowa Kościoła rzymskokatolickiego. Przyleciał śmigłowcem na błonia przed Domem Pielgrzyma po godzinie 17, skąd przejechał rządową limuzyną przed wejście do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Benedykt XVI odprawił nabożeństwo majowe na ołtarzu polowym, na wałach klasztornych, tak jak Jan Paweł II. Ale wybudowano dla niego nowy papieski tron. Na ołtarzu było hasło papieskiej pielgrzymki: „Trwajcie mocni w wierze. Z Maryją”.

Oczywiście najczęściej w sanktuarium był Ojciec Święty Jan Paweł II - sześć razy jako papież. Ale pierwszy raz przyjechał na Jasną Górę, gdy miał 10 lat, z ojcem, po śmierci matki.

W czasie II wojny światowej był tu dwa razy jako student, żeby uczestniczyć w ponawianiu ślubów młodzieży akademickiej. Po uroczystościach święceń biskupich w katedrze wawelskiej 28 września 1958 r. jeszcze w nocy pojechał na Jasną Górę, aby odprawić biskupią mszę świętą prymicyjną.

To tutaj jest jedna z największych relikwii świętego Jana Pawła II, pas od sutanny, przestrzelony w czasie zamachu w 1981 r. Został osobiście przez papieża przekazany paulinom i jest w specjalnej gablocie obok Cudownego Obrazu Matki Boskiej.

Paweł VI, poprzednik Jana Pawła II, jeszcze kiedy pracował w nuncjaturze w Warszawie, pielgrzymował na Jasną Górę w 1923 r. Paweł VI, już jako papież, bardzo chciał przyjechać do Polski w 1966 r. na obchody Tysiąclecia Chrztu. Liczył, że będzie obecny na Jasnej Górze 3 maja. Nawet przygotował najwyższe odznaczenie dla sanktuarium: order Złotej Róży. Jednak nie został zaproszony do Polski przez ówczesne władze. Złotą Różę przywiózł tu w 1979 r. podczas swej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II.

Ale związki Stolicy Apostolskiej z częstochowską ikoną są znacznie dłuższe. W 1904 r. Pius X ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdy w 1909 r. skradziono korony z obrazu Czarnej Madonny, natychmiast zareagował. - Sprawców nigdy nie wykryto. Decyzja ówczesnego papieża Piusa X była natychmiastowa - diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski zostaną wykonane przez złotnika watykańskiego. Papież przekazał polskiej delegacji dwie złote korony. Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się 22 maja 1910 r. - przypomina o. Jan Golonka, kustosz klasztoru jasnogórskiego.

Następca Piusa X, Pius XI, jeszcze jako nuncjusz apostolski w Polsce był świadkiem wojny polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu misji, wracając do Rzymu, zabrał kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą mu ofiarowali polscy biskupi. Ten sam papież ustalił, że święto Matki Bożej Jasnogórskiej będzie obchodzone 26 sierpnia.

Pius XII za to zgodził się na otwarcie kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w podziemiach Bazyliki św. Piotra w 1953 r. „Uśmiechnięty papież”, Jan XXIII, jeszcze jako wizytator apostolski w Bułgarii, pielgrzymował na Jasną Górę w sierpniu 1929 r. W1962 r. prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, przekazał mu kopię ikony. „Częstochowa, Częstochowa! Spraw, aby wiele modlono się za mnie przed waszą Matką Bożą” - tymi słowami zwrócił się do kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, Jan XXIII, w dniu uroczystego rozpoczęcia swojego pontyfikatu 4 listopada 1958 r. Ówczesny generał zakonu, o. Ludwik Nowak, polecił, aby codziennie odprawiano mszę w intencji Ojca Świętego o godz. 18.30. I msza ta odbywa się do dziś, już za papieża Franciszka.

Kopia ikony podarowana Stolicy Apostolskiej.
W Castel Gandolfo, letniej rezydencji papieży, jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Tuż po I wojnie światowej nuncjuszem papieskim w Warszawie został Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI. Gdy bolszewicy nacierali w 1920 r. na Warszawę, ewakuowano wszystkie ambasady. Ówczesny nuncjusz papieski nie zamierzał jednak opuszczać stolicy. Pozostał, ryzykując życiem. Achilles Ratti był poruszony wiarą Polaków. Dlatego po wybraniu go na papieża pragnął, żeby w jego kaplicy znalazł się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Kopię obrazu podarował mu wówczas Episkopat Polski. Przed kopią cudownego obrazu modlili się kolejni papieże.

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą kliknij w ten link

W3Schools

Janusz Strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.